image

Лікар-дієтолог із Закарпаття розповіла про десерт молодості і кохання

Відомий український лікар-дієтолог родом із Закарпаття Оксана Скиталінська розповіла про десерт молодості і кохання

Тема молодості впевнено крокує планетою: бути в "тренді" означає бути здоровим, регулярно обстежуватися, рухатися більше, ніж рекомендує ВООЗ, і робити все для того, щоб весь внутрішній "механізм" працював злагоджено, з мінімальним ризиком "збоїв" та поломок (не курити, мінімізувати алкоголь, спати, відпочивати, вміти розслаблятися і тд).

Ці, здавалося б, такі прості речі, не такі і прості у щоденному дотриманні. 
Бо уповільнити лише харчуванням процес старіння (а це, на рівні "зожніка" — намагатися щодня «втиснути» в свій раціон побільше продуктів, багатих біологічно активними речовинами, не смажити, не солодити і ще й отримувати від цього насолоду.

Однією з причин старіння є "тихі" запалення, а також гормональна дисфункція.
Високий рівень стресу та гормону кортизолу негативно впливає на роботу всіх інших гормонів, внаслідок чого у жінок підвищується ризик психічних, нейродегенеративних розладів, аутоімунних та легеневих захворювань, а у чоловіків -- серцево-судинних, онкологічних та інших.

Включення до раціону продуктів, багатих омега-3 жирами, суттєво знижує цей ризик.

Омега-3 поліненасичені жирні кислоти (ПНЖК) називають #есенціальними, тобто такими, які в організмі НЕ синтезуються і мають потрапляти з їжею.

Їх поділяють на рослинні (альфа-ліноленова, або АЛК) та "рибні" (ейкозапентаєнова, або ЕПК та докозагексаєнова або ДГК). Потрібні і ті, і інші.
Тому що з АЛК лише з 5% (!) ефективністю можуть утворюватися ЕПК та ДГК і навіть цей процес сповільнюється в присутності омега-6 жирних кислот (наприклад, постійне вживання соняшникової, кукурудзяної та інших олій, багатих омега-6, магазинних кондитерських виробів).

Тому накопичення ЕПК та ДГК в тканинах організму є найбільш ефективним тоді, коли вони поступають з їжею.

Саме на ДГК припадає до 40% від всіх ПНЖК в мозку та 60% у сітківці.

Споживання омега-3 ЖК веде до зниження частоти колоректального раку у чоловіків, раку молочної залози, частоти раку простати.

Омега-3 ЖК мають нейропротекторну дію, тобто захищають клітини мозку від #старіння, накопичення бета-амілоїдного білка (одна з причин хвороби Альцгеймера), покращують структуру мембран клітин.

Омега-3 сповільнюють втрату еластичності судин, мають антитромботичну дію (знижують ризик утворення тромбів), покращують роботу ендокринних органів -- наднирників, щитовидної та підшлункової залози, яєчників та сім'яників та інших.
.
Багатими джерелами АЛК є насіння льону, чіа, горіхи, а ДГК та ЕПК -- оселедець, скумбрія, дикий лосось, печінка тріски, морські молюски, діатомові та бурі водорості.
.
Високий вміст ЕПК та ДГК можна одержати з додатковим вживанням капсул.

Ну, а оскільки здоровий спосіб життя має, як мінімум, не напрягати, а, як максимум, бути в кайф, то просто жувати насіння та рибу можна, але можна і приготувати швидкий десерт, поєднавши всі "корисності": не лише омега-3, але і ягоди, багаті поліфенолами, а також -- кокосовий горіх при нормалізації гормонального фону (дуже корисно для жінок, але і для чоловіків також(

Я особисто вживаю такий десерт щодня, в усі сезони року, інколи додаю розмочені горіхи, інколи без кокоса, але основа -- насіння + ягоди -- завжди незмінна.
Якщо Вас вистачило прочитати це, читайте далі -- як готувати цей корисний десерт.

1. Заливаємо теплою водою насіння льону та чіа (по 1 чайній ложці на 1 людину).
2. Змішуємо з цілими або зі збитими в пюре ягодами (під час збивання ягід можна додати 1/4 м'якоті кокоса. Для більш солодкого смаку можна додати банан.
3. Їмо в якості десерту, тобто з основним прийомом їжі.

Смак ніжний, желейний:)

Корисний для мікрофлори кишечника, нормалізує роботу кишечника, додає свіжості зовнішньому вигляду, перевірено.

Оксана Скиталінська, лікар-дієтолог

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com