image

Що буде з ціною на газ у 2016 році, - юрист із Закарпаття

З квітня 2016 року українцям можуть додати щомісячну абонплату за користування газовими мережами у розмірі 17-29 гривень. Однак ціна на газ від цього може знизитися.

Читайте також: Якою буде ціна на газ та електрику впродовж опалювального періоду

Як платити за газ, якщо вам дописують зайві кубометри

Якими є умови для перегляду вартості газу

За розрахунками НАК «Нафтогазу України», діюча ціна імпортного газу на кордоні України становить 5 044 гривень, що дорівнює ціні 209 доларів за тисячу кубічних метрів при курсі 24,1 грн за долар (це прогнозний курс Мінфіну, врахований при розрахунку проекту Держбюджету на 2016 рік). До цієї ціни додаються податки та транспортні витрати, оплата яких також лягає на плечі побутових споживачів, і таким чином формується діюча ціна у 7 188 гривень за тисячу кубометрів газу.

Як повідомив міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин, при розрахунку Державного бюджету на 2016 рік в Кабінеті міністрів дотримувалися прогнозу, що ціна імпортного газу складе 210-215 доларів за тисячу кубічних метрів. Тобто у цій частині вартості газу уряд змін не планує.

Водночас глава НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв з цього приводу заявив, що ціна на газ для населення може бути знижена в тому випадку, якщо імпортний газ подешевшає нижче 209 доларів за тисячу кубометрів при курсі 24,1 грн за долар.

«Коли ця ціна імпорту знизиться нижче 209 доларів, то в уряду з'явиться можливість переглянути ціну для населення. Якщо на це буде згода МВФ ... ці 7 188 грн за тис куб. м газу можна буде опускати», - сказав Андрій Коболєв.

Тобто, окрім зниження ціни імпорту, буде потрібна також згода Міжнародного валютного фонду. Крім того, ще одна важлива умова – курс валют повинен бути не вищим 24,1 гривень за долар.

Однак є ще один спосіб знизити ціну на газ для населення – змінити діючу систему оплати витрати на транспортування газу та обслуговування газопроводів, що, як було сказано вище, суттєво впливає на кінцеву ціну газу (тобто споживачі платять не лише за газ, а й за його доставку). Такі зміни можливі з квітня 2016 року.

Абонплата за газ

Як повідомляють на порталі 104.ua, у квітні 2016 року для побутових споживачів газу набувають чинності нові правила розрахунків за газопостачання. Зміни пов'язані з введенням європейської моделі газового ринку в Україні, передбаченої частиною шостою статті 11 Закону «Про ринок природного газу» (вказане положення закону вводиться в дію з 1 квітня 2016 року). Зокрема за пропозицією голови НАК «Нафтогаз України» Андрія Коболєва прийнята концепція, за якою споживачі платитимуть за послугу доставки газу щомісячно рівними сумами, незалежно від того, який обсяг газу використаний. Таким чином, щомісячний платіж за газ буде складатися з двох частин:

1) оплата обсягу фактично спожитого газу;

2) абонентська плата з боку споживача «за доступ до потужності» газопроводу.

За розрахунками «Нафтогазу» розмір абонплати має становити 17 гривень/місяць за наявності тільки газплити та 29 гривень/місяць – за плиту та газовий котел. Недолік такої моделі полягає в тому, що абонплату треба буде сплачувати незалежно від обсягів споживання газу, а також навіть тоді, коли ви газом не користувалися. Але у «Нафтогазі» при цьому обіцяють, що з ціни газу приберуть складову «на перекачування», яка дорівнює 10,4% від «літньої» ціни (7,18 гривні/кубометр), або 75 копійок. Тобто газ може подешевшати до 2,85 гривні/кубометр взимку (зараз 3,6 гривні) і до 6,43 гривні влітку.

Перегляд ліміту споживання газу за пільговою ціною в опалювальний період

В разі холодної зими може бути змінений ліміт газу, який реалізують населенню за пільговою ціною в 3 600 грн за тисячу кубометрів. Сьогодні цей ліміт становить 1200 куб.м. впродовж опалювального періоду (з 1 жовтня по 31 березня). Але рішення про його зміну може бути прийнято не раніше лютого. Саме тоді Кабмін має намір проаналізувати фактичні витрати газу домогосподарствами. «Якщо зрозуміємо, що 1 200 кубічних метрів на один опалювальний сезон недостатньо, запропонуємо уряду збільшити цей обсяг», - сказав голова «Нафтогазу».

Зниження ціни на газ у світі

Тим часом у світі спостерігається рекордне падіння цін на газ. Зокрема, як повідомляє «Дзеркало тижня», в грудні на торгах Нью-Йоркської товарної біржі газ подешевшав до найнижчої позначки за останні 16 років – 50,3 доларів за тисячу кубометрів (тобто трохи більше 1200 гривень). В цілому з початку 2015 року природний газ в США подешевшав на 36%. Востаннє такий різкий спад був у 2006 році. При цьому аналітики очікують подальшого падіння цін на газ у США – до 44,8 доларів за тисячу кубометрів.

На європейських ринках, які зараз є основними для України, ціни на газ також впевнено рухаються до рекордно низьких позначок і котирування природного газу на північноамериканських біржах мають до цього відношення. За повідомленням Reuters, в лютому 2016 року запланована перша поставка газу з США в Європу - на литовський LNG-термінал. Крім того у грудні почав роботу польський LNG-термінал в Свіноустьє, куди прибув перший газовоз з Катару. Надалі тут також очікуються поставки газу з США.

Водночас Росія і надалі продовжує утримувати високі ціни на газ для України. Середня ціна імпортного газу для України в листопаді 2015 року склала 229,7 доларів за тисячу кубічних метрів. В «Газпромі» вже заявили, що розрахункова ціна російського газу для України в I кварталі 2016 буде становити 230 доларів за тисячу кубометрів. В той же час ціна російського газу на кордоні з Німеччиною у останньому кварталі 2015 року склала 188 доларів. За прогнозами експертів, в I кварталі 2016 року російський газ для Німеччини буде дешевше 180 доларів.

 

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com