image

«Apple винайшла телефон заново»

Історія того, як 10 років тому Стів Джобс змінив історію.

Рівно десять років тому Стів Джобс представив світові першу модель iPhone. Презентація революційного девайса, який змінив історію мобільних технологій і заклав основу глобальної індустрії, відбулася 9 січня 2007 року. Тоді Apple всіляко підігрівала ажіотаж перед заходом, а в пресі з'являлися чутки про те, що компанія нібито планує представити три різні пристрої: новий iPod, новий телефон та новий інтернет-девайс. Коли ж Стів Джобс розкрив карти, зал вибухнув оплесками.

«Три речі: широкоекранний iPod з тачскріном, революційний мобільний телефон та інноваційний пристрій для доступу в Інтернет. iPod, телефон, інтернет-пристрій. iPod, телефон... вже розумієте?! Це не три різні девайси... Це один пристрій! І ми назвали його... iPhone. Сьогодні... Сьогодні Apple винайшла телефон заново».

Стіва дратували смартфони того часу: по-перше, бісила їхня потворність, а по-друге — складність в управлінні. Він критикував кнопкові гаджети максимально уїдливо, а потім зрозумів: час робити свій телефон.

Шлях від ідеї до реалізації зайняв два з половиною роки. Нижче — п'ять обставин і принципів, які допомогли першому iPhone повністю перевернути ситуацію на ринку смартфонів.

Ніякого співробітництва з іншими компаніями

Стів ненавидів працювати з великими корпораціями, але спочатку пішов на компроміс і зв'язався з Motorola. Там підготували апарат під назвою ROKR E1, який отримав підтримку iTunes. Але через дурні обмеження (ліміт — 100 пісень), такий собі зовнішній вигляд (товстий корпус, пластикові кнопки, маленький екран) і завищенні очікування (Apple вже привчила своїх користувачів до якості) телефон жорстоко розкритикували в IT-виданнях. Розгніваний Стів обірвав співпрацю з Motorola ще до виходу дебютного iPhone: такі партнери йому були не потрібні.

Відмова від Click Wheel

В кінці 2005 року, коли Джобс тільки поставив завдання випустити власний телефон, Apple процвітала за рахунок сенсорного колеса в iPod. Колесо інженери вбудували і в прототип смартфона. Управління за допомогою Click Wheel було чудовим в усьому, крім одного: звичайний набір номера перетворювався на муку. Команда, яка займалася айфоном в перші місяці, переконувала себе, що всі користуються лише контактами з адресної книги, але перфекціоніст Джобс відразу ж сказав, що такий підхід нікуди не годиться.

Паралельно Стіву запропонували інший форм-фактор — звичайний моноблок з великим сенсорним екраном. На той момент ніхто не знав, як має функціонувати цей дисплей, але Джобс вже вибрав напрямок. «Давайте примусимо його працювати», — так він налаштовував інженерів. І ті одразу ж зрозуміли, що вибору у них немає: доведеться оживляти звичайне скло.

Чарівний скролінг

На презентації Джобс віртуозно знищив конкурентів. Спочатку він посміявся над клавіатурними смартфонами («Навіщо стільки кнопок, якщо вони не завжди потрібні?»), а потім знущально розбомбив стилуси («Їх треба діставати, а ще вони губляться»). Шлях до цих насмішок зайняв більше року: весь цей час в Apple думали над тим, яким повинен бути ідеальний екран смартфона. Заради iPhone в Купертіно навіть призупинили роботу над першим iPad: Джобс пояснив, що якщо вийде зробити зручний сенсорний телефон, то потім і з планшетом проблем не виникне.

iphone-ten-years-5

Засновника Apple захоплював ємнісний екран з підтримкою декількох одночасних торкань, але турбували жести, якими користувач буде керувати смартфоном. З масштабуванням розібралися швидко: «щипок» двома пальцями здавався цілком природним. Складніше було з прокручуванням, адже в ті часи у всіх комунікаторів були смужки для скролінгу. Щоб перегорнути сторінку, потрібно було вхопитися стилусом за цю смужку і тягнути вниз. На щастя, один з геніальних дизайнерів Apple запропонував Джоні Айву кінетичний скролінг, при якому палець просто зрушує весь контент вниз або вгору. Айву сподобалася ідея, він презентував її Джобсу, а той вигукнув: «За цим майбутнє!»

Стів не помилився: ось вже 10 років ми користуємося саме таким скролінгом. А тоді, в 2007-му, iPhone став першим смартфоном з не іграшковим браузером, що дозволяв відкривати повні версії сайтів і без труднощів читати там статті. За словами Джобса, гаджет Apple випереджав конкурентів на п'ять років — і це звучить цілком правдиво.

Метал в корпусі

Фінальний прототип першого iPhone виглядав так: весь корпус з металу, а спереду вшитий 3,5-дюймовий екран, захищений склом Gorilla Glass. Телефон вже готували до виробництва, але тут Джобс повідомив головному дизайнерові Джоні Айву, що йому категорично не подобається зовнішній вигляд пристрою. Гаджет був занадто чоловічим і брутальним — з такими претензіями Стів попрямував до команди дизайнерів, яка працювала над пристроєм кілька місяців.

«Я можу роздати вам пістолети, щоб ви нас застрелили, але ми повинні працювати без вихідних, щоб змінити iPhone», — цю фразу Джобс сказав настільки проникливо, що співробітники надихнулися і оперативно запропонували новий варіант — зі склом Gorilla Glass від краю до краю передньої панелі. Нова версія сподобалася Стіву набагато більше, і він дав добро на випуск таких смартфонів.

До речі, присутність металу в корпусі було обов'язковою умовою засновника Apple. Йому потрібна була солідність, адже телефон продавали за 500 доларів. Microsoft навіть посміялися над завищеною вартістю Apple, але незабаром після релізу компанії з Редмонда стало не до сміху: гаджет з універсальним дизайном розходився шаленими темпами.

Простір для поліпшень

Перший iPhone був дуже продуманим. Наприклад, в Apple відразу ж передбачили датчик наближення (щоб екран гаснув при піднесенні до вуха), датчик освітлення (для саморегуляції підсвічування), акселерометр (для автоматичного повороту екрану) і захист від випадкових натискань (він досі є не у всіх Android-смартфонах).

Тим не менш Джобс грамотно приберіг перфекціонізм до наступних версій. У першого iPhone не було функції зйомки відео, модуля GPS, диктофона і фронтальної камери. Додатки взагалі запускалися через браузер — ніякого магазину не існувало. Зате Стів розтягнув поліпшення на цілих три роки: в теорії, перший iPhone відразу міг бути приблизно таким, як iPhone 4 (хіба що без Retina-дисплею).

Що було далі?

Десять років тому Джобс анонсував шикарний продукт, а світ зустрів його оплесками — влітку того ж року перший iPhone став суперхітом. Його виробляли протягом трьох років, аж до червня 2010-го.

За даними Вікіпедії, оригінальний iPhone розійшовся тиражем в 6,1 мільйони примірників — його частка становить лише шість тисячних від всіх реалізованих смартфонів Apple (більше мільярда). Саме тому зараз купити перший iPhone в ідеальному стані дуже важко. Запаковані пристрої продають на інтернет-аукціонах, а їх ціна просто зашкалює. Втім, все логічно: перший iPhone не просто телефон, а символ справжньої технічної революції.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com