image

Медогляд для водіїв ніхто не скасовував -- закарпатський юрист

Нещодавно в мережі Інтернет була поширена недостовірна інформація про скасування медогляду для водіїв транспортних засобів. Інформація не відповідає дійсності, адже такі медогляди передбачені статтею 45 Закону «Про дорожній рух» і жодних змін з приводу цього питання до закону не вносилося.

За законом медичний огляд проводиться з метою визначення здатності кандидатів у водії і водіїв до безпечного керування транспортними засобами. Зазначений огляд включає: попередні, періодичні, щозмінні передрейсові і післярейсові огляди, а також позачергові огляди, зумовлені необхідністю.  

Періодичність оглядів, порядок їх проведення і направлення водіїв на позачергові огляди визначаються спільним наказом МВС та МОЗ від 31.01.2013  № 65/80. Згідно з документом періодичному медичному огляду підлягають водії транспортних засобів для підтвердження права на керування транспортним засобом:

віком до 55 років (включно) - один раз на 10 років;

віком від 56 до 75 років (включно) - один раз на 3 роки;

віком від 76 років і більше - один раз на рік.

Водії, які виконують роботи з перевезення пасажирів та вантажів, підлягають періодичному медичному огляду один раз на рік.

Щозмінному передрейсовому та післярейсовому медичним оглядам підлягають водії транспортних засобів підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, фізичних осіб-підприємців, що здійснюють перевезення пасажирів та вантажів.

На думку голови Державної регуляторної служби Ксенії Ляпіної, медичний огляд водіїв був, є і буде обов’язковим, адже у цьому є логіка та потреба. Водночас ще донедавна існувала корупційна схема, при якій лише окремі медичні установи мали право проводити огляд водіїв. Щороку список таких установ переглядався та затверджувався територіальними підрозділами з питань охорони здоров’я в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

З цього приводу у Державній регуляторній службі (центральний орган виконавчої влади, що здійснює державну політику з питань ліцензування та довільної системи) відзначають, що кожен заклад охорони здоров'я виконує свої функції згідно з ліцензією, а проведення медичних оглядів водіїв не є окремим видом лікарської спеціалізації. Тому такі заклади не потребують отримання додаткових документів для провадження вказаної діяльності.

Крім того відповідно до статті 6 Основ законодавства України про охорону здоров’я кожний громадянин України має право на охорону здоров’я, що передбачає, серед іншого, кваліфіковану медичну допомогу, включаючи вільний вибір лікаря, вибір методів лікування відповідно до його рекомендацій і закладу охорони здоров’я. Тому порядок, який зобов’язує водія пройти медогляд лише у заздалегідь визначеному кимось медичному закладі, необгрунтовано обмежує це право.

У зв’язку із цим згідно з рішенням ДРС № 4 від 06.11.15  з 7 січня 2016 року було призупинено дію двох пунктів спільного наказу МВС та МОЗ від 31.01.2013 № 65/80, внаслідок чого відтепер будь-яка медична установа має право скликати комісію і провести медогляд водія, якщо в штаті установи є необхідні фахівці. А це – терапевт (голова комісії), невропатолог, отоларинголог, офтальмолог і хірург.

Отже, медогляди для водіїв не скасовуються, але отримати медичну довідку тепер можна буде значно простіше. Для цього потрібно звернутися у найближчу медичну установу, штат якої укомплектований відповідними фахівцями.

 

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com