image

Лікар-дієтолог із Закарпаття про раціон для розуму та доброти

Відомий український лікар-дієтолог родом із Закарпаття Оксана Скиталінська розповіла про те, яким повинен бути раціон для розуму та доброти

Думаю, для Вас вже не є новиною, що за допомогою харчування можна мати відмінну пам'ять, добре фокусувати та утримувати увагу, бути доброзичливим, спати міцно і прокидатися свіжим та усміхненим?
Їжа -- це велика сила, і про це ще писав Гіпократ, що вона може бути нашими ліками.
Але всяка їжа та напої спочатку проходять дегустацію і перетравлювання у "братів наших менших" - мікроорганізмів, що живуть в нашому кишечнику.
Сказати, що їх дуже багато, буде не зовсім точно: їх ДУЖЕ БАГАТО: в десять (!) разів більше, ніж клітин нашого власного організму. Правда, наші власні клітини значно більші, ніж бактеріальні, але вони беруть кількістю: якщо б можна було їх зібрати разом, вони б заповнили собою приблизно 2-літрову банку.
Які мікроорганізми живуть в кишечнику, яке їх співвідношення, яка різноманітність -- ці фактори впливають на наш настрій, лібідо, метаболізм, імунітет, і навіть на наше сприйняття світу та ясність мислення.
Чому так? Бо кожний вид мікроорганізмів вносить свою лепту в процес травлення, синтезу багатьох важливих речовин, зокрема, нейромедіаторів, які впливають на наші нейрони.
З віком різноманітність видів стає біднішою, багато просто масово вимирають, інші хиріють, бо господар їсть щось не те, а ворожих мікроорганізмів стає більше. Як наслідок -- епітелій кишечника стає більш проникним для токсинів, канцерогенів, в кров, печінку, мозок потрапляють речовини, які руйнують їх.
Ми стаємо забудькуватими, розсіяними, роздратованими. Коли справа заходить зовсім далеко -- депресивними, злими, асоціальними. І хворими.
Щоб уникнути цих неприємностей, і зробити навіть більше для свого прекрасного мозку -- стимулювати ріст нейронів та утворення міжнейронних зв'язків (чим їх більше, тим потужніша наша пам'ять та інтелект), вживаємо їжу, від якої наші дружні кишечні бактерії будуть в захваті, почнуть виробляти цінні речовини, зокрема фактор росту BDNF.
✅ Куркума
✅ Бобові
✅ Риба морська, горіхи, насіння льону
✅ Авокадо і оливкова олія extra virgin
✅ Чорні ягоди
✅ Натуральний, максимально чорний шоколад (оптимально - від 90%)
✅ Яйця, особливо жовтки
✅ Броколі
✅ Гриби
✅ Гречка, домашня курятина
✅ Домашній квас з буряка, фруктів та ягід, квашена капуста, помідори, огірки.
На фото -- сніданок українського довгожителя:
1. Гречка і кіноа з пів чайної ложки вершкового 82% масла (каші спокійно можна змішати і вийде дуже смачно!)
2. Овочі: зелень петрушки, руколи, зеленого салату, листок фіолетової капусти та квашена білокачанна капуста, терта свіжа морква, червоний болгарський перець, авокадо. Заливка: оливкова олія, бальзамічний оцет, куркума, дрібка солі, чорний перець.
3. Гриби відварені.
4. Яйця, варені нам'яко.
5. Ягоди: ожина, малина.
6. Мигдаль.
7. Квас ананасовий домашній.

Оксана Скиталінська, лікар-дієтолог

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com