image

Хто здійснює реєстрацію бізнесу та нерухомості на Закарпатті

В Україні діє новий порядок реєстрації нерухомості та бізнесу, пов’язаний із набуттям чинності законами №835-VIII (щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань) та №834-VIII (щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень). 

Основний зміст нововведень зводиться до спрощення процедури реєстрації та розширення кола суб’єктів, які здійснюють реєстраційні дії. Зокрема уже з початку року функції з реєстрації майна та нерухомості можуть здійснювати всі нотаріуси, а також інші акредитовані суб’єкти (зокрема й банки), акредитація яким надана Міністерством юстиції України.

Крім того 1 травня завершився перехідний період, протягом якого функції з реєстрації речових прав на нерухоме майно, а також з реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців мали бути передані органам місцевої влади (райдержадміністраціям, а також виконкомам місцевих рад, які підключилися до держреєстрів). Це нововведення пов’язане із ліквідацією місцевих (міських та районних) управлінь юстиції, у складі яких раніше діяли відповідні реєстраційні служби та державні реєстратори.

Також було запроваджено принцип екстериторіальності, який дає можливість: 1) зареєструвати бізнес незалежно від регіону; 2) зареєструвати нерухомість у будь-якого суб’єкта реєстраційних дій в межах своєї області. Тобто, якщо ви хочете зареєструвати бізнес на Закарпатті, то можете це зробити у будь-якого реєстратора, навіть перебуваючи в іншій  області. А якщо ви проживаєте, наприклад, на Рахівщині, то зареєструвати свої речові права на нерухоме майно (наприклад, будинок в селі) ви можете будь-де в межах Закарпатської області (наприклад, у Перечинському чи Міжгірському районі).

При цьому органи місцевого самоврядування, які підключилися до держреєстрів, отримають додаткові надходження до місцевого бюджету у вигляді адміністративного збору, який за законом справляється за здійснення реєстраційних дій.

«Завдяки проведенню реформи вдалося зруйнувати монополію, яка була основою корупції, коли є лише 1 чиновник, до якого мав звертатися громадянин і який вирішував провести реєстрацію чи ні. На сьогодні, коли є конкуренція і декілька суб’єктів на ринку, які виконують цю функцію, корупція не має сенсу. Адже, якщо хтось вимагає хабара, можна просто розвернутися та піти до іншого суб’єкта», - наголосила перший заступник Міністра юстиції Наталія Севостьянова.

За інформацією Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області державна реєстрація нерухомості та бізнесу здійснюється:

1) всіма райдержадміністраціями та міськвиконкомами (міст обласного значення) Закарпатської області;

2) органами місцевого самоврядування, які прийняли рішення про здійснення повноважень суб’єктів державної реєстрації, а саме:

- Тячівська об’єднана територіальна громада,

- Перечинська міська рада,

- Рахівська міська рада,

- Воловецька селищна рада,

- Великоберезнянська селищна рада,

- Дубриницька (Перечинський район), Оноківська (Ужгородський район), Батівська, Свободянська (Берегівський район), Грушівська (Тячівський район), Білківська (Іршавський район), Верхньоворітська (Воловецький район), Ракошинська (Мукачівський район) сільські ради.

Крім того подати заяву про реєстрацію юридичної особи чи ФОП уже можна онлайн за допомогою електронного сервісу Міністерства юстиції http://rp.irc.gov.ua/ .

Для перевірки наявності достовірної інформації про ваше право власності на нерухоме майно також не потрібно йти до державного реєстратора і замовляти паперовий витяг з реєстру. Перевірити такі відомості можна, не виходячи з дому, за допомогою електронного сервісу на сайті https://kap.minjust.gov.ua/ .

Також віднедавна діє онлайн-будинок юстиції http://obu.org.ua/, через який можна подати документи для реєстрації громадської організації.

Наразі така можливість доступна лише для реєстрації ГО на території міста Києва, але у міністерстві повідомляють, що з часом цей онлайн-сервіс поширять на всю країну.

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук ля ProZak.info

 • Про нас

  Prozak - Інформаційний антидепресант

  Редактор сайту - Костянтин Шевченко

  Тел.: +38 095 308 8778

  Ужгород, вул. Белінського, 24

  mail.prozak@gmail.com