image

Корисні й нітратні кавуни: як обирати та їсти, - поради для закарпатців

 

Період серпня-вересня — найбільш вдалий час для споживання кавунів. Щоб одна з найкорисніших ягід принесла вам максимум задоволення й покращила здоров’я, навчіться вибирати кавуни і подбайте про власну безпеку.  

Взагалі кавунів дозволяється з’їдати до трьох кілограмів на день. А охочі схуднути можуть навіть спробувати кавунову дієту. М’якоть цієї ягоди містить багато клітковини, вітамінів і мінеральних солей. Втім, така дієта протипоказана людям, які страждають на онкологічні захворювання і цукровий діабет.

Про переваги великих і смугастих годі й говорити: це один із кращих очисників організму, який допомагає при розладах шлунка, нейтралізуючи в ньому надлишок кислот. Кавуни рекомендують тим, у кого схильність до утворення каменів у печінці й нирках, слабка серцево-судинна система.

З іншого боку, нітрати, з якими ми стикаємося при купівлі кавунів, є у всіх ягодах, однак вміст речовини, звісно, різний. “На жаль, для швидшого дозрівання кавунів та збільшення маси, їх “годують” нітратами – азотними добривами, які самі малотоксичні, але при відповідних умовах, зокрема, в шлунково-кишковому тракті, перетворюються в токсичні нітрити, які згубно впливають на гемоглобін, що веде до гіпоксії тканин організму. Головне правило безпеки кавунів при їх споживанні — добова доза на кілограм ваги людини не більше 5 міліграмів нітратів. Вміст нітратів нормується для кавунів – 60 мг / кг ваги продукту, Саме такими показниками і користуються контролюючі служби”, — розповіла ProZak.info лікар-гігієніст Ольга Пономарьова

 

Щоб кавун пішов на користь, потрібно обов’язково ретельно мити його, особливо, якщо ягода придбана на базарі. Кавуни повинні знаходитися на товарних лотках, а не звалюватися прямо на землю. Велику шкоду організму можуть завдати збудники кишкових інфекцій, що можуть бути у кавунах, які продають обабіч доріг. Крім того, баштанні найактивніше всмоктують у себе вихлопні гази. Не варто й надрізати кавун на ринку. Навіть прикрита поліетиленовою плівкою частинка кавуна не завжди безпечна. Будьте обережні, така продукція може бути бактеріально забруднена.

 

Дітям до 2-х років кавуни краще не вживати. Ліар-гігієніст радить купувати ці ягоди в серпні та вересні — у період природного дозрівання. Але навіть у цей час дитині 2-3 років краще обмежитися порцією ягоди масою 80-100 грамів, а дитині 3-6 років – порцією 100-150 грамів.

Наслідки вживання недоброякісних кавунів, зокрема, з бактеріальним забрудненням їх поверхонь, м’якоті, можуть бути різними: від слабкості — до блювоти, високої температури та діареї, що призводить до зневоднення організму. Якщо таке сталося, необхідно викликати лікаря, а до його приходу пити багато води невеликими порціями”, — пояснює Ольга Пономарьова й додає, що лабораторний контроль всієї продукції на ринках є прерогативою лабораторій ветеринарної медицини. Державна установа “Закарпатський обласний лабораторний центр Державної санепідслужби України” та його філії на місцях можуть здійснювати тільки вибірковий лабораторний контроль з визначення вмісту нітратів та залишкових кількостей пестицидів в зразках кавунів.

Довести вину харчового отруєння можна, якщо людина пов’язує його з певним закладом, наприклад, громадського харчування. Якщо ж кавун куплений у несанкціонованому місці, то відшкодовувати лікування вам ніхто не буде. Тому набагато краще навчитися дбати про своє здоров’я і дотримуватися рекомендацій при купівлі та споживанні кавунів.

 

Наталія Каралкіна

 

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com