image

Мін’юст планує повернути паперові свідоцтва про право власності на нерухомість - закарпатський юрист

Міністерство юстиції підготувало низку змін щодо процедури реєстрації нерухомості, спрямованих на протидію рейдерському захопленню власності.

Як раніше повідомляв ProZak, з 1 січня 2016 року було запроваджено новий порядок реєстрації нерухомого майна. Зокрема свідоцтва про право власності у паперовому вигляді державні реєстратори уже не видають, натомість право на нерухомість підтверджується за допомогою відомостей, що містяться у електронному реєстрі https://kap.minjust.gov.ua/, відкритий доступ до якого забезпечується через мережу Інтернет. На руки власник може отримати роздруківку рішення реєстратора про реєстрацію права на нерухомість, але на неї не ставиться ні підпис, ні печатка реєстратора.

Попри свій прогресивний характер таке нововведення з пересторогою сприймається пересічними громадянами, особливо представникам старшого покоління, яким важко зрозуміти, що право на їх квартиру, будинок чи земельну ділянку підтверджується звичайною роздруківкою з Інтернету. При цьому навіть у експертів виникають побоювання щодо належного ступеню захисту електронних баз даних з метою недопущення несанкціонованого доступу до них.

У зв’язку з цим Міністерство юстиції планує найближчим часом запровадити низку нововведень, спрямованих на запобігання спробам рейдерського захоплення майна та бізнесу. Серед цих ініціатив Мін’юсту варто виділити три найважливіші.

1. Послуга смс-інформування про реєстраційні дії

Уже з вересня 2016 року планується запуск нового сервісу, завдяки якому власники нерухомості чи бізнесу зможуть за допомогою миттєвих СМС отримувати інформацію про будь-які реєстраційні дії, які вчинені щодо їхнього бізнесу чи майна.

У міністерстві пояснюють, що цей сервіс надасть можливість власникам оперативно відреагувати на зміни в реєстрі, які проведені без їхнього відома, одразу звернутися до правоохоронних органів та Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації для відміни неправомірних рішень.

Відтак Комісія впродовж 1-2 тижнів при наявності порушень з боку державного реєстратора може скасувати реєстраційні дії і поновити право власності за особою, яка постраждала від рейдерського захоплення.

2. Повернення паперового свідоцтва про право власності

Одна з ініціатив Мін’юсту стосується повернення свідоцтва про право власності на об’єкт нерухомості. У добровільному порядку власник майна зможе звернутися до державного реєстратора і отримати на паперовому бланку свідоцтво про право власності. В реєстрі паралельно буде зроблено позначку і внесено номер свідоцтва. Наступна реєстраційна дія без подання цього свідоцтва до реєстратора буде неможливою.

3. Часткове звуження принципу екстериторіальності при реєстрації

Заплановано, що під час реєстрації нерухомості нотаріуси, так само як й інші реєстратори будуть проводити реєстраційні дії лише в межах області, де розміщене таке майно. Так само до меж області буде звужено право реєстраторів проводити зміни керівника чи учасників компанії.

Водночас, зареєструвати бізнес можна буде, як і зараз, шляхом подання документів до державного реєстратора в будь-якому куточку країни.

Окрім того, в парламенті вже зареєстровано законопроект, за яким зміна керівника чи учасників компанії, або ж продаж частки підприємства має бути нотаріально посвідчено.

 

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

 

Читайте за темою:

Новий порядок реєстрації нерухомого майна з 1 січня 2016 року

Хто здійснює реєстрацію бізнесу та нерухомості на Закарпаття

Який податок на нерухомість будуть платити закарпатці

 • Про нас

  Prozak - Інформаційний антидепресант

  Редактор сайту - Костянтин Шевченко

  Тел.: +38 095 308 8778

  Ужгород, вул. Белінського, 24

  mail.prozak@gmail.com