Продаж автомобілів в Україні різко впав

Нові гривневі ціни на автомобілі змінили попит. І не тільки в тому сенсі, що він впав. Одні моделі стали купувати краще (відносно), інші - гірше. Як змістилися купівельні симпатії, і коли ринок адаптується до нових цін, AUTO-Consulting розповіли провідні оператори ринку.

Директор з маркетингу Групи компаній «АІС» Сергій Боровик, повідомив, що попит зміщується в бік більш дорогих автомобілів. Динаміка продажів в лоу-кост сегменті гірше, ніж в середньому ціновому і преміальному сегментах. Наприклад, в Geely ситуація з динамікою попиту краще в модельній лінійці GC і Emgrand.

Ця тенденція зафіксована і в зростанні середньої ціни продаваного нового автомобіля. Крім того, традиційно, в загальному обсязі продажів зростає частка кросоверів. При цьому зараз, сказав пан Боровик, активність попиту знаходиться в рамках класичної сезонності. Тобто - приблизно в два рази нижче грудня.

У той же час, як повідомили в компанії «Дженерал-Авто Груп» (Chevrolet, Opel), по автомобілям Chevrolet і Opel попит незначно змістився в бік більш доступних моделей, але великого перекосу немає, а сам попит перебуває на досить низькому рівні. Дуже низька активність попиту і у клієнтів Mercedes-Benz. Не дивлячись на те, що це люди забезпечені, попит зміщується в бік моделей, на які поширюються вигідні цінові пропозиції. В першу чергу клієнти розглядають їх.

Невисокий попит і в компанії «Гранд-Автомотів» (Jeep). Він, природно, знизився через підвищення цін. Досить активні лише покупці, які хочуть придбати або поміняти автомобіль і мають валюту на руках. А таких стає все менше і менше.

По марці Maserati в «Гранд-Автомотів» попит з боку клієнтів залишився на колишньому рівні. Маючи заощадження у валюті, потенційні клієнти стали більше цікавитися автомобілями в наявності на складі.

Клієнти марки Renault, як повідомила AUTO-Consulting глава правління «Рено Україна» Яна Міненко, стають більш раціональними у своєму виборі. Зважують за і проти перш, ніж зробити покупку. Багато з них мають накопичення у валюті і перед придбанням авто змінюють її в гривні, що мінімізує вплив зрослих цін. Також є клієнти, які розглядають покупку авто, як можливість інвестувати гривню, яка стрімко знецінюється. У 2014 році ринок змістився в бік дизельних двигунів, як більш економічних, у бік сегменту SUV, а також у бік невеликих авто. З іншого боку, спостерігається і поляризація ринку, коли купують або найдоступніші авто або досить дорогі, а продажі в сегменті з середніми цінами падають.

Що стосується активності попиту, він, за словами пані Міненко, сьогодні значно нижче, ніж у січні минулого року.

У ТОВ «Єврокар» не спостерігають зміщення попиту, викликаного зростанням гривневого еквівалента цін. Як повідомила AUTO-Consulting генеральний директор «Єврокару» Марина Яковлєва, споживачі продовжують віддавати перевагу бестселерам модельного ряду SKODA - Octavia і Rapid. Але активність попиту вкрай низька.

В «Тойота Україна» також підтвердили, що попит на автомобілі в січні настільки низький, що в цьому місяці може бути зафіксований історичний мінімум.

Як повідомив AUTO-Consulting генеральний директор «Пежо Сітроен Україна» Лоїк Сібрак, у січні активність попиту на автомобілі була дещо нижче очікуваного рівня та рівня продажів в січні 2014 року. Частково така ситуація пояснюється відкладеним попитом. Можна виділити такі основні тренди: перехід покупців на більш бюджетні автомобілі класом нижче; зменшення «середнього класу» в структурі продажів; переваги покупців змістилися на користь кросоверів на шкоду моделям D-класу; спостерігається зростання частки автомобілів преміальних брендів.

Слід врахувати, що багато преміальних брендів продовжують розпродавати склад, пропонуючи досить суттєві знижки для стимулювання попиту. Оскільки купівельна спроможність клієнтів преміальних автомобільних брендів залишається відносно високою, знижки та розпродажі мають дієвий ефект і забезпечують преміальним брендам високу частку на ринку.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com