image

Нова технологія позбавила помідори насіння і потреби запилення

Японські вчені відредагували геном томатів таким чином, що рослини втратили насіння і тепер не потребують запилення для розмноження. Результати роботи опубліковані в журналі Scientific Reports.

Запліднення без запилення, або партенокарпія, що приводить до появи плодів без насіння, в багатьох випадках служить цінною ознакою сільськогосподарських рослин. Такі плоди краще підходять для промислової обробки (наприклад, виготовлення паст і соусів) і для багатьох людей більш приємні для вживання. Крім того, рослини розмножуються вегетативним шляхом (наприклад, відростками) і не залежать від бджіл-запилювачів, глобальна популяція яких різко знижується в останні роки.

Партенокарпічні культури можуть утворюватися випадково, їх також отримують шляхом впливу різних фізичних і хімічних впливів з подальшою селекцією. Так були виведені і кілька наявних сортів безнасінних помідорів. Траплялися також спроби створення партенокарпічних томатів шляхом генної інженерії, однак такий підхід складний і довгий.

Щоб викликати партенокарпію швидко і цілеспрямовано, співробітники Університетів Токусіма і Цукуби скористалися високоточною технологією редагування генома CRISPR/Cas9, щоб інактивувати в томатах ген IAA9. Цей ген перешкоджає формуванню плода без попереднього запилення.

Його вимикання призвело до появи безнасінних плодів як у модельного томата Micro-Tom, так і у комерційного сорту Ailsa Craig. Зміна добре передавалася в наступному партенокарпічному поколінні. При цьому повногеномне дослідження не виявило сторонніх мутацій в геномі.

Чи з'являться відредаговані CRISPR/Cas9 томати на прилавках магазинів, буде залежати від думки організацій, які видають ліцензії. З огляду на безпеку застосування цієї технології (вона не вимагає введення в ДНК рослини трансгенів), потреби в жорсткому регулюванні може не виникнути. Так, у 2016 році Міністерство сільського господарства США відмовилося як-небудь ускладнювати використання першої сільськогосподарської культури, виведеної за допомогою CRISPR/Cas9, печериць, які не темніють на повітрі.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com