image

Зміїний укус: як діяти

Серед небезпечних плазунів найбільш розповсюджена в нашій області карпатська гадюка. І хоча її укус не є смертельним для людини, однак може викликати низку ускладнень та алергічних проявів. 

Сьогодні в окремих засобах масової інформації краю з’явилось повідомлення щодо відсутності у медичних закладах сироватки від укусів змій.

Яка ж ситуація з області із забезпеченням сироваткою пояснив директор Закарпатського територіального Центру екстреної медичного допомоги Томаш Білинець: « Сироватка від укусів змій в області є і зберігається на базі територіального центру екстреної медичної допомоги (медицини катастроф). У разі потреби її оперативно доставляють у будь-який медичний заклад краю. Сироватка вводиться на протязі 6 годин з моменту укусу». Також лікар зауважив, що щороку в Закарпатті фіксується від 8 до 15 випадків укусів отруйними плазунами. Однак, за останні 15 років жодного випадку укусу який би мав смертельні наслідки – не було.

Відтак, у разі укусу змією, потрібно негайно звернутися по допомогу до фахівців-медиків.  

У к у с и к о м а х

По суті це не укуси, а просто наслідок дії певних речовин. Через хоботок комахи разом із слиною до шкіри потрапляє невелика кількість алергенної речовини, що викликає відповідну реакцію: почервоніння, припухлість, подразнення, які, зазвичай, минають через пару днів. Деякі реакції викликаються фекаліями комахи, що потрапляють на шкіру, іноді спостерігається надмірна й навітьнебезпечна для життя реакція, якщонабрякає гортань.

Перша допомога

Ретельно промийте шкіру милом і водою, потріть місце укусу зрізом цибулі, часнику, корвалолом, бальзамом "Зірка», соком петрушки. При необхідності прийміть антигістамінний засіб (діазолін, супрастин, кларитин, фенкарол, цетрин). Всі відчутні місцеві або загальні реакції вимагають невідкладної уваги лікаря.

Жалячі укуси

Укуси бджіл, ос, джмелів супроводжується уприскуванням подразнювальної отрути, яка, хоча і викликає надмірний локальний біль, почервоніння та припухлість, зазвичай, цілком не шкідлива. Проте дуже велика кількість одночасних укусів може бути дуже небезпечна. А також небезпечним буває і загальна алергійна реакція на один-єдиний укус у людей з підвищеною чутливістю.

Обробка укусів

Жало, що залишилося після укусу й стримить із шкіри, потрібно обережно видалити тупим боком леза ножа або нігтем. Промити місце укусу милом та водою, прикласти кубик льоду, змастити місце укусу невеликою кількістю гормональної мазі (флуцинар, гідрокортизон, дексазон). Дати постраждалому знеболюючі засоби. Не витягуйте бджолине жало щипцями, оскільки відтак ви можете вичавити отруту в шкіру.

Укуси в горло або рот

У цьому випадку потерпілого слід негайно шпиталізувати. Такі укуси можуть викликати надмірний набряк, котрий перекриє дихальні шляхи й може призвести до фатального наслідку.

У к у с и  о т р у й н и х  з м і й

Укуси змій (кобра, гадюка, гюрза тощо) дуже небезпечні для життя. Після укусу відразу з'являється різкий пекучий біль, почервоніння, синець і припухлість. По ходу лімфатичних судин незабаром з'являються червоні смуги (лімфангоїт). Майже одночасно з цим з'являються загальні симптоми отруєння: сухість у роті, спрага, сонливість, блювота, пронос, судоми, розлад мови, розлад ковтання, іноді рухові паралічі. Смерть найчастіше настає від зупинки дихання.

Перша допомога

Необхідно негайно, значно вище місця укусу накласти кровоспинний джгут. Потім розсікти шкіру в місці укусу до появи крові й на це місце поставити кровососну банку. За відсутності спеціальної банки можна скористатися склянкою. Банку ставлять таким чином: на паличку намотують шматок вати, змочують її спиртом або ефіром і підпалюють. Вату, що горить, вводять всередину банки на 1-2 секунди, потім витягують і швидко прикладають банку на місце укусу. Переконавшись, що банка добре присмокталася, поступово послаблюють джгут, а потім знімають його зовсім. Після відсмоктування отрути рану обробляють розчином марганцівки або соди і накладають асептичну пов'язку. Потерпілого необхідно негайно доставити до лікарні, де йому нададуть кваліфіковану допомогу (протизміїну сироватку).

 

Бережіть себе і своїх рідних!

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com