image

Через принципового Москаля в Закарпатті не створено жодного госпітального округу

Медична реформа Закарпаття не стосуватиметься. Через позицію голови ОДА Геннадія Москаля

Як відомо, в Україні починається медична реформа, яка повинна була початися зі створення в регіонах госпітальних округів. 

Ось що пише "Вікіпедія" про Госпітальний округ: це територіальне об'єднання закладів охорони здоров'я України декількох районів в одну мережу по принципу доступності, густини та кількості населення, наявності готових лікувальних закладів, усталених шляхів доставки пацієнтів та дорожнього сполучення. Один госпітальний округ передбачає обслуговування не менше ніж 120—200 тис. населення, досяжність в радіусі 60 хвилин або 60 кілометрів. Адміністративним центром є населений пункт з населенням понад 40 тис.[

По задуму, децентрацізаційна реформа дозволить оптимізувати витрати на утримання чисельних лікарень, наблизить саме якісні медичні заклади до населення областей без необхідності відвідування обласного центру.
Обласним радам згідно з реформою пропонувалось запропонувати такі округи самостійно. До критеріїв створення відносили:
- наявність принаймні однієї лікарні інтенсивного лікування (першого чи другого рівня);
- охоплення території з населенням мінімум 200 тис. осіб у разі наявності лікарні 2-го рівня або 120 тис. осіб у разі наявності лікарні тільки 1-го рівня
- можливість під'їзду основними дорогами з будь-якої точки округу не більш ніж за 60 хвилин, та еквівалентно радіусу зони обслуговування 60 км за умови наявності доріг з твердим покриттям.

Уряд переконував, що ніякі медичні заклади скорочувати не будуть, а просто регіони самі визначають профіль та статус цих закладів. Держава бралася допомагати з фінансами там, де округи будуть створені.

Однак, закарпатська влада є доволі тугою на реформи. Ще в січні голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль сказав, що створення госпітальних округів на Закарпатті є не на часі, на це немає ані коштів, ані засобів. 

За нинішніх обставин, коли реформа  проводиться без жодного на те фінансування, створювати госпітальні округи є недоцільним. Нині все виглядає таким чином, що ми на одній лікарні поміняємо вивіску, а в інших скоротимо кількість ліжок та робочих місць, - каже Геннадій Москаль. 

Звичайно, що будь яка чиновницька гвардія буде опиратися чомусь новому і Москаль зі своєю командою тут не виключення, бо легше всього якісь фестивалі вигадувати, ніж створювати нову ситему.

Тим не менше, явно більш прогресивний мер міста Мукачево Андрій Балога таки оголосив, що готовий до створення госпітального округу з центром у Мукачеві і  запропонував в.о. міністру охорони здоров’я України Уляні Супрун створити перший на Закарпатті госпітальний округ з центром у місті Мукачево як пілотний проект з реалізації реформування медичної галузі.

За повідомленням Мукачівської міськради, Мукачівський госпітальний округ в повній мірі забезпечить надання якісної медичної допомоги. Цей округ є найбільш оптимальним, так як населення Мукачева та Мукачівського району нараховує 186 жителів (з яких — 85 тис. жителів Мукачево, 101 жителів Мукачівського району). Однак враховуючи те, що госпітальний округ необов'язково повинен займати межі адміністративних районів, дає змогу приєднати до госпітального округу частини Ужгородського та Берегівського районів. Згідно вимог багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування другого рівня має обслуговувати не менше 200 тисяч осіб.
Серед переваг: Мукачево є містом обласного значення, має зручне географічне становище та розташоване в центрі госпітального округу, наявність залізничного вузла та надійне автомобільне сполучення з населеними пунктами Мукачівського,Ужгородського та Берегівського районів.
Будь-яка віддаленість населеного пункту Мукачівського району не перевищує 60 хвилин та еквівалентна радіусу зони обслуговування в межах 40 кілометрів до найвіддаленішої точки.
Мукачево має і потужний медичний ресурс. Лікувальна база міського комунального закладу Мукачівської ЦРЛ складається з 6-ти лікувальних корпусів для розміщення стаціонару, поліклінічного відділення. У відділеннях та інших підрозділах Мукачівської центральної районної лікарні працює більше 244 висококваліфікованих лікарів, 497 осіб середнього та 252 осіб молодшого медперсоналу. Ліжковий фонд Мукачівської ЦРЛ складає 584 ліжок цілодобового перебування.
Лікарня оснащена апаратурою, що забезпечує проведення медичних втручань та заходів з надання вторинної медичної допомоги, що забезпечує надання медичної допомоги належної якості.
Минулоріч для лікарні коштом міського бюджету закуплено обладнання на 7 млн. гривень. Загалом місто планує виділити 40 млн. на придбання нового обладнання.
Окрім того, місто вже запроваджує в медзакладах електронну картку пацієнта. Протягом цього року окрім лікарні, електронна системи обліку пацієнтів, електроні протоколи лікування та оцінки якості роботи медичних працівників буде впроваджена в поліклінічному відділенні Мукачівскої ЦРЛ та амбулаторіях
«Просимо Міністерство охорони здоров’я України внести до переліку та складу госпітальних округів – Мукачівський госпітальний округ в Закарпатській області з центром у місті Мукачево та затвердити наш госпітальний округ як окремий, самодостатній госпітальний округ в Закарпатській області, який відповідає вимогам, встановленим законодавством України», - йдеться в листі міського голови на адресу міністерства.

Для Геннадія Москаля крок Андрія Балоги був ляпасом. Москаль ніяк не міг дозволити, щоб Мукачево виділилося якимось позитивом, тому він знову вийшов у ефір і сказав: 

“Ще раз повторюю, що механізм створення госпітальних округів не розроблений, а їх фінансування не передбачене в Державному бюджеті 2017 року, – заявляє Геннадій Москаль. – У самому Мінздоров’я початок цього процесу вже не педалюють, як раніше, а відсунули мінімум на осінь цього року. Тому госпітальний округ за бажанням мукачівської мерії не буде створений ні в Мукачеві, ні навіть у Завидові. Рекомендую Мукачівському міському голові уважно читати документи перед тим як писати в Київ різні прохання“.

Звичайно, що після такої позиції голови ОДА ніхто ніяких округів нам не дасть. Уряд затвердив склад госпітальних округів, на жаль серед них немає Закарпаття. 

Ось яку інформацію розповсюдив з цього приводу Відділ інформаційно-аналітичних комплексів виконавчого комітету Мукачівської міської ради:

"Кабінет Міністрів України затвердив склад госпітальних округів 11 областей та м.Київа і тим самим надав можливість регіонам здійснювати стратегічне планування округів на 5 років та залучення інвестицій в медичну галузь.
На жаль, серед сміливців немає нашої області і це, на наш погляд, значною мірою пов’язано з негативним ставленням очільника Закарпатської обласної державної адміністрації Геннадія Москаля до реформи медичної галузі, яку задекларувала в.о. Міністра охорони здоров’я Уляна Супрун. Звичайно, кожен керівник повинен зважити всі за та проти в такій важливій справі як здоров’я людей, адже на ньому лежить весь тягар відповідальності за кінцевий результат того чи іншого нововведення.
Однак якось дивно виглядає така позиція керівника краю, на фоні підтримки реформи з боку Уряду і особисто Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана.
Як зазначив після урядового засідання заступник Міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк “Регіони, які першими почали реформи та стратегічно дивляться на розвиток мережі своїх медзакладів, добре розуміють, що виграють і якісно підготуються до впровадження страхової медицини”. Також, на його переконання, вони першими матимуть підтримку Уряду у фінансуванні та залученні інвестицій і на медичну інфраструктуру, і на ремонт доріг для доїзду до лікарень.
Що ж закарпатці не побачили себе серед тих, хто торує шлях до кращого. Можливо мукачівцям дещо більше пощастить, зважаючи на лист міського голови Андрія Балоги на адресу пані Супрун з обгрунтуванням доцільності впровадження пілотного проекту з реформування медичної галузі шляхом створення госпітального округу з центром у місті Мукачево. Сподіваємось...".

А поки що нам залишається стара медицина з брудними вбиральнями, неремонтованими палатами, конвертами лікарям. 

Василь Поляк для Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com