image

10 фраз, які роблять з дітей закомплексованих дорослих

Сімейний психолог Світлана Меркулова вважає, що навіть одна недбало кинута фраза може сильно подіяти на психіку маленької людини. Тому в спілкуванні з дитиною слід ретельно вибирати слова, а деякі висловлювання краще не вживати взагалі.

 

«Я в твоєму віці вчилася на відмінно»

З народження і до 6 років мама і тато для дитини - це практично боги, які знають все. Вони формують ставлення малюка до світу і до себе особисто. Саме в цій фразі можна побачити конкуренцію батька з дитиною, він як би говорить своєму чаду: «Ти ніколи не будеш кращим за мене». Діти, які виросли з такою установкою, як правило, все життя доводять сім'ї, що вони хороші. Зазвичай, говорячи подібні речі, батьки стимулюють нарцисичну частину психіки дитини, що провокує його досягати певних цілей. Але біда в тому, що в результаті людина домагається чогось не для себе, а для мами з татом, щоб вони нарешті побачили, що він гідний їх. Виростаючи, такі діти ніколи не радіють своїм успіхам, радість приходить тільки в тому випадку, якщо батько визнає їх досягнення, але він навряд чи це зробить.

 

«Ти моя курочка, мавпочка, поросятко»

Як тільки не називають своїх дітей люблячі батьки! Все це призводить до знеособлення дитини, його як би немає, а є якась іграшка, з якою можна робити все чого душа забажає. На початку свого життя ваш син або дочка будь-яке сказане слово сприйматимуть некритично, вони будуть довіряти вам. Скажете дитині, що він дурень, замість «Тобі потрібна допомога, давай я поясню», і дитина прийме це. Ім'я людини - це його презентація світу. У деяких сім'ях виходить, що воно засувається і вигадується маса веселих назв для дитини, а даремно! Ім'я завжди має бути на першому плані, це те, як людина буде згодом відчувати себе в цьому світі, наскільки вона буде цілісною. Якщо ви частіше називаєте дочку або сина курочкою або чортиком, то ви як немов відкушує від його імені (від його особистості) шматочки.

 

«Подивися, у Каті п'ятірка за контрольну роботу, а у тебе - четвірка»

Більшість батьків все роблять з кращих спонукань. У самих батьків в дитинстві, швидше за все, був такий досвід, і тоді вони говорять: «Нічого страшного, мені теж так говорили, я ж виріс, подивися, який я чудовий». Вони змогли «забути», як це боляче, коли мама або тато тебе відкидають і кажуть при цьому: «А Катя краще, ніж ти». Це дуже болісний досвід, який часто діти переносять в своє доросле життя. Цю Катю вони потім починають ненавидіти. Дитині завжди неприємно, коли його порівнюють з ким-небудь іншим - з однокласником, братом чи сестрою. Вже дорослі люди завжди продовжують порівнювати себе з іншими і завжди не на свою користь.

 

«Раз ти так себе ведеш, я тебе не люблю»

Після подібних фраз дитина починає намагатися з усіх сил бути правильним, вона відсуває всі свої потреби і бажання, «вирощує» в собі якусь антену, яка вгадує бажання і очікування батьків. В результаті дитини не існує. У дорослому житті вона намагається весь час догодити, живе з установкою «Я хочу, щоб мене любили, а для цього я повинен догоджати. У мене не буде своїх бажань, зате будуть бажання інших людей».

 

«Не ганьби мене»

Іншими словами, батько каже: «Ти моя ганьба». Діти, які часто чують подібну фразу, дуже хочуть, щоб всі побачили, які вони насправді, при цьому, якщо вони отримують чиюсь увагу, то не знають, що з ним робити. Вони ховаються, закриваються, губляться. У такої дитини немов немає вибору, вона може бути тільки чиєюсь ганьбою. Говорячи щось подібне, ви травмуєте власного малюка.

 

«Ти зовсім як батько (мати)»

Безумовно, ця фраза ілюструє ставлення тата з мамою, їх невдоволення своїм спільним життям, яке вони зганяють на дитину. Тобто подружжя прямо не з'ясовують стосунки, але через своє чадо говорять один одному якісь гидоти. І всі ці гидоти залишаються в дитині. Якщо мама каже: «Ти такий же впертий, як твій тато». Виходить, що тато - погана людина, з яким неможливо домовитися. А тепер подумаємо, чи захоче хлопчик бути таким чоловіком, адже він впертий і нехороший? Коли ми проектуємо свої погані відносини на дітей, то їм доводиться жити з цим. З іншого боку, в цій фразі дитина може почути підтекст, що «з дівчатками краще, ніж з хлопчиками» або навпаки. Батьки використовують цю маніпуляцію, якщо є боротьба за дитину і їй треба вибрати сторону або тата, або мами.

 

«Не доїси кашу - будеш слабким і дурним»

У мене була знайома дівчина, якій з дитинства говорили: «Якщо ти не доїси хлібець, то він буде бігати за тобою всю ніч». Як би смішно це не звучало, але вона страшенно боялася хліба, тобто батьки досягли зворотного ефекту. Подібні фрази - це теж чистої води маніпуляції. Дуже часто їх використовують бабусі і дідусі, які стикалися з голодом в дитячі роки. Далі вони передаються з покоління в покоління непомітно для нас. У дитини подібний вираз може розвивати страхи або дуже важкі відносини з їжею, її культ, зайва вага і так далі.

 

«Будеш себе погано вести, ми тебе віддамо дядькові»

Це дуже конкретне послання, в якому говориться, що дитина цінна, тільки якщо вона зручна своїм батькам. Батько транслює своєму чаду: «Не будь собою, ти повинен бути таким, яким ти нас влаштовуєш». Виростаючи, такі діти не знають, чого вони хочуть, і намагаються догодити всім і кожному.

 

«Вдома отримаєш!»

Це про те, що батько має право зробити з дитиною все що завгодно, не звертаючись до її почуттів. В одну секунду мама або тато перетворюються в батька-наглядача, який карає або прощає. У дітей, які часто чують подібний вираз на свою адресу, непросто складаються відносини з начальством, оскільки батьківська фігура як би склеюється з фігурою начальника, і людина починає боятися шефа і при цьому хоче йому догодити, щоб не бути покараним. Але, як правило, керівництво відчуває подібне ставлення і у відповідь починає «гнобити» такого підлеглого.

 

«Іди, щоб я тебе не бачила і не чула»

Іншими словами: «Ти зіпсував мені життя, зникни! Тебе не повинно бути». І згодом така дитина живе з почуттям глибокої провини перед батьками за те, що заважала йому жити щасливо.

 

Треба бути обережними з подібними висловлюваннями, оскільки людина може нести їхній вантаж все життя. Взагалі, перш ніж щось сказати своїй дитині, потрібно добре подумати. Багато дорослих не чують, що вони говорять, їм було б корисно хоча б іноді почути себе з боку. Зараз існує багато гаджетів, запишіть свою промову і уважно вивчіть, як ви звертаєтеся до своєї дитини, які слова їй говорите. Запевняю, ви зробите масу відкриттів і, можливо, не найприємніших.

0 коментарів


Написати коментар

Loading...
 • Про нас

  Prozak - Інформаційний антидепресант

  Тел.: +38 095 308 8778

  mail.prozak@gmail.com
 • Останні Tweets

 • Фото з Галереї

  • 8
  • 5
  • 20160730_140414
  • 3
  • 7
  • IMAG5687
  • IMAG5464
  • IMAG5498
  • IMG_2095
  • 3
  • IMAG5366
  • IMG_1763
  • 13052532_758525780950616_1153731660_o
  • IMAG5232
  • 19
  • DSC_4952