image

Секрет довголіття від жителів Сардинії

На острові Сардинія в 10 разів більше столітніх жителів, ніж у всій Північній Америці. За даними вчених, причина цього явища зовсім не в середземноморській дієті чи кращій екології.

У розвинених країнах жінки в середньому живуть на 6-8 років довше, ніж чоловіки. Єдине місце, де чоловіки і жінки живуть однаково довго - це острів Сардінія.

Сьюзан Пінкер канадський психолог, що спеціалізується на психології розвитку, вирішила дослідити причину цього феномена. Вона помітила, що на Сардинії будинки в селах розташовані дуже близько один до одного, а вулиці тісно переплітаються, тобто життя всіх людей постійно перетинається. У давнину так будувалися всі поселення, адже на архітектуру тоді впливав один фактор - виживання, а для нього необхідна захищеність і соціальна згуртованість. З приходом промислової революції завдання архітектури змінилися.

Пінкер поговорила з багатьма довгожителями і дійшла висновку, що погляд на життя і харчування не впливають на довголіття. Причина його - в спілкуванні. На Сардинії люди протягом усього життя постійно оточені родичами, друзями, сусідами. Вони ніколи не живуть на самоті. Цим вони відрізняються від інших жителів розвинених країн.

Спілкування зміцнює здоров'я

Багато дослідників і раніше задавалися питанням про причини довголіття. Наприклад, психолог Джуліанна Холт-Ланстед провела ряд досліджень, вивчивши життя десятків тисяч людей похилого віку. Вона розглянула всі аспекти їхнього життя: харчування, фізичну активність, сімейний стан, частоту медичних обстежень, шкідливі звички. Через сім років вона з колегами перевірила, хто з учасників ще живий і які фактори вплинули на їхнє довголіття. Виявилося, це не заняття спортом, не правильна дієта і навіть не відсутність шкідливих звичок.

На тривалість життя впливають два фактори: близькі стосунки і соціальна інтеграція.

До близьких відносяться люди, у яких ви можете попросити в борг, якщо вам терміново знадобляться гроші, або ті, хто відвезе вас в лікарню, або побуде з вами у важку хвилину. Саме наявність таких людей у ​​вашому житті є показником того, як довго ви проживете.

Другий фактор - соціальна інтеграція - те, як багато ви спілкуєтеся з людьми протягом дня. Причому не тільки з близькими. Розмовляєте ви з листоношею, чи з тією жінкою, яка щодня проходить повз ваш будинок, гуляючи з собакою. Чи відноситеся ви до якогось клубу або суспільства?

Зараз ми все більше часу проводимо онлайн, спілкування часто відбувається теж не вживу, а за допомогою електронних пристроїв. Але його не порівняти з особистим спілкуванням.

Живе спілкування викликає вироблення корисних нейромедіаторів.

Навіть просто зорового контакту, рукостискання, дотику досить для вироблення окситоцину, який знижує рівень кортизолу і зменшує стрес. Ще при цьому виробляється дофамін, який діє як знеболююче.

Крім того, коли ми спілкуємося з людиною вживу, набагато сильніше активізуються ділянки мозку, пов'язані з увагою, соціальним інтелектом і емоційною винагородою.

На закінчення

Тепер повернемося до того, з чого ми почали: чому ж жінки живуть довше за чоловіків? Головна причина в тому, що представниці прекрасної статі більше уваги приділяють особистим стосункам. А вони створюють своєрідне захисне поле, яке охороняє від хвороб і старіння. Це вірно не тільки для людей, а й для наших родичів-приматів. Антропологи виявили, що самки бабуїнів, у яких є подруги, менше схильні до стресу і живуть довше.

Нам необхідно відчувати себе частиною групи. За даними вчених, для гарного самопочуття нам потрібні стабільні довірчі відносини як мінімум з трьома людьми. У наш час соціальна ізоляція займає одне з перших місць серед ризиків для здоров'я. Тому зараз особливо важливо створити умови для особистого спілкування в містах та на робочих місцях.

ted

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com