image

Дієтолог із Закарпаття про вегетаріанців та м'ясоїдів

Відомий український лікар-дієтолог Оксана Скиталінська розповіла про вегетаріанців та м'ясоїдів

1 листопада -- Міжнародний день вегана. Веганство стає все більш популярним, але має свої правила, які не варто ігнорувати.
 

ВЕГАНСТВО відноситься до СУВОРОГО вегетаріанства, коли вживається виключно їжа РОСЛИННОГО походження, і навіть виключається мед.
Нагадаю, що існує також ЛАКТОвегетаріанство, коли дозволяються молочні продукти, та ЛАКТООВОвегетаріанство -- молочні продукти та яйця.
❗️

Майже 1 мільярд людей у світі харчується вегетаріанською їжею.

❗️Причин цьому є багато:
- одні так харчуються, бо змушені економити, а, коли фінансовий стан покращується, знову вживають м'ясо та рибу;
- інші -- з гуманних позицій, бо шкодують тварин, яких утримують у неволі, нещадно експлуатують (наприклад, видоюють корів), жорстоко поводяться та вбивають;
- треті -- переконані, що саме таке харчування найздоровіше.
❗️В будь-якому разі, веганство має свої плюси та мінуси.

Почнемо з плюсів:
- високий вміст вітаміну С, різноманітних кольорових пігментів (каротиноїдів, таких, як бета- та альфа-каротин, лікопен, лютеїн), калію, магнію та клітковини.
- низький ризик ішемічної хвороби серця, гіпертонії, цукрового діабету 2 типу та деяких видів раку, зокрема, раку кишечника.
- низький вміст амінокислоти метіоніну (багато у червоному м'ясі), яка, на думку геронтологів, причетна до передчасного старіння.
⛔️

Мінуси веганства:
❌ - дефіцит дуже цінних амінокислот (погано для дітей та підлітків, які інтенсивно ростуть та можуть відставати у фізичному розвитку, мати підвищену схильність до інфекцій; для вагітних та жінок, які годують грудьми; а також для тих, хто зайнятий важкою фізичною працею).
❌ - дефіцит вітамінів В12, А, Д, а також заліза, цинку та кальцію, частіше зустрічається анемія, вищий ризик інфекцій, зокрема, на туберкульоз, схильність до грибкових захворювань шкіри (дефіцит цинку).
 

Тому рішення про перехід на веганство має бути у свідомому дорослому віці, і варто дуже добре озброїтись знаннями про те, як отримувати якісний білок, комбінуючи крупи, бобові, як їх правильно готувати, додатково приймати залізо, цинк, вітаміни групи В (зокрема, В2 та В12), і Д.

Які помилки роблять вегани?
⛔️ Смажать. Смажена їжа -- це не лише додаткові калорії, але і нездорові жири, які, при надмірному вживанні спричинюють запалення, атеросклероз, мутації та прискорюють старіння.
⛔️ Вживають багато солодощів та виробів із білого борошна. Ці продукти стимулюють надмірне виділення інсуліну, виснажують підшлункову залозу, сприяють відкладенню жиру в клітинах печінки (жировий гепатоз), порушують холестериновий обмін.
❗️Для здорових людей оптимальним є ЗМІШАНЕ харчування, ніж раціон, який складається переважно або з рослинних, або з тваринних продуктів.
❗️75% їжі має бути РОСЛИННОГО походження (різноманітні крупи, овочі, фрукти, ягоди, насіння, горіхи, бобові), 25% -- БІЛКОВІ (тваринного та рослинного).

І все ж, ВЕГЕТАРІАНСТВО (не веганство) таки корисне, особливо, ЛАКТООВОвегетаріанство.
✅ Такий вид харчування оптимальний для людей після 45+ віку, літніх та старих.
Хоча за статистикою, лише 9% лактоововегетаріанців були довгожителями.
❗️Тому кожен робить свій вибір у житті, але важливо цінувати життя інших!

Оксана Скиталінська

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com