image

Чому закарпатські випускники найгірші в освіті

 

В Україні завершилася кампанія ЗНО-2015 і розпочинається не менш напружений період для абітурієнтів – вступ до вишів. Щороку за проведенням ЗНО і вступної кампанії слідкує Громадянська мережа ОПОРА. На Закарпатті також є її місцеве представництво, яке підсумувало результати зовнішнього незалежного оцінювання. Цьогоріч  Закарпаття вже котре відзначилася як область, котра у підсумку всіх областей має найгірші показники по складанню ЗНО.

Про це розповів координатор ОПОРИ в Закарпатті Володимир Феськов під час прес-конференції в Ужгородському прес-клубі. Як зазначив Володимир, за 8 років проведення ЗНО в Україні система настільки відпрацьована і реалізується в усіх регіонах на якісному рівні, що нема змісту так детально за нею спостерігати. Але оскільки цього року були нововведення, які викликали резонанс у суспільстві, треба було проаналізувати ситуацію.

«В області було здійснено 35 спостережень з предметів: українська мова та література, англійська мова, математика, історія України у дев’яти населених пунктах: Ужгород, Перечин, Мукачево, Іршава, Виноградів, Хуст, Воловець, Берегово, Великий Бичків, - каже Володимир Феськов. -  Цьогорічні особливості зовнішнього незалежного оцінювання загалом не вплинули на підготовку та проведення тестування. Під час спостереження за ЗНО спостерігачами ОПОРИ  не було зафіксовано фактів порушення процедури тестування з боку персоналу пунктів тестування чи фактів недобросовісного виконання своїх обов’язків. Це свідчить про належний рівень підготовки персоналу пунктів тестування, що був проведений Івано-Франківським РЦОЯО, та достатній рівень компетенції персоналу для проведення зовнішнього незалежного оцінювання в Закарпатській області». За словами Володимира Феськова, якщо і є порушення на Закарпатті у складанні ЗНО, то вони несуттєві. А з казусів, які сталися під час тестування, можна згадати помилки, які були виявлені при підготовці тестових завдань з історії у бланках для відповідей.

Цього року в процедурі проведення ЗНО було багато новацій. Окрім двох рівнів завдань із української мови і літератури, а також з математики (базовий та поглиблений рівні), було введене поняття «поріг здав/не здав», який визначається під час засідань експертних груп для кожного предмету окремо, що були створені при кожному регіональному центру оцінювання якості освіти (12 груп відповідно до 12 предметів). Також новацією є те, що відтепер сертифікат ЗНО дійсний всього один рік.

 «Ситуація на Закарпаття чітко показала, що є суттєва різниця між тим як складають тести учасники сільських та міських шкіл. Вкотре Закарпаття відзначилося як область, яка у підсумку всіх областей має найгірші показники по складанню ЗНО.  Це є важливим моментом і ставить перед Міносвіти завдання по якості підготовки учнів загальноосвітніх шкіл»,- каже Володимир Феськов.

Він також зупинися на особливостях вступної кампанії, яка розпочнеться за кілька днів.

«Цьогорічна вступна кампанія має ряд суттєвих нововведень, - каже експерт.- Це і новий підхід до обчислення конкурсного балу, і запровадження системи пріоритетності, рейтингування, а також автоматизована система надання рекомендацій.

Минулого року закарпатські школярі також були найгіршими в Україні. Кожен сьомий закарпатський випускник не здав ЗНО, тобто не подолав позначку у 124 бали.

Ось регіональні дані про абітурієнтів, які отримали менше за 124 бали за шкалою 100—200 балів:

ТЕСТ ІЗ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ: найгірше Закарпаття — 14,32 %, найкраще Київ — 5,04 %.

ТЕСТ ІЗ ХІМІЇ: найгірше Закарпаття — 13,0 %, найкраще м. Севастополь — 4,96 %. ТЕСТ ІЗ БІОЛОГІЇ: найгірше Закарпаття — 12,67 %, найкраще м. Севастополь — 4,72 %.

ТЕСТ ІЗ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ: найгірше Закарпаття — 10,42 %, найкраще Волинська область — 5,37 %.

ТЕСТ ІЗ МАТЕМАТИКИ: найгірше Закарпаття — 9,66 %, найкраще м. Севастополь — 4,0 %.

ТЕСТ ІЗ ВСЕСВІТНЬОЇ ІСТОРІЇ: найгірше Київська область — 13,19 %, Закарпаття — 10,63 %, найкраще м. Севастополь 2,38 %.

ТЕСТ ІЗ ФІЗИКИ: найгірше Хмельницька область — 10,75 %, Закарпаття — 7,49 %, найкраще Київ — 3,79 %.

ТЕСТ ІЗ ГЕОГРАФІЇ: найгірше Одеська область — 13,53 %, Закарпатська — 13,2 %, найкраще Волинська область — 6,81 %.

ТЕСТ ІЗ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ: найгірше Миколаївська область — 12,40 %, Закарпаття — 9,65 %, найкраще м. Київ — 5,71 %.

ТЕСТ ІЗ НІМЕЦЬКОЇ МОВИ: найгірше Закарпаття — 15,00 %, найкраще Херсонська область — 2,38 %. ТЕСТ ІЗ РОСІЙСЬКОЇ МОВИ: найгірше Житомирська область — 20,9 %, Закарпатська — 14,29 %, Тернопільщина — 3.03 %.

ТЕСТ ІЗ СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ: найгірше м. Севастополь — 15,79 %, Закарпаття — 8.4 %, найкраще — Харківська область — 5,42 %.

У чому ж причини? Вони закладені в загальній системі підходу до освіти в Закарпатті. Здебільшого у школах сіл та деяких містечок вчителі виставляють оцінки значно завищені. Деколи через дружньо-родинні стосунки. Ну не може сільська вчителька поставити двійку сину голови села, навіть якщо той повний бовдур.

Ще минулого року була комплексна перевірка рівня знань учнів Ужгородського району і перевіряючи просто жахнулися, бо у 85% учнів не підтвердилися їхні оцінки. Тобто, оцінки вчителі їм завищували.

Та й вчителі у нас не дуже зацікавлені в тому, щоб викладатися на повну силу. Не той рівень оплати праці. А в багатьох сільських школах подеколи одна вчительська ставка ділиться на чотирьох вчителів.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com