image

Як закарпатці будуть купувати автомобілі у Європі

У прикордонному Закарпатті купівля автомобілів у Європі стала актуальною з часів кінця СРСР. У той час тримався штучний курс рубля СРСР і закарпатці масово купували старі «волги» та москвичі» у тій таки Словаччині за тисячу-дві рублів. Фактично купувалися автомобілі, які вже повинні були йти на утилізацію.

Згодом настали інші часи. Зиміна валюти, зміна законів, купа заборон.

Після тривалого перехідного періоду влада України намагалася розвивати власний автомобільний ринок і лобісти проводили в законодавство ряд обмежень, через які купівля автівок за кордоном фактично ставала занадто дорогим задоволенням.

Із недавніх законодавчих обмежень варто пригадати трирічні загороджувальні мита на імпорт автомобілів, які урядом Януковича були введені  у 2013 році для допомоги вітчизняним виробникам.  Їх початковий розмір становив 6,46% і 12,95% відповідно.

Однак ці мита не допомогли українським заводам. А от імпорт автомобілів за наступний 2014 рік упав більш ніж вдвічі, а загальна вартість імпорту зменшилася на 60%. А згодом різка девальвація української валюти призвела до повного краху автомобільного ринку в Україні. Автомобільні компанії згортають мережу автосалонів. А в самій Україні виробництво практично зупинилося. Цифри просто жахливі. Як свідчать дані асоціації «Укравтопром»,  за лютий цього року в Україні було вироблено всього…8 автомобілів. Щоправда, у березні вже цілих 303 штуки. При цьому, із них 298 автомобілів було вироблено на нашому закарпатському «Єврокарі». Але і це просто мізер у порівнянні з попередніми роками, коли за місяць в Україні вироблялося по кілька тисяч автомобілів (у тому ж таки березні 2014 року на українських заводах було вироблено 5299 штук автівок).

Пересічка як порятунок

Однак для закарпатців існувала можливість купівлі автомобілів у Європі і ввезення їх в Україну без розмитнення. Щоправда, такі автомобілі не могли перебувати на території України більше десяти днів. Була створена ГО «Західноукраїнська асоціація власників транзитних авто» (ЗАВТРА), активісти якої почали лобіювати зміну в законодавстві, щоб збільшити термін перебування автомобілів із закордонними номерами на території України до 30 днів. Такі законопроекти розроблялися і були навіть зареєстровані у Верховній Раді минулого скликання, однак через відомі події з розпуском парламенту так і не були прийняті.

Зараз, як ми повідомляли, вже в новій Раді створено інший законопроект, однак профільний комітет його зарубав. Виник навіть скандал, бо фактично законопроект не пройшов через комітет через блокування його нардепами від «Самопомічі». Щоправда, самі народні депутати від цієї фракції повідомили, що вони не мають нічого проти того, щоб якось допомогти українцям із прикордонних областей з придбанням автомобілів у Європі, а причиною блокування законопроекту було те, що хтось ввів у цей законопроект норми, по яким можна було збільшити термін транзиту комерційного транспорту, що могло призвести до втрати бюджетом великих грошей від недоотримання митних платежів із імпортних товарів.

Згодом представники «Самопомочі» навіть сказали, що вони за збільшення терміну перебування автомобілів із закордонними номерами на території України до 90 днів.

Голова парламентської фракції партії «Самопоміч» Олег Березюк сказав: «Встановленого у законопроекті №1393 строку у 30 днів не достатньо для того, аби власники автомобілів мали змогу спокійно користуватися автівками не витрачаючи час та гроші на пальне».

У свою чергу ініціативна група «Самопомочі» Ужгорода  просила нардепів від «Сомопомочі» вимагати в парламенті дотримання Стамбульської Конвенцієї про ввезення автомобілів, яку Україна підписала у 2004 році і не виконує. Закарпатці також просили від влади можливість ввезення авта на рік при сплаті всього 3% від загальної суми митних платежів.

Законопроекти щодо полегшення умов для «пересічників» поки не проходять, однак уряд нещодавно вжив інші заходи, які стосуються імпортних автомобілів.

Нове в законодавстві

Зокрема, з 14 квітня в Україні знижене удвічі спеціальне мито на імпорт легкових автомобілів з об'ємом двигуна 1-2,2 літра.  Для машин із двигуном 1-1,5 літра воно тепер становить 2,15% від вартості, для машин з двигуном 1,5-2,2 літра - 4,32%. (Раніше мита становили 4,31% і 8,63% відповідно).

Тобто, тепер можна буде купувати в Європі автомобілі і платити вдвічі менше мито. Але фактично паралельно, уряд України обмежив купівлю українцями в Європі старих автомобілів.

Згідно з підписаною угодою з ЄС, в Україну з 1 січня 2016 року, заборонено ввезення автомобілів, які не відповідають екологічним вимогам стандарту Євро-5, тобто старше 5 років.

Про це днями на прес-конференції повідомив генеральний директор Всеукраїнської асоціації автоімпортерів і дилерів Олег Назаренко. "З підписанням угоди з ЄС Україна взяла на себе зобов'язання, що з 1 січня наступного року в Україні буде заборонено ввезення автомобілів, які не відповідають екологічним стандартам Євро-5", - сказав Назаренко.

За його словами, стандарт було введено в Європі в 2009 році, і він забороняє імпорт автомобілів, що були в користуванні більш як 5 років.

Євро-5 - стандарт обов'язковий для всіх нових вантажних автомобілів, що продаються в Євросоюзі, з жовтня 2008 року і для всіх легкових автомобілів - з 1 вересня 2009 року. Норми за викидами: СН до 0,05 г/км, CO до 0,8 г/км і NOy до 0,06 г/км.

Оскільки реальна дія екологічного стандарту Євро-5 в країнах Євросоюзу та США встановилася в 2009 році, відповідно, автовиробники почали випуск автомобілів, які відповідають новим правилам, після вересня 2009 року.

Для автомобілів, які не відповідають класу Євро-5, необхідно буде обов'язкове переобладнання двигуна.

Оскільки 5-річне авто в Європі не таке вже й дешеве і окрім того, мито хоч і зменшили вдвічі, але воно ще існує, то для закарпатців і надалі залишатиметься актуальною можливість купівлі автомобілів за кордоном без їх реєстрації в Україні. Тому наші краяни сподіваються, що парламент таки прийме Закон про збільшення терміну перебування закордонних автомобілів на території України.

Сергій Форкош, Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com