image

7 міфів про яблука

Ось 7 найбільш популярних міфів про яблука: що в них правда, а що ні?

1. У тих, хто любить яблука, не буває дефіциту заліза

У яблуках, гранатах і волоських горіхах, які в радянські часи чомусь були проголошені основою гемоглобіну харчування, заліза не так вже багато. Порівняйте: 100 грамів яблук містять до 2,2 мг заліза, така ж кількість мигдалю - 4,4 мг, абрикосів - до 4,9 мг. До того ж з рослинної їжі залізо засвоюється набагато гірше (всього 3-5 відсотків), ніж з тваринної (25-35 відсотків). Поради збільшувати вміст в яблуках заліза шляхом утикання в них цвяхів - повна нісенітниця, таким чином яблука можна збагатити хіба що хвороботворними бактеріями.

Вердикт: щоб організм отримував достатньо заліза, потрібно їсти червоне м'ясо - хоча б по 100 грамів 3-4 рази на тиждень і субпродукти - по 100-150 грамів раз на тиждень.

 

2. Червоні яблука забезпечують нас каротином

Каротин - це пігмент, завдяки якому фрукти і овочі отримують жовто-оранжеве забарвлення. У цьому сенсі яблуко не конкурент ні моркви, ні абрикосів, ні персикам. У жовтих яблуках каротину трохи більше, ніж у червоних або зелених, але все одно небагато. Але з вітаміном А, який в нашому організмі синтезується з цієї речовини, у звичайного, не страждає на вегетаріанством людини проблем, як правило, не буває: щоб не відчувати нестачі у вітаміні А, потрібно просто є яловичу або курячу печінку кілька разів на місяць. Вітамін А - один з небагатьох вітамінів, які наш організм вміє накопичувати, тому його дефіцит людям, що живиться повноцінно і не мають захворювань тонкого кишечника та підшлункової залози, не загрожує.

Вердикт: корисні будь помаранчеві та жовті плоди - у тому числі яблука.

 

3. У яблуках, як і у всіх фруктах, багато вітамінів

Міф про багатих вітамінами овочах і фруктах настільки поширений і живучий, що викорінити його навряд чи коли-небудь вдасться. Напевно, це і не потрібно - нам дійсно варто їсти більше плодів. У реальності ж справа йде так: справжнім «багатством» овочі та фрукти можуть похвалитися все щодо трьох речовин - вітаміну С, каротину і фолієвої кислоти (вітаміну В9). Ні в одній з трьох позицій яблука не лідирують. Наприклад, тому, хто захоче з їх допомогою поповнити добову норму вітаміну С, доведеться згризти 2,5 кілограма яблук. Кишечник і емаль зубів за це спасибі не скажуть.

Вердикт: щоб організм отримував всі необхідні йому вітаміни, потрібні не тільки фрукти, але і всі інші групи продуктів - злаки, крупи, м'ясо, риба, молочне і пр.

 

4. З'їдай по два яблука на день - і не будеш мати проблем зі здоров'ям

Важко сказати, звідки взялася ця рекомендація - поголос приписує її то французам, то американцям. Частка правди в ній є: клітковина, яку містять яблука - особливо пектин, - покращує перистальтику кишечника, допомагає боротися з запорами, підтримувати баланс мікрофлори. Мати здоровий кишечник дуже важливо для імунної системи. Підтримують кишкову мікрофлору і органічні кислоти, що містяться в яблуках (і не тільки в них), вони покращують засвоєння їжі, як і ще одна група речовин, присутніх у фруктах, у тому числі в яблуках, - біофлавоноїди. Але до повного позбавлення від всіх проблем зі здоров'ям любителям яблук, звичайно, далеко.

Вердикт: два яблука на день - краще, ніж жодного.

 

5. Яблука - кращий перекус для тих, хто худне

Дивлячись які яблука і в який час дня такої перекус влаштовується. Після 17 годин знижує вагу людям їсти фрукти не рекомендується, оскільки це може призвести до набору ваги. Яблуко може стати хорошим другим сніданком, але і в цьому випадку краще вибирати не дуже солодкі сорти і плоди середнього розміру. Все-таки яблуко досить солодка штука - залежно від сорту вони можуть містити до 12 відсотків вуглеводів! Фрукти взагалі не варто недооцінювати - в останні роки дієтологи і гастроентерологи все більше переконуються в тому, що мода на фруктові салати і свіжовичавлені соки зіграла не останню роль в епідемії ожиріння серед американців.

Вердикт: час яблук закінчується о 17 годині.

 

6. Краще з'їдати яблуко цілком, його насіння дуже корисні

Людей із захворюваннями кишечника такий експеримент може довести до загострення - серцевина яблука, та й товста шкірка дратують кишечник. Що стосується насіння, то в них знаходиться синильна кислота - та сама, яка змусила багатьох розлюбити абрикосові ядерця. Серйозно отруїтися тією кількістю, що міститься в яблучних насінні, звичайно, не вийде, але чи варто експериментувати? Тим більше що нічого реально корисного в них немає. Йод присутній, але є набагато більш доступні способи його отримати.

Вердикт: яблуко з'їж сам, насіння віддай птахам.

 

7. Гризти яблука корисно для зубів

І так, і ні. Тверду їжу зуби дійсно люблять, вона механічно їх очищає, а заодно покращує кровопостачання ясен. Однак зуби не люблять їжу кислу, оскільки кислоти ушкоджують емаль. Плюс цукор стає живильним середовищем для бактерій. Не критично, але свої «п'ять копійок» в скарбничку чинників ризику по карієсу яблуко внесе.

Вердикт: яблука, особливо кислі, краще їсти разом з іншою їжею і полоскати після них рот.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com