image

Як закарпатцям потрібно боротися з карієсом

4 червня в усьому світі відзначають Міжнародний день боротьби з карієсом. За даними ВООЗ більше ніж 98% дорослих людей мають або мали каріозні зуби. На Закарпатті ситуація також невтішна - у дітей Ужгорода та району встановлено захворюваність карієсом у 90 % оглянутих. 

Стан захворюваності констатує кандидат медичних наук, професор, завідувач кафедри стоматології дитячого віку, головний дитячий стоматолог Закарпатської області   Оксана КлітинськаДітей обов’язково потрібно приводити до лікаря раз у три місяці з метою не полікувати зуби, коли вже болять, а попередити виникнення хвороб. Батьків самих потрібно навчити чистити зуби. Проблема — з інформаційним вакуумом, зауважує лікар-стоматолог. 

Нагадаємо, що В Ужгородській ЗОШ № 10 працює  перший безкоштовний оглядовий стоматологічний кабінет для школярів.

Загалом стоматологи констатують низьку культуру чищення і догляду за зубами серед дорослих закарпатців, що, безсумнівно, впливає і на прогресування карієсу у дитячому віці. Проблеми з зубами можна і потрібно попереджувати, передусім профілактичними методами, оглядами у стоматологів і своєчасним лікуванням.

Тож принаймні у Міжнародний день боротьби з карієсом прийдіть на огляд до свого стоматолога. Будьте здорові!

Довідково

Карієс ( лат. Caries dentium) — патологічний процес, що починається після прорізування  зубів, що супроводжується демініралізацією, протеолізом та утворенням порожнини під дією ендо- і екзогенних факторів.

Демінералізація карієсу в стадії плями оборотна при проведенні  реминерализуючої терапії. Ремінералізуючу терапію можна проводити протягом 10 днів аплікаціями 10 % розчину  глюконату кальцію, 1-3 % розчину «Ремодент» (засіб, який отримують з природної сировини) і фторвмісними препаратами ( фторид натрію 2-4 %). [12] Найефективніше дану процедуру проводити в кріслі лікаря: спочатку проводиться очищення зуба від нальоту і  пеллікули, потім меловидну пляма обробляють слабким розчином кислот (наприклад 40 % лимонна кислота) протягом 1 хвилини, після чого промивають водою і наносять розчин 10 %  глюконату кальцію або  гідрохлориду кальцію за допомогою аплікації або електрофорезу протягом 15 хвилин з додаванням свіжого розчину кожні п'ять хвилин. Для білих непігментованих плям прогноз сприятливий, за умови оптимізації гігієни  ротової порожнини.

Лікування поверхневого, середнього і глибокого карієсу проводиться препаруванням (видаленням уражених тканин) з подальшим заміщенням,  пломбуванням каріозної порожнини.

Медики з французького національного інституту здоров'я і медичних досліджень (INSERM) в 2010 році виявили спосіб лікування хворого карієсом зуба без оперативного втручання. Меланоцітстімулюючі гормони, введені в каріозну порожнину, стимулюють клітини тканин зуба розмножуватися і виправляти пошкодження. Досліди на мишах показали, що зуби відновлюються протягом місяця [13].

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com