image

Чому всі закарпатські політики намагаються допомогти "пересічникам"

У Закарпатті політики один поперед одного намагаються вирішувати проблему з перетином держкордону для автомобілів з іноземною реєстрацією.

Якщо трошки згадати історію з намаганням політиків лобіювати питання збільшення терміну перебування автомобілів з іноземною реєстрацією на території України, то одними з перших таких лобістів стали закарпатські нардепи ще попереднього скликання Валерій Пацкан та Іван Бушко, які зареєстрували навіть відповідний  законопроект щодо продовження цього терміну до 30 днів.

Однак цей законопроект так і не було розглянуто через передчасний розпуск парламенту, а згодом виник новий законопроект, який "зарубала" відповідна комісія.

Згодом допомогти "пересічникам" рапотово взявся двоюрідний брат Віктора Балоги -- закарпатський нардеп Василь Петьовка, який зробив відповідне звернення до начальника Закарпатської митниці ДФС Володимира Колеснікова з приводу нововведень митниці щодо попереднього повідомлення про поломку автомобіля.

«У депутатському запиті йдеться про звернення мешканців прикордонних районів Закарпаття, які мають у користуванні автомобілі з іноземною реєстрацією. Відповідно до законодавчих актів, транспортний засіб з іноземною реєстрацією, який перебуває на території України, має кожні п’ять діб перетинати кордон. Втім, на основі довідок зі СТО, які підтверджують несправність автомобіля, або за наявності довідки від лікаря, яка підтвердить, що власник автомобіля не міг сісти за кермо за станом здоров’я, щоб перетнути кордон раз на п’ять днів, так звані «пересічки» могли бути відтермінованими.

Наразі є звернення власників автомобілів, які підтверджують, що на Закарпатській митниці отримали вказівку не приймати довідки про те, що автомобіль перебував на СТО, та, відповідно, ігнорувати законні підстави, відповідно до яких власники автомобілів, зареєстрованих за кордоном, мали право продовжити перебування транспортного засобу на території України без перетину кордону.

Звернення Петьовки було дуже вчасним, бо саму в ці дні, коли було звернення, "пересічники" Закарпаття домовилися провести акцію з блокування КПП на держкордонах.

Як ми повідомляли, акція мала успіх. Обласна влада та митне начальство пішли на зустріч "пересічникам" і відмінили необхідність попереднього повідомлення про поломку автомобіля. Після цього активісти зняли блокаду КПП на держкордоні.

Більше того, на хвилі слави голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль пішов далі і ініціював створення спеціальної групи, яка розробила законопроект, який би дозволяв власникам автомобілів з іноземною реєстрацією перебувати на території УКраїни до одного року.

Згідно з повідомленням на офіційному сайті голови Закарпатської облдержадміністрації, з цією метою робоча група розробила відповідний законопроект про внесення змін до Митного кодексу України щодо особливостей тимчасового ввезення громадянами-резидентами транспортних засобів особистого користування на митну територію України.

«Геннадій Москаль особисто доставить законопроект у Верховну Раду України. Прийняття напрацьованих робочою групою змін зможе вирішити проблему «пересічки», яка загострилася в Закарпатті», – йдеться в повідомленні.

Зокрема, згідно з оприлюдненим на сайті відсканованим текстом законопроекту, тимчасове ввезення громадянами-резидентами транспортних засобів особистого користування, що класифікуються за товарними позиціями 8702,8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонн) 8711 згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності та причепів до них товарної позиції 8716, дозволяється на строк до одного року під письмове зобов'язання зворотного вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян.

У тексті пояснювальної записки до документа наголошується, що зараз термін вивезення транспортних засобів, ввезених з метою транзиту, становить 5 днів, якщо переміщення відбувається у межах однієї митниці, і 10 днів, якщо переміщення відбувається у межах двох і більше митних пунктів.

У повідомленні зазначається, що основна мета законопроекту – привести українське законодавство у відповідність з міжнародними договорами, які є складовою частиною українського законодавства, з урахуванням реальної економічної ситуації в Закарпатті та в Україні в цілому.

«Все для вирішення проблеми «пересічки» зроблено – чітко, по пунктах і юридично грамотно. Тепер черга за народними депутатами України, у першу чергу тими, які обрані від Закарпаття. Нехай припинять піаритися на цій темі і доведуть, що дійсно вболівають за закарпатців», – цитується в повідомленні слова голови Закарпатської облдержадміністрації.

Звичайно, що політичний опонент Геннадія Москаля закарпатський нардеп Віктор Балога не міг пропустити повз себе таку популярну тему з "пересічками", тому пообіцяв закарпатським водіям, які є власниками авто з іноземною реєстрацією, що розробить і свій проект по "пересічці" і подасть його на розгляд парламенту.

І ось сьогодні Віктор Балога повідомив, що законопроект цей розробив.

"Як і обіцяв, розробив і вніс на розгляд парламенту законопроект, який має врегулювати використання автомобілів з іноземною реєстрацією на території України.
Документ вийшов ширшим, ніж просто вирішення питання «пересічки», яке гостро стоїть для закарпатців, які їздять на угорських і словацьких номерах. Тому, якщо законопроект буде ухвалено, його перевагами зможе скористатися кожен українець, де б він не жив – в Ужгороді, Львові, чи Кіровограді.
Отже, зараз для громадян-резидентів діє правило, що вони можуть ввезти на митну територію України авто з іноземною реєстрацією не більше, ніж на 5 днів. Хто живе на прикордонних територіях, активно користується цією нормою, купує якісну іномарку за притомну ціну і кожних 5 днів катається туди-назад на «пересічку».

Зрозуміло, що жителі більшості областей України позбавлені такого блага, якщо його взагалі можна так називати. Але і «пересічка» створює масу проблем, незручностей, черги на пунктах пропуску і додаткові корупційні схеми.
В той час як громадяни-нерезиденти можуть ввозити без розмитнення авто на один рік. Тобто, якщо ви українець, ви можете пробути в Україні на чеських номерах до п’яти днів. Але, якщо ви чех на чеських номерах, то можете їздити без розмитнення до одного року.
Я ж пропоную урівняти у правах громадян України і громадян-нерезидентів. Щоб і ті, і інші могли на рік ввозити з-за кордону автомобілі без розмитнення.
Так, це означає, що не лише на Закарпатті, а й в інших областях України буде повно автомобілів з іноземними номерами. Це означає, що автомобільні клани втратять свої надприбутки. Це також означає, що неконкурентний український автопром, швидше за все, помре, або буде змушений нарешті конкурувати, або продасть свої активи великим автомобільним концернам. Будь-який з цих варіантів – це нормальний, еволюційний процес для країни, яка може запускати ракети в космос, в чому обходить інші держави, але так і не навчилася виробляти автомобілі.
Але, після ухвалення цього законопроекту, покупка іномарки більше не буде недосяжною мрією для більшості українців. Це означає, що наші люди зможуть їздити на безпечних і якісних іномарках, а не відрах з шурупами, сплачуючи данину державному рекету і баригам з, так званого, вітчизняного автопрому", - написав Віктор Балога в соцмережах і розмістив проект Закону, який майже ідентичний тому, що запропонував Геннадій Москаль.

І. Внести такі зміни до статті 380 Митного кодексу України (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2012, № 44-45, № 46-47, № 48, ст.552):

1. У частині першій слово «-нерезидентів» виключити.
2. Абзац перший-третій частини третьої викласти в такій редакції:
«3. Тимчасове ввезення громадянами-резидентами транспортних засобів особистого користування дозволяється під письмове зобов’язання про їх зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян.
Тимчасове ввезення громадянами-резидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування інших ніж ті, що класифікуються за товарними позиціями 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД та причепів до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД дозволяється на строк до одного року під письмове зобов’язання про їх зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, та із застосуванням до них заходів гарантування, передбачених розділом Х цього Кодексу.
Строк, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути продовжений органами доходів і зборів з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів.»

ІІ. Прикінцеві положення
1. Цей Закон набирає чинності через 30 днів з дня його офіційного опублікування.
2. Кабінету Міністрів України до набрання чинності цим Законом:
1) привести у відповідність із цим Законом свої нормативно-правові акти;
2) забезпечити приведення у відповідність із цим Законом нормативно-правових актів інших центральних органів виконавчої влади України.

То чому так активно закарпатські політики почали лобіювати інтереси "пересічників"?

По-перше, це доволі масовий електорат. Наразі в Закарпатті вже понад 40 тисяч автомобілів із іноземною реєстрацією.

По-друге, прийняття Закону, який дозволятиме перебування автомобілів із іноземною реєстрацією протягом до одного року став великою реальністю. 

Про це свідчить і те, що сьогодні глава уряду Арсеній Яценюк доручив напрацювати зміни до правил перебування транспортних засобів іноземних громадян на території України Міністру інфраструктури Андрію Пивоварському.

"У нас є істотні обмеження щодо переміщення. Раніше це була схема: якщо автомобіль завозився на іноземних номерах, він міг перебувати на території України до року. Таким чином, машини не розмитнювали, не сплачувались податки. А тепер це створило проблему, оскільки особи, які працюють за кордоном, приїжджають сюди, і їм потрібно буквально через кілька днів виїжджати", - сказав Яценюк.

Таким чином, закарпатські політики просто намагаються вчасно пропіаритися на цій цілком реальній темі.

Василь Поляк для Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com