image

Закарпатський психолог: За стосунки з дитиною відповідає дорослий

Стосунки — це найголовніше. Завжди ставте собі запитання, що для вас важливіше — досягти того, аби дитина щось виконала на вашу вимогу або зберегти стосунки?

Якщо ви бачите, що стосунки заходять у глухий кут, відступайте, не дозволяйте собі відчужуватися, не сприймайте агресивні випади дитини стосовно себе як знак її нелюбові. Важливо розуміти, що це все імпульси від емоцій, що її переповнюють, тому вона себе не контролює. Але все це дитина має право відчувати, ці емоції дуже важливі для її психологічного дорослішання.

Не дозволяйте собі відчужуватися, якщо ви втрачаєте бажання зберігати контакт, відступіть. Коли в мене трапляються складні ситуації з кимсь із моїх дітей, я бачу, що незабаром станеться конфлікт, я просто роблю крок назад. Замовкаю, намагаюся не говорити жорстоких слів, беру тайм-аут. Я повинна піти, подумати над своєю поведінкою, як розв’язати ситуацію, як згладити гострі кути. Від дитини я очікувати такого не можу, тому що я доросла жінка, а вона ще незріла істота, тобто мені хочеться вважати, що за шкалою зрілості я випереджаю її хоча б трішки.

Нехай стосунки будуть для вас найважливішими — завжди пам’ятайте про це. Важливіше невиконаних уроків, пропущеного тренування, важливіше того, що ви заплатили гроші, а дитина не хоче зараз відвідувати цей гурток, але ж так просила, обіцяла не пропускати.

Будьте готовими відмовитися від того, що загрожує взаєминам, — це теж дуже важливо. Так само й у дорослих стосунках. Якщо вас, наприклад, дуже ранять взаємини з якимось конкретним другом або конкретною родиною, з якими спілкується ваш чоловік або партнер.

Наприклад, вас пов’язують якісь спогади, або людина вочевидь вас ненавидить, або у вас погані взаємини зі свекрухою, вона повсякчас намагається вас принизити, завдати вам болю. А ваш партнер продовжує наполягати на взаєминах із цими людьми, кличе їх у гості, змушує вас бути присутньою, щоб залишатися в рамках пристойності. Як довго в такому випадку у вас зберігатиметься відчуття, що вами опікуються, що ваші інтереси теж ураховують?

Так само й з дітьми. У взаєминах намагайтеся ставити себе на місце дитини, спробуйте замість слова «дитина» підставляти слово «чоловік», «партнер», «подруга», «мама» у якихось скаргах або проблемах. Мій чоловік не складає шкарпетки, випере й кладе їх у купу. Я відкриваю шафу, а там купа шкарпеток. Мене це дратує — скільки так можна! Постає питання: чи підете від нього через цю купу шкарпеток або ви все-таки за нього заміж виходили з якихось інших важливіших причин, ніж зберігання шкарпеток.

Будьмо готовими відмовитися від того, що загрожує стосункам. І якщо зв’язок був порушений, відновлюйте її, адже це дуже важливий момент. За взаємини відповідає дорослий. Не «йди у свою кімнату, подумай, прийдеш і перепросиш», не мовчати три дні, а відповідати за стосунки з дитиною.

Звісно, може виникнути серйозна сварка, особливо з підлітками — вони начебто як дорослі люди й уміють натискати на наші вразливі місця сильніше, ніж маленькі діти. Складність у тому, що ми сприймаємо підлітка більш зрілим, ніж він є насправді, очікуємо все-таки деякого розуміння з його боку, проте його не знаходимо, тому що це найчастіше та сама дитина, тільки з бородою й вусами.

Але відновлювати взаємини — це завдання дорослого. Саме він відповідає за них. Не дитина біжить і чіпляється: «Матусю, вибач мене, я все зроблю, тільки не йди!», а дорослий приходить і говорить: «Я погарячкувала. Ви розлютили ви мене. Мені це неприємно, але я погарячкувала». Дорослий пропонує близькість: «Ну все, годі сердитися, пішли пекти печиво. Ти хочеш із імбиром або з апельсином?» або «Який чай заварюватимемо: чорний, зелений, трав’яний?».

Дорослий завжди робить перший крок, не чекаючи цього від дитини. Якщо дитина зробила перший крок, дорослий уже може собі поставити мінус і подумати: що ж відбувається не так, потрібно опанувати себе й згадати, що в цій родині головний — я, доросла людина — я.

Матеріал підготувала практичний психолог Ольга Сергіївна Чепур.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com