image

Чому Закарпаття є лідером з материнської смертності

Ужгородський лікар Ярослав Глагола розповів про необхідність побудови перинатального центру на Закарпатті

Цим постом, як лікар, хочу привернути вашу увагу на нагальну проблему закарпатської медицини і нехай мене, терапевта, вибачать мої колеги акушер-гінекологи - мова піде про низьку якість надання перинатальної медичної допомоги.
Оскільки рік двадцятий ще не закінчився, я дослідив статистику 2019 року. І так, за 2019 рік в Закарпатті народилося 13016 новонароджених, із них із масою тіла при народженні менше 2500 грам аж 6,6 %. Це так звані недоношені малюки. Через ускладнення вагітності та пологів маємо високі рівні перинатальних втрат та малюкової смертності. Кожні шості (16,7%) пологи у жінок області перебігали на тлі екстрагенітальної патології. Саме дана патологія, в останнє десятиріччя, займає перші місця серед причин материнської смертності по державі, а Закарпатська область є “лідером” в цій сумній статистичній звітності.
Причину вбачаю у тому, що матеріально-технічна база існуючих родопомічних закладів унеможливлює забезпечення повного обсягу сучасних перинатальних технологій.
Підвищення якості надання медичної допомоги матерям і дітям може бути забезпечено шляхом створення нового регіонального перинатального центру ІІІ рівня з відповідним оснащенням, що надасть гарантований доступ до спеціалізованої допомоги роділлям, породіллям, немовлятам і забезпечить ефективну взаємодію акушер-гінекологів та неонатологів всіх рівнів.
Проблема у тому, що у Закарпатській області відсутній заклад ІІІ рівня надання допомоги вагітним з генітальною та екстрагенітальною патологією. Будівництво такого закладу може забезпечити якісну перинатальну допомогу жінкам області з екстрагенітальною патологією, ускладненим перебігом вагітності, загрозою передчасних пологів, вродженими вадами розвитку плоду, багатоплідною вагітністю, а також немовлятам, які потребують виходжування, лікування або корекції вроджених вад розвитку.
Без створення обласного перинатального центру неможливо якісно та в повному обсязі надати медичну допомогу матерям та дітям, беручи до уваги проблеми, що вже накопичилися, у тому числі, що жінки ромської національності масово залишають власних малюків із вадами здоров’я у лікарнях. Не є секретом, що значна частина таких жінок народжує лише для отримання фінансової допомоги від держави.
Будівництво та забезпечення функціонування перинатального закладу ІІІ рівня з використанням сучасних медичних технологій та сучасного медичного обладнання, дасть можливість розв’язати більшість вищенаведених проблем області та досягти очікуваних результатів, зокрема: демографічних викликів — це попередження випадків материнських втрат та зниження рівня малюкової смертності до середньодержавних показників, зниження рівня перинатальної смертності новонароджених в області, зниження рівня дитячої інвалідності.
Побудова обласного перинатального центру на Закарпатті вирішить одразу кілька проблем: 

Забезпечить потреби населення області спеціалізованою перинатальною, акушерсько-гінекологічною, неонатологічною, педіатричною медичною допомогою.

Підвищить якість перинатальної допомоги, покращення репродуктивного здоров’я населення. 

Оптимізує термін перебування хворих на стаціонарному лікуванні.

Буде раціонально використовуватись фінансовий, трудовий та технічний потенціалу області.

Про можливість будівництва обласного пологового будинку неодноразово говорили попередні влади. Поговорили і забули! Натомість проблема, де народжувати дітей залишається нагальною і болючою для тисячі закарпатських сімей: деякі самодостатні батьки мають можливість з'явитись на світ своїм діткам в пологових будинках Угорщини чи Словаччини, інші через “договорняки” намагаються народжувати в заздалегідь “зафрактованого” акушер-гінеколога в напередодні домовленому пологовому будинку, але у більшості вибору нема.
І добре коли перебіг вагітності та родів є фізіологічним, а коли у мами є супутня патологія — рівень районних медичних закладів часто-густо є недостатнім не тільки для народження здорового малюка, але й для збереження його життя та життя матері.
Закликаю голову ОДА Олексія Петрова підняти це питання. Переконаний, що час для обласного перинатального центру настав, - написав на своїй сторінці у Фейсбук  Ярослав Глагола.

Нагадаємо, що свого часу обласний пологовий будинок знаходився на вулиці Капушанській в Ужгороді в межах обласної лікарні. Згодом його ліквідували і на його базі було створено Центр нейрохірургії. 

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Тел.: +38 095 308 8778

    mail.prozak@gmail.com