image

Чим харчуватися, щоб підвищити працездатність - поради лікаря-дієтолога із Закарпаття

Відомий лікар-дієтолог із Закарпаття Оксана Скиталінська радить, як харчуватися, щоб покращити працездатність

Як ефективно зміцнювати здоров'я день за днем і при цьому якісно працювати, мати прекрасну пам'ять, бути в хорошій формі і настрої? Чи можливо все і відразу?
Можливо.
Для мене це все зараз дуже актуально, бо післязавтра вже почнеться Світовий конгрес із анти-старіння, і засідання секцій будуть з ранку і до 8-ми вечора, практично в режимі нон-стоп.
Крім того, я цілими днями дуже багато ходжу по місту, тому сніданку - особлива увага.
Харчування для зайнятих потенційних довгожителів має свої правила.
1. Добре снідайте. Сніданок "триматиме" Вас без відчуття голоду майже до кінця робочого дня (перевірте, це справді працює).
2. В сніданку особлива увага - балансу нутрієнтів: білків, жирів, вуглеводів, причому, максимально здорових.
3. Дуже багато овочів, різнокольорових, але зелень - обов'язкова!
4. Чергуйте білки. Не завжди яйця, інколи (не більше 1-2 разів в тиждень) - птиця або риба. Всі білки відрізняються за співвідношенням амінокислот.
5. Пребіотики. Без них денний раціон можна вважати малоефективним. Особливо цінним є інулін. Його багато в сирому топінамбурі і цикорії.
Пребіотики живлять кишечну мікрофлору, і вона, коли здорова і сита, робить наш організм суперорганізмом, а нас - суперлюдьми - невразливими до багатьох хвороб, або такими, які позбавляються багатьох хвороб.
6. Вуглеводи - лише складні і з низьким, менше - із середнім глікемічним індексом. На першому місці - овочі, потім може бути каша (не обов'язково). Шматочок фрукта на десерт.
7. Жири. Основні - ті, що в природних продуктах - авокадо, насіння, горіхи. Якщо додаєте - то такі, які важко піддаються окисленню: оливкова, чайна ложка вершкового масла/вершків.
8. Двічі в день їсте. Рівень інсуліну не буде стрибати, відповідно, зменшуватиметься ризик розвитку різних запалень, жир із жирових депо буде "спалюватися" в перерві між прийомами їжі. Протягом дня - вода, вода з лаймом/лимоном/імбиром, овочі сирі (морква, цвітна капуста), чашка ягід.
Рекомендоване меню
• Овочева тарілка: броколі, шпинат, якийсь вид темно-зеленого салату, топінамбур сирий, авокадо, политі заправкою із суміші оливкової і канолової олій і лимонного соку з травами.
• Курка варено-тушкована з розмарином і помідорами. На ніч густо посипала травами і чорним перцем, поставила у холодильник. Поклала в сковорідку, змазала її оливковою олією, налила води і під кришкою готувала 20 хв аж до випарювання води. Помідор добавила в кінці.
• Гречка органічна, не смажена. Вона виходить "розмазня". Залила кап'ятком, залишила поки крупа не увібрала всю воду, проварила 5-7 зв, додала сіль. Зверху - вершкове масло із травами.
• Спаржа (стручки зеленої молодої квасолі) варена, паста із печеного перця.
• Сир чеддер слабосолоний і зернистий. Порція сиру - 1-2 фаланги великого пальця, і 1 чайна ложка зернистого.
• Манго. Ягоди можуть бути кращим варіантом, але тут сезон манго, ловимо момент.

Оксана Скиталінська, лікар-дієтолог

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com