image

Чи можна їсти разом помідори та огірки - розповіла лікар-дієтолог із Закарпаття

Відомий український лікар-дієтолог родом із Закарпаття Оксана Скиталінська розповіла про те, чи шкідливо їсти помідори та огірки разом

Переконана, мабуть кожен з Вас чув пересторогу про те, що не можна змішувати огірки з помідорами, а дині -- так і взагалі ні з чим.

Якщо Ви пориєтесь інтернетом, то перестороги будуть різного ступеню важкості: від простого "не можна, бо не будуть перетравлюватися", до загрозливого "печінка виснажиться і перестане працювати", аж до "незворотніх змін в організмі".
Я навіть знайшла інформацію про те, що від суміші огірків та помідоров можна взагалі померти.

Думаєте, це лише українсько-російські сайти дискримінують огірки та дині?
Більшість американців також залякані.

Все почалось з того, що в огірках є #фермент аскорбіназа, який, при нарізуванні огірків, активується (виходить із клітин) і вступає в реакцію з вітаміном С, (аскорбіновою кислотою), який є у помідорах, інактивуючи якусь його частину.
Але це відбувається недовго, бо, пожувавши салат, ми ковтаємо його і він потрапляє у шлунок, де фермент аскорбіназа, як і всякі інші ферменти (а ферменти, як відомо, це білки), розкладаються до амінокислот, тому для дорогоцінного вітаміну С вже ніякої загрози немає.
(Примітка: закінчення -аза, яке мають багато ферментів, означає, що вони вступають в реакцію з подібними речовинами, наприклад, фермент гіалуронідаза інактивує гіалуронову кислоту і тд).

По-перше, вітамін С є не лише в помідорах, але і в багатьох інших овочах та фруктах, по-друге, вітамін С у рослинах ніколи не буває один, а завжди йде у парі з #біофлавоноїдами (пігментами, які захищають вітамін С від руйнування та, з допомогою яких, він якраз і виявляє свою вітамінну активність).

По-друге, аскорбінази дуже мало і її дія буквально блокується, якщо до салату додати якоїсь натуральної #кислоти: або лимонного соку, або бальзамічного оцту.

Крім аскорбінази другою причиною не їсти огірки з помідорами є те, що в помідорах багато #клітковини, а в огірках її менше, тому вони не однаково по часу перетравлюються та засвоюються, що може викликати здуття.

Насправді, різниця у вмісті клітковини настільки незначна, що якось загальмувати чи, тим більше, "блокувати" процес перетравлювання, змішуванням огірків з помідорами, неможливо.

Як лікар, додам, що людей, в яких здувається живіт від багатьох страв -- серед нас дуже багато, але це лише тому, що ми всі різні, є люди з чутливим шлунком та кишечником, і справа тут зовсім не в змішаних огірках з помідорами.

Цей же дискримінаційний аргумент про вміст клітковини та швидкість перетравлювання використовують і проти дині. Виявляється, її ні з чим змішувати не можна, інакше все в шлунку стане каменем, живіт вздується і невідомо, що з нами трапиться.

А от чомусь в інтернеті немає страшилок про те, що буде, якщо заїсти звичайні бобові, в яких дуже багато клітковини, хоча б маленькою шоколадною цукеркою, шматочком тортика чи з'їсти диню після смаженої котлети. А знаєте, що буде? Ух, краще, Вам і не знати! :)

Бідні огірки та бідні дині, бідні ми, що віримо всьому, що пишуть. Але природа передбачила багато речей, зокрема, і змішане харчування різними продуктами, завдяки чому колись, в процесі еволюції, збільшила шанси наших предків, на виживання.

 І , зізнаймося, ми таки не раз їли салат із огірками, і ласували динею та іншими фруктами. От дивно, як ми ще вижили :)

Тому їжте салат з помідорів з огірками, додавайте до нього оливкової олії, яка сприяє кращому засвоєнню каротиноїду лікопену із помідорів, різної зелені (в ній дуже багато вітаміну С) та декілька крапель хорошого бальзамічного оцту.

І дині їжте. 

Можна зробити смузі з дині та малини, не пробували? Спробуйте :)

Наповнюйте життя хорошими емоціями і вживайте їжу, яка є в природі!

Оксана Скиталінська, лікар-дієтолог.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com