image

Медзаклади Закарпаття будуть звітуватися і про благодійні внески

МОЗ зобов’язав лікарні звітувати за зібрані через благодійні фонди внески

В Закарпатті, як і по всій Україні, часто медичні заклади легалізують оплату послуг через благодійні пожертвування. Згідно із Законом України “Про благодійну діяльність та благодійні організації” благодійність визначається як “безоплатна передача благодійником коштів, іншого майна, майнових прав у власність бенефіціарів для досягнення певних, наперед обумовлених цілей благодійної діяльності”. Відповідно до його положень пацієнти мають цілковите право надавати грошову чи іншу допомогу лікарням добровільно для закупівлі необхідних медикаментів, ремонту приміщень чи обладнання.
Благодійний фонд здійснює роль посередника у фінансових стосунках між громадянами та лікувальним закладом. Для свого функціонування фонд може стягувати не більше 20% від річного доходу на адміністративні витрати. Решту коштів та ресурсів – передає на баланс закладів медичної допомоги (лікарні, поліклініки).

Стаття 7 закону про благодійні організації визначає, що:

збір повинен відбуватись з використанням електронних засобів, а не готівки;
особа, що збирає пожертви, повинна мати нотаріально посвідчену довіреність керівника благодійної організації;
особа, що збирає пожертви від власного імені, повинна працювати за контрактом, укладеним із благодійною організацією;
особи, що працюють на державній або іншій публічній службі, не мають права збирати благодійні внески;
заборонено збирати пожертви на цілі, що суперечать законам України або у формі підакцизних товарів.
Отже, для того, аби забезпечити прозорість використання коштів, закон вимагає ліквідувати людський чинник та запровадити електронний рух коштів: адміністрація лікувального закладу повинна видати банківський рахунок благодійного фонду, а особа може зробити пожертву у найближчому терміналі. Разом із цим, лікарня самостійно обирає благодійний фонд без втручання міської влади.

Читайте: Влада Ужгорода підняла тарифи на медичний огляд в міській поліклініці

Звичайно, що влада немає жодного контролю над цими благодійними внесками для лікарень. Ніхто не знає, скільки коштів зібрано і куди вони пішли. І ось зараз у міністерстві охорони здоров'я вирішили взяти ці внески на контроль. Відповідний наказ 25 липня підписала Уляна Супрун. Відтепер у міністерстві контролюватимуть надходження і використання благодійних пожертв у закладах охорони здоров'я.

В.о. Міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун на своїй сторінці у Facebook повідомила, що це важливий крок для запровадження відкритої та чесної звітності благодійних фондів при закладах охорони здоров'я і чудовий приклад взаємодії з небайдужою громадськістю. Наказ запрацює з січня 2018 року аби всі медзаклади України змогли підготуватися до нововведення.

Необхідність у цих нормах виникла тому, що з початку незалежності України майже у кожному медзакладі працює благодійний фонд, а 7 з 10 пацієнтів платили до нього внески. Обсяги благодійних пожертв – сотні мільйонів гривень. А що роблять фонди зі зібраними коштами – залишалося невідомим. Водночас, дослідження, проведені Інститутом аналітики та адвокації за підтримки МФ «Відродження» показали, що пацієнти готові сплачувати за медичну допомогу, але за певних умов: бачити куди та за що платять, як ці кошти витрачаються, та головне — як це вплине на їх лікування.

- Сподіваємося, що за результатами впровадження медичної реформи, схема діяльності фондів при лікарнях взагалі зникне. Проте, на реформу потрібен час, а контроль за діяльністю фондів при лікарнях, які щодня збирають сотні тисяч пожертв з пацієнтів потрібен вже сьогодні. Тому наказ є своєрідним перехідним документом. Більше того, якщо фонд дійсно допомагає лікарні, як це говорять, то йому не повинно бути чого приховувати, навіть навпаки.
– говорить заступник виконавчого директора ІАА Юрій Ромашко. – Втім, вже зараз ми домоглися часткового врегулювання діяльності благодійних організацій при закладах охорони здоров’я. Наказ, щонайменше, зводить до мінімуму можливість використання схем, що існували до цього і містили корупційні ризики.

Цей документ, запевняють, перший крок до того, аби максимально опрозорити та звернути фокус уваги на благодійність у лікарнях. Кошти мають йти на потреби лікарні, а не у приватні кишені. Головне, чого вдалося досягнути - надходження благодійних пожертв тепер підзвітне і кожен українець зможе перевірити їх використання у своїй лікарні.

Аналітики переконують, що документ підвищить довіру пацієнтів до явища благодійності у лікувальних закладах.

- До того ж, завдяки наказу можна буде дізнатися які товари чи медикаменти закуповує фонд за сплачені українцями пожертви, побачити на скільки велика частка благодійної допомоги порівняно з офіційним бюджетом лікарні. – додає аналітик ІАА Олександр Ткаченко. – Він має вивести на «чисту воду» діяльність фондів та дозволить встановити, чи дійсно вони передають 80% лікувальним закладам, як то має бути відповідно до профільного закону.

В ІАА стверджують: же зараз благодійні фонди вдвічі підвищили свої «такси», а тому роблять пацієнтів за 1 похід у лікарню вдвічі біднішими. Саме тому прийняття наказу потребували власне українці, повідомляє Прес-служба ГО «Інститут аналітики та адвокації».

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com