image

Лікар-дієтолог із Закарпаття розповіла, як готувати здорові десерти

Відомий український лікар-дієтолог родом із Закарпаття Оксана Скиталінська поділилася секретом здорових десертів

Все більше і більше людей відмовляються від доданого цукру, бо він товстить тіло, руйнує печінку і пам'ять, спричинює атеросклероз, гіпертонію, старить і взагалі робить багато іншої шкоди для тіла і настрою.
Але на солодке все одно тягне. Затаєний голос природи (бо навіть материнське молоко солодке) переслідує нас, але голос науки каже, що не можна:)
.
Як бути?
У нас залишаються фрукти і ягоди, як основа здорових солодощів.
.
Оптимально, якщо ягоди входитимуть до складу будь-якого десерту.
.
Чому?
Бо жоден із фруктів не здатен зрівнятися з ягодами за дією фітонутрієнтів.
Антиоксидантна активність полуниці складає 310 одиниць на чашку, малини -- 350, лохини -- 380, ожини -- 650, а лісової чорниці -- понад 700. 
.
І це не межа, тому що є ще брусниця та суниці, які стоять ще вище.
.
На другому місці -- фрукти. Один-два фрукта в день не принесуть шкоди, навіть, якщо в них є цукор та фруктоза.
.
Цукор із фруктів не шкідливий, особливо, якщо їх поєднати із ягодами. Через вміст клітковини та фітонутрієнтів ягід знижується глікемічний індекс такого десерту (фітонутрієнти блокують всмоктування цукру через стінки кишечника у кров'яне русло).
.
Додавання одного невеличкого фрукта до прийому їжі може нормалізувати рівень цукру в крові, навіть у тих, в кого є цукровий діабет 2 типу.
.
Заморожені ягоди зберігають майже повністю всі поживні цінності, тому не лише їжте свіжі, але й морозьте на зиму, щоб їсти їх круглий рік!
.
Антоціано-цитрусове смузі
.
-Кавун.
-Ягоди (смородини, ожини, чорниці).
.
М'якоть кавуна разом із кісточками (і чим їх більше, тим краще) і ягодами збиваємо в блендері, залишаємо на 5 хвилин, для того, щоб кісточки віддали цінний цитрулін, ще раз збиваємо і проціджуємо через друшляк (не через сито), розмішуючи ложкою, щоб швидше процідилось.
.
Майже всі подрібнені кісточки від кавуна залишаються на дні, а ми отримуємо насичений цитруліном і лікопеном (із кавуна), антоціанами (із ягід) дуже корисний і вишуканий напій-десерт. 
.
Чим більше його з'їсте, тим здоровіше станете, і я не обмовилась! 
.
Має протизапальну дію, знижує вміст С-реактивного білка, сприяє репарації (відновленню) ДНК, знижує ризик мутацій, позитивно впливає на судини, шкіру та кишечну мікробіоту, пригнічуючи розмноження хвороботворних бактерій, додає енергії.

39467893_1993968303956654_556644898481111040_n

 

Оксана Скиталінська, лікар-дієтолог

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com