image

Які щеплення дозволені майбутній матусі

Давно відома істина «найкраще лікування хвороби – це профілактика» як не можна краще відображається в традиційній профілактичній імунізації населення.

Починаючи з народження, людина отримує цілий комплекс профілактичних щеплень, завдяки яким забезпечується стійкість організму до багатьох інфекційних захворювань. Більш того, новонароджена дитина вже від мами отримує специфічний захист, який допомагає їй протистояти вірусам до формування власного імунітету. Тому, у своєму прагненні максимально захистити свого малюка, майбутні мами часто задають питання – а чи роблять щеплення вагітним? Адже, з одного боку – мамин імунітет передається дитині, а, з іншого – вакцинація – це завжди ризик, і невідомо, чи все пройде без ускладнень.

Робити чи не робити щеплення вагітним

 

Відповідь на це питання неоднозначне. Переважна більшість лікарів вважає, що вагітність є протипоказанням для проведення профілактичної вакцинації. Це пояснюється фізіологічним зниженням імунітету під час вагітності. У зв’язку з цим формування імунної відповіді на щеплення може бути недостатнім, а ризик ускладнень після щеплень у вагітних набагато вище. До того ж, деякі вакцини є живими ослабленими культурами збудників – тобто, теоретично, можуть послужити причиною розвитку захворювання у вагітної і розвитку патологій у плоду – а такий поворот подій зовсім вже небажаний.

Які щеплення роблять вагітним

Деякі вакцини забезпечують тривалий імунітет, деякі – короткочасний. Одні вакцини захищають малюка від тих захворювань, які небезпечні саме в дитячому віці (наприклад, коклюш найбільш небезпечний для дітей до 2 років, тому з 6-ти років ревакцинація від коклюшу не проводиться). Від інших захворювань ревакцинація проводиться все життя (наприклад, від правця (стовбняк) проводять ревакцинацію довічно кожні 10 років, так як правець – смертельно небезпечне захворювання, і єдиний спосіб підвищити шанси на виживання – не захворіти їм). Саме для цього імунологами був розроблений календар щеплень, дотримуючись якого можна забезпечити нормальне формування імунного захисту від багатьох захворювань. Відповідно, якщо жінка регулярно відвідувала лікаря і отримала всі належні щеплення в строк – необхідності до позапланової імунізації від більшості захворювань немає. Якщо ж є сумніви у своєчасності отриманих щеплень, то питання потрібно вирішувати до вагітності. Це дозволить і сформуватися нормальному імунітету, і не піддавати непотрібному ризику плід.

Але з кожного правила є винятки, тому зупинимося докладніше, в яких випадках і які щеплення роблять вагітним. По-перше, це щеплення від грипу. Вакцинація від грипу робиться щорічно, за 4-6 тижнів до настання епідемії грипу. Вагітні жінки важко переносять це захворювання, у них частіше розвиваються важкі ускладнення. До того ж, грип позначається на перебігу вагітності і викликає ускладнення у майбутнього малюка. Тому доцільно кожній вагітній зробити щеплення до настання сезонної епідемії грипу.

Ще одна рекомендоване щеплення, яке можна робити вагітним – щеплення від коклюшу. Раніше вважалося, що дитина захищена маминими антитілами до 3-х місяців, а потім починає отримувати вакцинацію, яка дозволяє сформуватися у малюка власним імунітету. Але в даний час колективний імунітет проти кашлюку значно знижений, і, щоб захистити дитину від цього захворювання до формування його власного захисту, в деяких випадках рекомендується вакцинація вагітних в терміни 27-30 тижнів. У місцях, епідемічно благополучних по коклюшу, необхідності в щепленні від коклюшу вагітним немає.

Які щеплення вагітним не роблять

Вагітним не роблять щеплень, якщо вакцина містить живі ослаблені культури збудників. До таких препаратів належать вакцини від кору, епідпаротиту («свинки»), краснухи, поліомієліту, туберкульозу. Вакцинацію від цих захворювань слід проводити відповідно до календаря щеплень, або за епідпоказаннями під час планування вагітності не раніше, ніж за місяць до зачаття. Якщо ризик захворіти з’явився під час вагітності (вагітна не щеплена вчасно і відбувся контакт з хворим), то специфічна профілактика проводиться імуноглобулінами.

Що робити, якщо потрібна екстрена вакцинація

Деякі інфекційні захворювання настільки небезпечні, що єдиний захист від них – це щеплення. Ми вже з’ясували, що практично всі щеплення повинні проводитися до вагітності. Але що робити, якщо ситуація, що вимагає екстреної вакцинації, сталася саме під час вагітності? По-перше, звернутися до лікаря, який веде вашу вагітність, і надати йому дані про щеплення, отримані раніше. Лікар визначить ступінь необхідності вакцинації. Наприклад, якщо була травма, то потрібно вакцинація від правця. Але якщо останнє щеплення було зроблено менш, ніж за 5 років до травми, то імунітет достатній, і під час вагітності не потрібно додаткової вакцинації. Якщо ж пройшло більше 5-ти років, то профілактику правця у вагітної проведуть специфічним імуноглобуліном. Інший приклад – зі сказом. Сказ – 100% смертельне захворювання, і при необхідності вагітної укушеній жінці потрібно курс щеплень. Виняток становитимуть випадки лабораторно доведеного відсутності сказу у тварини яка вкусила.

Як впливають щеплення на плід

Будь-яке щеплення впливає на організм вагітної жінки, на перебіг вагітності і на здоров’я плоду – як позитивно, так і негативно. До негативного впливу щеплень на плід відносяться:

підвищене навантаження на імунітет майбутньої мами може спровокувати загострення хронічних захворювань;

у разі тяжких поствакцинальних ускладнень і реакцій можливе навіть переривання вагітності;

підвищується ризик розвитку алергічних захворювань у дитини;

живі вакцини можуть викликати (як показали дослідження на лабораторних тваринах) патології у розвитку плоду.

До позитивного впливу можна віднести формування вродженого імунітету проти інфекційних захворювань, що захищає малюка в перші 6 місяців його життя.

Щоб краще орієнтуватися в тому, чи можна робити ту чи іншу щеплення під час вагітності, слід знати, що практично всі щеплення бажано зробити до вагітності. Виняток становлять щеплення проти грипу та коклюшу, а також екстрені ситуації, пов’язані з прямою загрозою життю вагітної жінки.

Щеплення від грипу вагітним дозволено. Роблять його раз на рік за 6 тижнів до початку сезонної епідемії.

Щеплення від краснухи вагітним не робиться. Вакцинація проти краснухи проводиться за календарем щеплень, і при необхідності – під час планування вагітності. Те ж саме відноситься і до щеплень від кору, епідемічного паротиту, поліомієліту та туберкульозу.

Щеплення від гепатиту вагітним робиться тільки в разі існування зараження гепатитом В під час виношування дитини.

Щеплення від правця і щеплення проти дифтерії вагітним робляться вкрай рідко. Якщо дотримується календар щеплень, і від останнього щеплення до травми минуло не більше 5 років, то у вакцинації немає необхідності. Якщо більше 5 років – профілактика правця здійснюється специфічним імуноглобуліном.

Щеплення від сказу вагітним робиться за життєвими показаннями – при укусах тварин, потенційно хворих на сказ.

Щеплення від коклюшу вагітним рекомендована в районах, епідемічно неблагополучних по коклюшу.

ya-matusya.com.ua

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com