image

Які особливості оливкової олії - дієтолог із Закарпаття

Відома дієтолог України, уродженка Закарпаття Оксана Скиталінська розповіла про особливості оливкової олії і вплив її на організм людини.

Вперше припущення про можливий зв'язок між споживанням оливкової олії та тривалістю життя зробив в 1959р. американський фізіолог Ансель Бенджамін Кейс (Ancel Benjamin Keys) в своїй книзі «Харчуйтеся правильно і залишайтеся здоровими» (Eat Well, Stay Well).

Він порівняв харчування і показники здоров'я жителів о. Крит з харчуванням і здоров'ям жителів Фінляндії.

Результати порівняння були настільки контрастними і переконливими, що фінський уряд провів ряд законодавчих змін для поліпшення якості харчування свого населення.

- Зачинатель оливкового буму Ансель Кейс переселився в 1970 р. в Італію, купив ферму біля Неаполя і зайнявся розведенням маслин. Він помер у 2004 р у віці 100 років і 10 місяців.

- Вважається, що найбільш цінні сорти оливкової олії отримують від оливкових дерев 200 - 300-річного віку (до речі, після висадки, дерева починають плодоносити лише на 7-8 рік і з кожним десятиліттям та століттям (!) їх урожайність росте).

Оливкова олія на 60—85% (залежно від клімату і порід дерев) складається із мононенасиченої олеїнової кислоти, на 7–20% - із насиченої пальмітинової кислоти і близько 5–10% - із незамінної лінолевої кислоти (тобто такої, яка в організмі людини не виробляється і має поступати з їжею; необхідна для людини).

- В оливковій олії, на відміну від риб'ячого жиру, немає жирних кислот з групи Омега-3, мало жиророзчинних вітамінів.

Але вона має багато інших переваг: олеїнова і пальмітинова жирні кислоти не вимагають біохімічної переробки в печінці для включення в жировий обмін людини, на відміну від інших рослинних олій (соняшникова, кукурудзяна, виноградних кісточок і тд).

- Оливкова олія цінна своєю стійкістю до окислення, тому, як і сало, допустима для смаження (ще раз нагадую, що робити це потрібно вкрай рідко).

СКІЛЬКИ ВЖИВАТИ: мало — 1, максимум 2 столові ложки в готовий салат.

- У поєднанні із невеличкою кількістю бальзамічного оцту або соку лимона, має виражений жовчогінний ефект, тому добре додавати таку суміш до овочевих салатів.

- Дуже калорійна: майже 900 ккал в 100 г.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Тел.: +38 095 308 8778

    mail.prozak@gmail.com