image

Американська компанія представила модель летючого авто

Terrafugia оголосила про розробку нового летючого автомобіля з вертикальним злетом і посадкою.

Американська компанія Terrafugia представила концепт нового летючого автомобіля TF-X, і пообіцяла втілити концепт у реальність за 8-12 років. TF-X – невеликий чотиримісний транспортний засіб, що здатен їздити по дорогах загального використання, а також літати, причому зліт та посадка будуть вертикальними.

Апарат матиме два крила, які, звісно, будуть складатися після посадки. Для їзди по дорозі, як і для зльоту, авто використовуватиме тільки електротягу. Причина цього проста: використання потужного авіаційного двигуна не дозволить авто вписатися в екологічні обмеження для наземних авто. Тому два гвинти вертолітного типу обертаються блоками електромоторів потужністю по 600 к. с. Кожен блок, скомпонований в мотогондолі, складається з 16 електромоторів. Дизайнер запевняє, що 32 мотори потрібні апарату, щоб продовжувати підйом при виході з ладу одного або двох з них. Однак очевидно, що причиною такої незвичайної конструкції стала відсутність готових достатньо компактних транспортних електромоторів подібної потужності.

Спочатку два гвинти на кінцях крил будуть дивитися в небо, піднімаючи TF-X вертикально вгору. Як тільки буде набрано необхідну висоту, пропелери будуть поступово нахилятися вперед, змушуючи машину летіти горизонтально з набором висоти. При досягненні якоїсь мінімальної швидкості, пропелери складаються, щоб зменшити опір повітря. Після складання лопатей пропелерів підключається ДВЗ потужністю 300 к. с. Він обертає  штовхальний гвинт великого діаметру, що знаходиться в кормі літального апарату.

Після набору швидкості до максимальних 322 км/год частина потужності мотора піде на підзарядку літієвих батарей, що використовуються для наземної їзди і злету-посадки. Отже, гучність і вихлопи на землі мінімальні, хоча при тривалій їзді по шосе без електрозаправок, ДВЗ може включатися для підзарядки акумуляторів.

В компанії Terrafugia вважають, що для старту навколо TF-X знадобиться чиста зона радіусом в 15,25 м, що пояснюється без будь-яких подробиць «міркуваннями безпеки». Очевидно, що розкладувані крила і гвинти з створюваними ними потоками повітря виключають звичайний зліт з шосе – принаймні при дотриманні норм безпеки. Тобто, щоб злетіти, доведеться доїхати до найближчого злітно-посадкового майданчика, що в США як правило не надто далеко від будь-якої точки будь-якого штату. На додачу скажемо, що посадочні майданчики для вертольотів, у деяких американських містах розташовані на дахах будівель, – теоретично TF-X і ними зможе скористатися.

Дальність польоту TF-X без дозаправки складає 805 кілометрів, а максимальна швидкість польоту в 322 км/год при витраті пального як в літака, робить його набагато економнішим від гелікоптера. TF-X не потребуватиме додаткового навчання пілотуванню літака чи гелікоптера, – у літаковому режимі ним керуватиме спеціально розроблений автопілот. В автомобільному режимі апаратом керуватиме людина.

Зі слів Terrafugia, автопілот при виявленні в посадковій зоні перешкод (іншого ЛА або просто поваленого буревієм дерева) відмовиться від приземлення і зв'яжеться з місцевим авіадиспетчером, щоб той пошукав інші місця. При відсутності стійкого радіозв’язку TF-X сам полетить до найближчого аеродрому або вертолітному майданчику і сяде в порожню точку.

Чи не менше вражає і заява про те, що в разі виходу з ладу всіх електромоторів ще до набору швидкості, достатньої для горизонтального польоту, автопілот зможе перевести апарат на авторотацію і посадить його на шасі.

info-svit.org.ua

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com