image

Чи існує ще "закарпатська кава"

Закарпатці часто вживають такий вислів, як "Закарпатська кава", але не всі можуть пояснити, що воно таке

Ужгородський прес-клуб навіть зробив опитування щодо любові ужгородців до "закарпатської кави". Але вже з відео видно, що не всі розуміють, що таке "закарпатська кава" і чим вона вирізняється. 

 

Ми спробували опитати наших знайомих, як мешканців Закарпаття, так і гостей області, чим же вирізняється "закарпатська кава" і довго не могли почути логічного пояснення. 

Існують всесвітньо відомі кавові бренди. У всіх областях стоять однакові сучасні апарати для варіння кави. Більше того, кава з цих апаратів однакова, що в Закарпатті, що в Хмельницькому, чи інших областях. То в чому ж різниця?

Насправді, поняття "закарпатська кава" існує. 

Закарпатський історик Сергій Федака припускає, що вперше з кавою познайомили закарпатців турки і ще у ті далекі часи, коли наш край входив до складу Угорського королівства. Поступово споживання цього незвичного для нашого регіону напою стало синонімом багатства й розкоші, тому можна припустити, що кавувати на Закарпатті першими почали члени знатних родин Другетів, Перені, Довгаї, Ілошваї. Можливість смакувати кавою ще дуже довгий час була привілеєм заможних людей – саме тому в закарпатських селах майже до 60-х років ХХ століття мало хто пробував цей напій, хоча чули про нього всі, називаючи по-своєму «кавіль».

Каву в Закарпатті дійсно пили здебільшого в містах доволі заможні люди. У селян також було щось подібне, а це був напій з ячменю. 

Закарпатський краєзнавець Федір Шандор переконує, що поняття "закарпатська кава" існує і це наш бренд. 

"Пити каву у кав’ярні – це старовинна європейська традиція. Вона була і у Закарпатті, яке було частиною Європи і у Львові – з тієї самої причини. У решті областей нічого подібного не було і немає досі у такому масштабі як у нас. Справжню міцну каву, а не цикорій з домішками. У Закарпатті європейська традиція пити каву скінчилася із приходом сюди СРС� у 1945-му. У Львові ця традиція була знищена ще раніше - у ’39 році. Зі Львова втекла єврейсько-польська інтелігенція і на тому й закінчилася традиція справжньої львівської кави.  Але кав’ярні зникли, а народ, який пив каву десятиліттями, припинити це робити раптово не міг. Саме тому в період Радянського Союзу у Закарпатті виникла унікальна річ – традиція варити каву вдома. Ніде більше такого масово не роблять. Всюди для цього є кав‘ярні. А от у нас якось наклалися синдром раптового відлучення і звички старої інтелігенції. От і варили у Закарпатті каву вдома у «ракетах». Себто, у газових кавоварках, виготовлених на «Мехзаводі». Вірніше, у його філії – цеху, що був у Туричках, на Перечинщині", - розповів свого часу Шандор.І правда в цьому є.  Тому, якщо каву різних світових брендів можна однаково приготувати, то відмінність того, що ми називаємо "закарпатською кавою" може бути саме домашня кава, зварена на тих таки газових кавоварках. Як писали колись закарпатські гумористи: "Тільки закарпатці на море возять з собою газову кавоварку". Ну і ще одну особливість щодо "закарпатської кави" можна згадати. Багато закарпатців додають в каву трошки масла. Окрім того, нашою особливістю може бути середнє смаження кавових зерен. А ще закарпатці звикли до порцій кави у 50 грам. ну і не можна пригадати культове місце, звідки могла піти ціла культура кавування в публічних місцях. Це кафе "Золотий ключик" в самому серці Ужгорода. Зараз тут знаходиться банк, а свого часу навіть в радянські часи це було місце, де збиралася вся ужгородська інтелігенція. Тут завжди було людно і це при тому, що стояли просто високі столики і не було стільців. Покавувати в "Золотому ключику" було престижно і знаково. Саме звідси потім пішла культура ужгородських кав'ярень.Зараз в Ужгороді десятки гарних кав'ярень. У багатьох із них багато відвідувачів. Десь кава краща, а десь гірша. Але поняття "закарпатська кава" торкається саме кави домашньої. Тому, якщо підсумувати, то можна сказати, що "закарпатська кава" це - кава приготована дома в газовій кавоварці зі змелених кавових зерен після середнього обсмаження. Ну і можна трошки масла чи коньяку. Так що "закарпатська кава" існує. 

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com