image

Сезон грипу в Закарпатті розпочався: Симптоми та профілактика хвороби

Що таке грип? Це гостра вірусна інфекційна хвороба з періодичним епідемічним чи навіть пандемічним поширенням. Має симптоми ГРВІ, але в результаті ускладнення може розвинутися серцева недостатність, бронхіт, пневмонія тощо. Несвоєчасне лікування грипу може призвести до смерті.

З 1 жовтня 2018 року в Україні розпочався сезон захворюваності на грип та гострі респіраторні інфекції, який триватиме до кінця травня 2019 року. За минулий тиждень в області зареєстровано 2401 звернення в заклади охорони здоров’я із ознаками респіраторних інфекцій. Про це під час брифінгу у Закарпатській ОДА повідомила завідувачка відділу епідеміологічного нагляду та профілактики інфекційних захворювань ДУ «Закарпатський обласний лабораторний Центр МОЗ України» Вікторія Тимчик (на фото).

«Цей показник захворюваності становить 190 на 100 тисяч населення та не перевищує епідемічний поріг. Найвищі рівні захворюваності спостерігаються в Перечинському та Хустському районах та м. Ужгороді, а найменші — у Тячівському та Міжгірському районах. Найбільше звернень традиційно серед дітей, найвищі показники у віковій групі до 4 років — 654 на 100 тисяч дітей даної вікової групи, відповідно вони частіше потребували госпіталізації. Загальний відсоток госпіталізованих становить 4 % (98 осіб)», — розповіла В. Тимчик.

З початком осені українці все частіше хворіють на грип на ГРВІ. Тож, які симптоми грипу, коли варто викликати «швидку» та яку профілактику слід провести.

Симптоми грипу

Зазвичай симптоми грипу з’являються раптово. Найчастіше це різке підвищення температури тіла (понад 38 °С), головний біль, біль у м’язах, біль у горлі, кашель та нежить.

Однак якщо стан хворого погіршується, викликайте «швидку», адже життя людини може опинитися під загрозою. Якщо бачите, що обличчя людини стало дуже блідим чи з’явилося посиніння, їй важко дихати, температура не спадає впродовж тривалого часу, хворий багато блює — йому потрібна госпіталізація. Також серед «важких» симптомів — порушення свідомості (надмірна сонливість чи збудженість), біль у грудній клітці, поява домішок крові у мокротинні, показники артеріального тиску нижче норми. Ці симптоми грипу ігнорувати ні в якому разі не можна. Продовжувати лікування вдома дуже небезпечно, оскільки затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого.

Які штами грипу циркулюватимуть цього сезону

Найдієвішим способом профілактики грипу є вакцинація. Оптимальний час введення вакцини — початок осені. Утім, щеплення можна робити й пізніше — упродовж усього сезону грипу. Імунітет після введення вакцини формується через 7—14 днів.

Як передають у прес-службі Міністерства охорони здоров’я України, у ВООЗ опублікували прогнози щодо штамів грипу, які, ймовірно, циркулюватимуть в Україні цього сезону:

— вірус, подібний A/Michigan/45/2015 (H1N1) pdm09 «Мічиган»;
— вірус, подібний A/Singapore/INFIMH-16- 0019/2016 (H3N2) «Сінгапур»;
— вірус, подібний B/Colorado/06/2017 «Колорадо».

Коли робити вакцинацію від грипу

На епідемічний сезон 2018/2019 років для Північної півкулі ВООЗ були визначені очікувані штами вірусів грипу, які увійшли до складу вакцин. Наразі в Україні дозволені до використання дві вакцини проти грипу: «Ваксігрип Тетра» (чотирьохвалентна) виробництва Франції та «Джі СІ Флю» (трьохвалентна) виробництва Кореї. Частину вакцин вже поставлено в Україну. За інформацією МОЗ, до аптек у регіонах медпрепарати мають надійти наприкінці жовтня.

Існують групи ризику, яким вакцину варто зробити перш за все. Для них грип становить найбільшу небезпеку, а вчасна профілактика може вберегти їм не лише здоров’я, а й саме життя. Зокрема, це діти до 5 років, вагітні жінки, люди віком від 65 років, люди з надмірною вагою, хворі на діабет, хворі на хронічні серцево-судинні захворювання, хворі на хронічні захворювання легенів, люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями, а також люди, що перебувають на імуно-супресивній терапії. Крім того, у групі ризику — особи, які працюють із великою кількістю людей, у місцях масових скупчень.

Профілактика грипу

Крім вакцинації, варто також вести здоровий спосіб життя і дотримуватися простих порад, щоб уникнути хвороби.

— Якщо ви захворіли — візьміть лікарняний і сидіть удома. Грип швидко передається, тому так званий «трудовий героїзм» (коли ви хворі йдете на роботу) лише сприятиме поширенню інфекції.
— Уникайте близького контакту з людьми, в яких застуда, нежить або кашель. Якщо захворіли ви, то тримайте дистанцію з іншими людьми, щоб уберегти їх від хвороби.
— Прикривайте серветкою ніс та рот під час кашлю та чхання — це знизить ймовірність передачі інфекції іншим.
— Часто мийте руки, це допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте спреї для рук на спиртовій основі.
— Намагайтеся не торкатися обличчя, адже на руках є дуже багато мікробів. А торкаючись руками обличчя, збільшуєте шанси мікробів потрапити в організм через очі, рот та ніс.
— Провітрюйте та дезінфікуйте приміщення та поверхні, до яких часто торкаєтеся вдома, на роботі або в навчальних закладах. Це особливо важливо, якщо в приміщенні перебуває хворий.
— Привчіть себе до корисних звичок. Будьте фізично активними, уникайте стресу, висипайтеся, пийте багато води та харчуйтеся поживною їжею.
— Вірусні частинки годинами зберігають свою активність у сухому теплому і нерухомому повітрі, але майже миттєво руйнуються в повітрі прохолодному, вологому і рухомому. Гуляти можна скільки завгодно. Підчепити вірус під час прогулянки практично нереально. Тому, якщо вже вийшли погуляти, то не треба показового ходіння в масці вулицями. Краще подихайте на повні легені свіжим повітрям.

Лікування

Фактично єдиним препаратом, здатним зруйнувати вірус грипу, є Озельтамівір, комерційна назва — Таміфлю. Теоретично є ще одні ліки (Занамівір), але їх використовують лише інгаляційно, та й шансів придбати препарат у нашій країні небагато.

Таміфлю реально руйнує вірус, блокуючи білок нейрамінідазу (ту саму N в назві H1N1).

Таміфлю не вживають усі підряд при будь-якому пчихові. Це і недешево, і побічних реакцій багато, та й сенсу немає. Таміфлю використовують тоді, коли хвороба перебігає важко (ознаки важкої ГРВІ, лікарі знають) або коли навіть легко захворіє людина з групи ризику — люди похилого віку, астматики, діабетики (хто належить до груп ризику, лікарі теж знають). Суть: якщо показаний Таміфлю, то показано, щонайменше, спостереження лікаря і, як правило, госпіталізація.

Не дивно, що з максимально можливою вірогідністю Таміфлю, що надходить у нашу країну, розподілятиметься по стаціонарах, а не по аптеках (хоча все може бути).

Ефективність при ГРВІ та грипі інших противірусних препаратів вельми сумнівна.

Лікування ГРВІ взагалі та грипу зокрема — це не ковтання пігулок! Це створення таких умов, щоб організм легко упорався з вірусом.

Правила лікування

— Тепло одягнутися, але в кімнаті прохолодно і волого. Температура 18–20°С (краще 16, ніж 22), вологість 50—70 % (краще 80, ніж 30). Мити підлогу, зволожувати, провітрювати.

— Категорично не примушувати їсти. Якщо просить (якщо хочеться) — легке, вуглеводне, рідке.

— Пити (поїти). Пити (поїти). Пити (поїти)! Температура рідини дорівнює температурі тіла. Пити багато. Компоти, морси, чай (у чай дрібно порізати яблучко), відвари родзинок, кураги. Якщо дитя перебирає — це буду, а це ні — хай п’є що завгодно, аби пило. Ідеально для пиття — готові розчини для пероральної регідратації. Продаються в аптеках і повинні там бути: Регідрон, Хумана електроліт, Гастроліт, Нормогідрон і т. ін. Купуйте, розчиняйте за інструкцією, пийте.

— У ніс часто капати або пшикати сольові розчини. Можна розчин зробити самому: 1 чайна ложка звичайної кухонної солі на 1 літр кип’яченої води. Заливаєте в будь-який флакон-пшикалку (наприклад, із-під судинозвужувальних крапель) і регулярно пшикаєте в ніс (хоч кожні 10 хвилин). Для тієї ж мети можна купити в аптеці фізіологічний розчин або готові сольові розчини для введення в носові ходи — Салін, Аква маріс, Хьюмер, Марімер, Носоль тощо. Головне — не жалійте! Капайте, пшикайте, особливо тоді, коли з дому (з сухого приміщення) ви йдете туди, де багато людей, особливо, якщо чекаєте в коридорі поліклініки. Вищезазначеним сольовим розчином регулярно полощіть рот.

— Якщо надумали боротися з високою температурою — тільки парацетамол або ібупрофен. Категорично не можна аспірин. Головна біда в тому, що тепло вдягти, зволожити, провітрити, не пхати їжу та напої — це по-нашому називається «не лікувати», а «лікувати» — це послати тата в аптеку...

— При ураженні верхніх дихальних шляхів (ніс, горло, гортань) жодні відхаркувальні засоби не потрібні — вони тільки підсилять кашель. Ураження нижніх дихальних шляхів (бронхіти, пневмонії) взагалі не мають ніякого стосунку до самолікування. Ліки, які пригнічують кашель (в інструкції написано «протикашльова дія»), не можна категорично!!!

— Протиалергічні засоби не мають до лікування ГРВІ ніякого стосунку.

— Вірусні інфекції не лікуються антибіотиками. Антибіотики не зменшують, а збільшують ризик ускладнень.

— Усі інтерферони для місцевого застосування і для ковтання всередину — ліки з недоведеною ефективністю або «ліки» з доведеною неефективністю.

— Гомеопатія — це не лікування травами, а лікування зарядженою водою. Безпечно. Психотерапія.

Коли потрібен лікар? Завжди. Але це не реально. Тому назвемо ситуації, коли лікар потрібен ОБОВ’ЯЗКОВО:

• відсутність поліпшень на четвертий день хвороби;
• підвищена температура тіла на сьомий день хвороби;
• погіршення після поліпшення;
• виражена тяжкість стану при помірних симптомах ГРВІ;
• поява ізольовано або в поєднанні: блідості шкіри; спраги, задишки, інтенсивного болю, гнійних виділень;
• посилення кашлю, зниження його продуктивності; глибокий вдих призводить до нападу кашлю;
• при підвищенні температури тіла не допомагають, практично не допомагають або дуже ненадовго допомагають парацетамол та ібупрофен.
Лікар потрібен ТЕРМІНОВО:
• знепритомнення;
• судоми;
• ознаки дихальної недостатності (важке дихання, задишка, відчуття нестачі повітря);
• інтенсивний біль де завгодно;
• навіть помірний біль у горлі за відсутності нежитю (біль у горлі + сухий ніс — це часто симптом ангіни, яка вимагає лікаря та антибіотика);
• навіть помірний головний біль у поєднанні з блюванням;
• набряклість шиї;
• висип, який не зникає при натисканні на нього;
• температура тіла вище 39°С, яка не починає знижуватися через 30 хвилин після застосування жаро­знижувальних засобів;
• будь-яке підвищення температури тіла у поєднанні з ознобом і блідістю шкіри.

P. S. Протягом епідеміологічного сезону 2017—2018 рр. на Закарпатті через ГРВІ та грип за медичною допомогою звернулися 9 % населення області, відповідний показник загалом по Україні склав 14 %.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com