image

Збір березового соку в Закарпатті: як не знищити дерева

У Закарпатті триває збір березового соку і часто зі шкодою для дерев

Зазвичай, з другої половини березня, коли закінчуються нічні морози, і майже протягом кількох тижнів в Закарпатті триває збір березового соку. На жаль, часто закарпатці дуже жорстоко поводяться з деревами. Багато хто сокирою робить широкі отвори і після цього дерево хворіє і гине.

Директор Ужгородського лісового господарства Василь Кий розповідає: «У середині березня жителі Ужгородського району починають збір одного з найпоживніших лісових продуктів побічного користування - березового соку. Перше ніж збирати сік, я б порадив все-таки звернутися в лісгосп, щоб людям пояснили, де можна збирати і як правильно це робити. Якщо громадянин один раз зібрав сік із цього дерева варварським способом, то дерево загине. Як наслідок, в стовбурі берези розпочинаються процеси гниття, розвиток дереворуйнівних грибів і деревина втрачає свої якості. Навіщо це робити? Якщо зробити акуратно, на наступний рік можна знову збирати». «Заготівля березового соку заборонена без отримання спеціального дозволу – лісового квитка, видача якого передбачена ст.69 Лісового Кодексу України. За недотримання даних вимог порушників чекатиме покарання згідно ст.70 КУпАП. Заготівля березового соку на об’єктах ПЗФ(природно-заповідного фонду) суворо заборонена», - додає Василь Кий.Та, на жаль, у лісівників не вистачає можливостей вести охорону всього лісового масиву і ловити порушників.Якщо вже так захотілося березового соку, то ось деякі поради.

Не збирайте сік з беріз, які ростуть поблизу доріг. Не збирайте сік з молодих дерев, бажано, щоб йому було не менше 10 років. Ні в якому разі не можна свердлити саджанці.

Коли обрали березу, потрібно помітити на ній місце, звідки стікатиме сік. Місце для стікання соку зробіть у нижній частині дерева, відмірявши від землі близько метра. На цьому рівні спеціальним свердлом зробіть невеликий отвір (дірочку), глибиною десь 2-3 сантиметри. 

В утворений отвір потрібно вставити шматочок жерсті, формуючи щось на зразок носика, по якому сік стікатиме до тари. Як посуд можна використати кількалітрову банку, пляшку, або поліетиленовий пакет. 

Є ще один спосіб, який зводить до мінімуму пошкодження дерева, але він трохи складніший: можна не свердлити отвір, а одразу втиснути у потрібному місці жерстяний носик.

Та в будь-якому разі, аби рани на стовбурі не були для дерева дуже серйозними, після закінчення сезону соку дереву потрібно допомогти адаптуватися до подальшого життя. Зроблений для витікання соку отвір замащують садовим варом, або затикають спеціальною пробкою, аби сік більше не витікав, а кора могла якнайшвидше загоїтись.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com