image

Як обрати правильний та корисний хліб

Ставлення до хліба в Україні можна коротко і ємко описати однією приказкою - «хліб усьому голова». Цей продукт присутній на кожній кухні, і хоча в останні роки споживання хліба знизилося, він все ще залишається одним з найбільш популярних товарів на прилавках.

Зі зростаючою популярністю здорового способу життя, а також завдяки збільшуючому списку найрізноманітніших дієт, хліб багатьма був рішуче відправлений в «чорний список», як джерело ненависних вуглеводів, які, за запевненнями численних «гуру», є головною перешкодою на шляху до здорового та красивого тілу. Але чи варто насправді поспішати і позбавлятися від хлібобулочних виробів у своєму раціоні? Зараз розберемося.

Існує безліч рецептів приготування хліба, і не секрет, що наші бабусі та прабабусі готували і їли зовсім інший хліб, ніж той, що сьогодні купуємо ми. Як і безліч інших продуктів хліб може бути як корисним, так і шкідливим, все залежить від способу приготування та інгредієнтів.

Горезвісні вуглеводи, по яких не пройшовся тільки ледачий, самі по собі необхідні нашому організму, питання лише в тому, звідки, в якій кількості і який тип вуглеводів ми отримуємо. Вуглеводи поділяються на прості і складні: перші викликають різке підвищення цукру в крові, що і є головною причиною виключення їх з раціону. Саме прості вуглеводи містяться у великій кількості в пшеничному борошні, з якої і виготовляється велика частина хлібобулочних виробів.

Однак замість того, щоб повністю виключити хліб зі свого раціону, варто придивитися до інших сортів хліба, які не тільки не є шкідливими, але і приносять користь вашому організму.

На що варто звернути увагу при виборі хліба:

Вся справа в зернах

Пшеничне борошно так званого вищого гатунку, яку використовують при приготуванні білого хліба, виготовляється не з цільного зерна, а з його центральній частині - ендосперму, який якраз і багатий протеїном і вуглеводами. Однак найкорисніша частина зерна - це його оболонка. Цільнозернове борошно (воно ж борошно грубого помелу) виготовляється з цільного зерна і в результаті цього засвоюється організмом повільніше. Крім того, завдяки збереженню всіх частин зерна така мука містить більшу кількість волокон і поживних речовин, таких як вітамін В, кальцій і залізо.

Одним з найбільш корисних видів хліба є хліб з висівками - тієї самої твердою оболонкою зерна, багатою мікроелементами. Таким чином, "найшкідливішим" хлібом можна назвати звичайний білий хліб.

Чорний або сірий

Отже, якщо ви хочете відмовитися від хліба, то відмовлятися безперечно варто від білого, тим більше, що він не єдиний і легко замінюється на більш корисні аналоги. Такими аналогами є чорний і сірий хліб. До складу цих видів хліба входить житнє борошно, яка повільніше засвоюється організмом і багате амінокислотами, клітковиною, мінеральними солями і безліччю мікро- і макро-елементів. Приміром, в житньому хлібі міститься 1,4 гр. волокна, що становить 6% добової норми, а в пшеничному 0,9 гр. або 4% добової норми.

Відмінність сірого хліба від чорного полягає в тому, що в сірому пропорція пшеничного і житнього борошна приблизно однакова, а в чорному становить 1: 3 на користь житнього борошна.
У сірого і чорного хліба також більш низька калорійність, а завдяки комбінації різних видів борошна - більш високий вміст корисних речовин.

Однак і тут є свої мінуси. Ці сорти хліба відносяться до «важкої» їжі, яка довше перетравлюється і підвищує кислотність шлунка, що може призвести до печії. Людям, страждаючим різними шлунково-кишковими захворюваннями, варто бути особливо уважними з кількістю споживаного хліба, так як його надлишок може стати причиною загострення гастриту, виразки та інших розладів шлунку і кишечника.

Про дріжжі і додатки

Ще одним мінусом хлібобулочних виробів з пшеничного борошна є те, що практично всі вони готуються з використанням дріжжів. Хоча все ще ведуться суперечки про те, чи так шкідливі дріжжі, їх споживання все ж варто обмежити. Існує думка, що дріжжі стійкі до впливу високих температур і не «вмирають» в процесі випікання хліба, а потрапляючи в організм, порушують мікрофлору кишечника, створюють сприятливі умови для розвитку інфекцій, а також виснажують запас кальцію в організмі. Однак незалежно від того, виживають дріжжі при термообробці чи ні, в процесі їх виробництва задіяно безліч шкідливих хімічних елементів і важких металів, які потрапляють в організм і залишаються там.

Крім дріжжів, при випіканні хліба використовується маса інгредієнтів, наприклад, яйця і молоко (з підвищеним вмістом гормонів і різних антибіотиків) або харчові добавки на зразок консервантів, підсилювачів смаку та інших "чудес" сучасної харчової промисловості. Користі від таких добавок ніякої, а от шкода найчастіше буває значною.

Який же хліб вибрати?

Ідеальним варіантом буде біо-хліб, у складі якого немає ніяких харчових добавок і консервантів. Такий хліб робиться або з житнього борошна, або з цільнозернового пшеничного на природній заквасці, тобто без використання дріжжів. Нерідко в біо-хліб додають різні натуральні спеції, насіння, сухофрукти та інші корисні фрукти-овочі.

Ще одним цікавим видом хліба є «живий» хліб, який містить свежепророщенное зерно. У таких зернах підвищений вміст корисних речовин і вітамінів, а й зберігається він недовго.

Такі сорти хліба, на жаль, все ще дивина для більшості магазинів, але ось цільнозерновий хліб досить популярний і може стати гідною альтернативою, оскільки володіє всіма перевагами і корисними властивостями цільного зерна.

Очевидною і «легкою» заміною білому хлібу є сірий і чорний, про які розповідалося вище, але варто пам'ятати, що хліб заводського виробництва все ще може містити в собі «зайві» інгредієнти, так що при покупці варто звертати увагу на склад.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com