image

Наталія Худан: «Хороший лікар – це вічний студент»

 

Наталія Худан – лікар від Бога. Присвятила своє життя медицині. Понад 35 років працює лікарем, останні 20 з яких — лікарем ультразвукової діагностики. Зізнається, що любов до медицини привила їй мама. Не один раз в дитинстві була свідком як її мама допомагала людям. І в день і вночі рятувала людські життя. А от з спеціалізацією, а саме з ультразвуковою діагностикою, пані Наталію познайомив її чоловік – Іван Худан. Пані Наталія переконана, що лікар повинен постійно самовдосконалюватися. Також потрібно пам`ятати, що для пацієнтів вкрай важлива підтримка, добре слово, яке подарує надію на одужання. 

Чи завжди Ви мріяли стати лікарем і присвятити своє життя медицині?

- Так, бажання стати лікарем в мені було ще з самого дитинства. Пригадую, навіть, коли була маленькою лікувала своїх ляльок (Усміхається — Авт.). Міряла їм температуру, робила уколи. Щоправда, пам`ятаю себе і в зовсім іншому світлі. Десь у п`ятому-шостому класі, передивившись гарних фільмів про стюардес, захопилася цією у цю професію. Але досить швидко зрозуміла, що все ж таки бажання допомагати людям для мене важливіше. І я хочу стати лікарем. Відверто скажу, що досить довго йшла до своєї мети, але приклавши всі зусилля вона втілилася в життя. Працюю більше 35 років у галузі медицини.

Як обирали спеціалізацію?

- В 9-10 класі хотіла стати лікарем-стоматологом. Мені подобалось дарувати людям здорові та красиві усмішки. Коли прийшов час вступати до університету, то в Ужгородському виші не було факультету стоматології. Щоб опанувати цей фах, довелось б їхати в інші міста України. Мої батьки, переживали за мене і не відпустили навчатись далеко від дому. І згодом я вступила в УжДУ на медичний факультет. В 1994 році мій чоловік Іван Іванович Худан працював лікарем ультразвукової діагностики. Він показав мені той світ у медицині, куди далеко не кожен може заглянути. І вже більше 20 років я працюю лікарем ультразвукової діагностики.

Наталю, що на Вашу думку, відрізняє професію лікаря від інших професій?

- Насамперед це велика відповідальність за життя інших людей, необхідність швидко приймати правильні рішення і чітко розуміти, що ти за все відповідаєш, але, на жаль, не завжди все залежить від тебе. Головне - постійно вчитися і самовдосконалюватися. Також, потрібно пам`ятати, що пацієнтам важлива підтримка і почуте добре слово.

Як Вам вдаєтьсяабстрагуватися від неприємних моментів у медицині?

- Прийшовши додому, намагаюся відволікатися від всього негативу, який накопичився за день. Будучи школяркою займалася в музичній школі по класу гри на фортепіано. Інколи можу прийти з роботи сісти за фортепіано і зіграти щось для душі, або взяти до рук листок паперу і почати малювати. Найбільше люблю писати квіти, зокрема іриси. Значення слова ірис – віра та надія. Ці квіти мають широку кольорову гаму, які можна передати на картині у найрізноманітніших спектрах.

Яких принципів дотримуєтеся у своїй щоденній професійній діяльності?

- Передусім я стараюся дотримуватися принципу людяності. Не важливо, яку ми обрали для себе професію, медика чи викладача, будь-який фахівець має залишатися людиною. Завжди робити людям добро, не вимагаючи за це нічого натомість. Перш за все людина, її здоров`я, а потім все інше. А протягом життя принципи часто змінюються, деколи навіть кардинально.

Чи є у Вас кредо, яким Ви керуєтесь по житті? Якщо так, то поділіться з нами, будь ласка?

- Ніколи не зупинятися на досягнутому. Бути професіоналом своєї справи. Постійно працювати над собою, не чекати від людей допомоги чи подяки. Завжди йти вперед.

Яким на Вашу думку, має бути хороший лікар?

- Людиною, для котрої медицина стала сенсом в житті. Хороший сучасний лікар – це фахівець, котрий не стоїть на місці.
Постійно самовдосконалюється, йде в ногу з часом, одне слово, хороший лікар – це вічний студент.

Яку подію у Вашому житті Ви вважаєте найважливішою?

- Найважливіша подія в моєму житті – це, безперечно, народження моїх прекрасних дітей – Іванни та Романа, які також пов`язали своє життя з медициною. Моя дочка працює лікарем дерматовенерологом, а син – стоматологом.

Якими будуть Ваші універсальні поради широкому колу громадськості для підтримання належного рівня здоров’я?

- Перш за все, кожна людина повинна навчитись любити себе, а це значить стежити за власним здоров`ям. Адже здорова людина – це успішна людина.
Обов`язково один раз в році проходити всі методи обстеження, які вимагає диспансеризація. Ні за яких обставин не займатися самолікуванням!
Також, варто всі нам пам`ятати, що все у наших руках. Навіть, коли пацієнт чує страшний діагноз, до прикладу, рак якогось органу. То, на жаль, часто опускає руки і поступово готується до найстрашнішого - смерті. Я впевнено можу сказати,що ця хвороба лікується! Головне не опускати руки! І вірити, що Ви переборете цю недугу. Тому, я всіх закликаю, якщо Ви чи Ваші рідні, близькі, знайомі хворієте на рак то ні в якому разі не зневірюйтеся. Всіма силами боріться з «підступним ворогом» за своє щасливе й здорове майбутнє! Адже, завжди пам`ятайте, що все у ваших руках! Віра це найефективніші ліки.

Що на Вашу думку включає в себе поняття «якісна медицина»?

- Це медицина, яка має хороше фінансування і складається з кваліфікованих кадрів, зокрема, виділення достатньої кількісті коштів на діагностичну базу та на якісні медикаменти. На мою думку, ситуацію може покращити тільки «страхова медицина».

Які плани/мрії на майбутнє?

- Напевно, найголовніша мрія – це закінчення війни в нашій державі!
Також дуже хочеться, щоб якнайскоріше запрацювали реформи в медицині, зокрема й «страхова медицина». Щоб, кожен українець, незалежно від нажитого статусу, міг отримувати якісні медичні послуги.

 

Діана Фуско для ProZak.info

 

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com