image

Лікар-дієтолог із Закарпаття розповіла про те, чому цукор шкідливий для здоров'я

Відомий український лікар-дієтолог родом із Закарпаття Оксана Скиталінська розповіла, чому цукор є дуже небезпечним для здоров'я

Не поспішайте сміятися в обличчя лікарю-дієтологу, який радить вам вживати цукор. Краще дізнайтеся, чи є у Вас симптоми інсулінорезистентності і скільки Вам залишилось жити.
На прийом до мене прийшла молода красива жінка, яка ніяк не може позбавитись від 10 кг зайвої ваги. Лікарі в один голос переконують її, що в неї, "в цілому", все нормально.
І все було б нічого і вона готова повірити в те, що в неї, мами двох дітей, в її 42 роки, "сповільнився обмін речовин", бо з кожним роком вага зростає на 1 кілограм, незважаючи на стандартно "рухливий" спосіб життя (дім-машина-робота-машина-дім), якби не декілька "але":
- Її мучить постійна втома;
- Об'єм талії - більше 88 см;
- Підвищений рівень тригліцеридів (>1,69 ммоль/л) та "поганого" холестерину (ЛПНЩ);
- Понижений рівень "хорошого" холестерину (ЛПВЩ) різко знижений (< 1,29 ммоль/л);
- Їй виставили діагноз гіпертонічна хвороба (тиск крові >130/85 ммрт ст).
- Підвищений рівень глюкози в крові натще - більше 6,1 ммоль/л;
- У неї залежність від вуглеводів -- пристрасть до солодкого.

Це класична картина другої стадії інсулінорезистентності, що є частиною метаболічного синдрому, який прямою дорогою веде до цукрового діабету 2 типу, ожиріння, серцевих захворювань, інсульту. Це у випадку, якщо нічого не міняти...

Останніми роками моя пацієнтка харчувалась 5 разів в день, зважувала всі порції, вживала, з її слів, "багато фруктів, овочів та каш" і намагалася їсти все з низьким вмістом жиру.

Подібно до неї, майже чверть дорослого населення в нашій країні страждають від метаболічного синдрому, а ще тисячі -- на шляху до цукрового діабету 2 типу.
Важливо знати, на якому етапі розвитку хвороби Ви знаходитесь. Можливо, саме тому Ви не можете схуднути?
Навколо нас -- всеохоплюче засилля кондитерських виробів, солодких напоїв, після яких через пару годин організм вимагає ще їжі.
Для нас стало звичним по декілька разів в день різко підвищувати рівень цукру в крові (після якого відбувається різкий викид гормону інсуліну підшлунковою залозою) та пригнічувати рівень гормону глюкагону.

Примітка:
Гормон інсулін (виробляється бета-клітинами підшлункової залози) відповідає за накопичення глюкози (глікогену) в печінці та м'язах та накопичення жиру в організмі. Гормон глюкагон (виробляється альфа-клітинами підшлункової залози) відповідає за "спалювання" жиру.

Одним із серйозних наслідків зловживання високим рівнем інсуліну -- це ушкодження внутрішньої стінки артерій (ендотелію). В першу чергу це стосується капілярів -- найдрібніших судинок.

Так розвивається ендотеліальна дисфункція, при якій поверхня судин перестає нормально функціонувати, що є першим кроком до порушення потрапляння цукру (глюкози) в клітини. Клітини все більше і більше відчувають дефіцит глюкози, а вона ніяк не може потрапити всередину через те, що інсулінові рецептори її не сприймають. Щоб "протиснути" глюкозу в клітину, підшлункова залоза виробляє більше і більше інсуліну...і, врешті-решт, виснажується...

Це може тягнутися роками, перш ніж приведе до резистентності до інсуліну, але у дітей може все відбутися набагато раніше.
Перший крок до позбавлення від інсулінорезистентності -- навчитися харчуватися так, щоб не було різких стрибків рівня цукру в крові.
І таке харчування має бути тривалістю в життя.
Вам не потрібні ваги, не потрібно зважувати те, що Ви збираєтеся з'їсти, чи голодувати заради того, щоб схуднути чи поправити здоров'я.
Вживайте страви з низьким ГІ (глікемічним індексом та низьким ГН (глікемічним навантаженням)
Не моріть себе голодом.
Другий крок -- це щоденний рух. Лише завдяки руху можна підвищити чутливість тканин до інсуліну на цілих 40%! Тому ходіть-ходіть-ходіть..вулицею, сходами, стрибайте, бігайте, танцюйте, віджимайтеся, плавайте, грайте в ігри, боксуйте, але не сидіть, не сидіть на місці, рух - це ліки від метаболічного синдрому!
Найближчими вихідними спробуйте в якості солодощів фрукти, ягоди та чорний шоколад.

Життя солодке і без цукру!

Оксана Скиталінська, лікар-дієтолог

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com