image

Ужгород підтримав європейську ініціативу енергоефективності заради підвищення якості життя

Мер Ужгорода Богдан Андріїв підписав Угоду мерів

Нещодавно в Чернівцях пройшов тиждень Сталої енергії в Україні, на якому мер Ужгорода разом з іншими колегами-мерами підписали так звану Угоду мерів.

У слові до присутніх Голова групи підтримки України в Єврокомісії Пітер Вагнер торкнувся важливості питань ефективності використання енергоресурсів і захисту клімату в Україні, системного підходу до них, а також запевнив у постійній, і максимально можливій підтримці ЄС кроків по впровадженню Угоди Мерів в українських муніципалітетах.

Заступник міністра екології та природних ресурсів України Василь Полуйко розповів про те, що вже зроблено і що планується державою з питань охорони навколишнього природного середовища та захисту клімату, закликав об'єднати зусилля органів державної, регіональної та місцевої влади, неурядових організацій, та міжнародних донорів для комплексного підходу до цих важливих питань.

Угода мерів – загальна ініціатива Європейського Союзу за участю місцевих і регіональних органів влади, які беруть на себе добровільні зобов’язання підвищити енергоефективність та використання відновлювальних джерел енергії на своїх територіях. Підписанти Угоди беруть на себе зобов’язання зменшити власні викиди СО2 щонайменше на 20% до 2020 року, сприяючи таким чином «зеленому» економічному зростанню та підвищенню якості життя.

Угода мерів спершу була започаткована Європейською комісією у 2008 році з метою підтримки зусиль місцевих органів влади, направлених на розробку і реалізацію цілей ЄС, пов’язаних зі зміною клімату та споживанням енергії. З часом її підхід та метод почали виходити за межі ЄС.

Для підтримання розробки та реалізації Планів дій зі сталого енергетичного розвитку підписантів, Європейська комісія створила фінансові механізми, особливо для підписантів Угоди мерів, серед яких можна виділити ініціативу “Європейське сприяння місцевим проектам в області енергетики” (ELENA), створену у співпраці із Європейським інвестиційним банком для реалізації широкомасштабних проектів, та об’єднання ELENA-KfW, створене у партнерстві з німецькою групою KfW, яке пропонує додатковий підхід до мобілізації інвестицій у сфері енергоефективності малих і середніх міст Європи. В рамках об’єднання ELENA-East допомога буде надаватися підписантам з України, Молдови, Грузії, Вірменії та Азербайджану.

Окрім допомоги Європейської комісії, Угода користується повною інституційною підтримкою таких структур як Комітету регіонів, який підтримує ініціативу з моменту утворення, Європейського парламенту, де проводилися щорічні збори підписантів Угоди та церемонії її підписання, а також Європейського інвестиційного банку, який допомагає місцевим органам влади розкрити свій інвестиційний потенціал.

Спільний дослідницький центр Європейської комісії несе відповідальність за надання науково-технічної підтримки ініціативі. Він працює у тісній співпраці з Офісами Угоди мерів для надання підписантам чітких технічних вказівок і шаблонів з метою виконаннями ними зобов’язань, взятих згідно з Угодою мерів, а також здійснення контролю за реалізацією і результатами дій.

 Угода мерів – європейська ініціатива, в рамках якої місцеві, регіональні й національні органи влади добровільно зобов’язуються співпрацювати задля досягнення кліматичних та енергетичних цілей ЄС. Сьогодні Угода мерів стала наймасштабнішою у світі ініціативою у сфері клімату та енергії, об’єднавши майже 7755 міст-підписантів із населенням понад 250 мільйонів людей.

Угода мерів – Схід» (CoM – East) – проект, що фінансується ЄС та підтримує діяльність Угоди мерів у країнах Східного партнерства. Підписанти Угоди мерів щодо клімату та енергії добровільно прагнуть скоротити викиди вуглекислого газу до 2030 року щонайменше на 30%. Проект підтримує органи місцевої влади у виконанні зобов'язань за допомогою комплексу заходів, включаючи службу підтримки та розвиток потенціалу, які сприяють розробці та впровадженню Планів дій щодо сталого енергетичного розвитку та клімату  (SECAP). Міста отримують  доступ до ресурсів, технічних знань та консультацій.

Майже 200 міських рад України вже приєдналися до Угоди мерів.

Як підготувався Ужгород

Ужгород приєднався до Угоди мерів у липні 2016 року. У 2017 році, виконуючи зобов’язання, взяті підписанням Угоди Мерів, міська влада зробила послідовні кроки у сфері енергоефективності та сталої енергетики, зокрема, розпочала процес розробки Плану дій зі сталого енергетичного розвитку і клімату міста.

Як повідомили нам в Ужгородській міськраді, цей документ уже готовий, він стане основним стратегічним документом розвитку міста у сфері сталої енергетики до 2030 року, передбачає енергомодернізацію житлової сфери міста, бюджетних установ, транспорту, вуличного освітлення, сфери обслуговування та промисловості, передбачає зобов’язання скоротити викиди парникових газів на 30 % та адаптувати місто до негативних впливів глобальних змін клімату.

При розробці Плану дій ставили за мету скорочення викидів одночасно з розвитком міста і щоб Ужгород вийшов у лідери серед інших міст України. Запропоновані кроки повинні бути економічно «підйомними» і приносити місту вигоду.

Розробляючи План дій відштовхувалися від показників використання енергії за 2015 рік і саме щодо них необхідно досягти економії у 30%. Визначили, що основний споживач енергії в Ужгороді – житловий сектор, зокрема, багатоповерхівки. Щодо них Планом дій передбачено досягти до 2030 року економії у 51%. Ще на 77% заплановано зменшити кількість викидів системою вуличного освітлення при суттєвому зростанні кількості освітлених вулиць (до 90% усіх) і заміні всіх ламп на LED.

Детального планування ще потребують сфера обслуговування, послуг, транспорт. Розробники передбачають, що кожна копійка з бюджету міста мала б залучати 5 копійок з інших джерел. До 2030 року на заходи Плану необхідно з бюджету понад 12 мільйонів євро, ще майже 76,5 мільйонів євро з інших джерел.

Також у травні Ужгородський міський голова Богдан Андріїв та старший банкір, керівник сектору інфраструктури в Україні Європейського банку реконструкції та розвитку Марк Магалецький підписали Угоду про підготовку кредитного фінансування за проектом енергозберігаючих поліпшень у бюджетних закладах Ужгорода.

«Заплановано провести комплексні заходи з енергоефективності для модернізації 49 об’єктів: 44 – освітньо-навчальних закладів та 5 медичних. Очікуються позика від ЄБРР та транш від Фонду чистих технологій», - розповів мер Ужгорода Богдан Андріїв.

Екологи торжествують

"У 2016 році Ужгородська міська рада прийняла рішення про проєднання міста Ужгорода до європейської ініціативи Угода мерів щодо Енергії та Клімату. Підписавши Угоду мерів влада міста Ужгорода, перш за все, взяла на себе зобов'язання скоротити викиди парникових газів до 2030 року на 30 % порівняно з Базовим рівнем (тобто, порівняно  з роком, який обрано, як базовий - це 2015). Скорочення викидів парникових газів досягається, передусім, через скорочення споживання енергії у бюджетній, житловій сферах, сфері обслуговування міста, вуличному освітленні, транспорті (громадському, муніципальному та приватному) та у промисловості. Саме у цих сферах життєдіяльності міста необхідно провести модернізацію, яка підвищить енергоефективність та збільшить частку використання відновлювальної енергетики (наприклад, у ЗОШ № 5 вже використовуються сонячні батареї та сонячні колектори для генерації електроенергії та теплої води).

Отже, на сьогодні, Ужгород - єдине місто-підписант Угоди мерів у Закарпатті (раніше до цієї ініціативи приєдналися Тячів та Іршава, однак досі не просунулись у своїх подальших діях, та Перечин, який вже сьогодні працює над розробкою ПДСЕРіК та впровадженням системи енергомемнджменту), яке послідовно й успішно виконує взяті на себе зобов'язання.

У 2017 році у міськвиконкомі Ужгорода був створений спеціальний відділ Тарифної політики та енергоефективності в структурі управлінян економіки та стратегічного планування, де працюють два енергоменеджери; у цьому ж році впроваджено систему муніципального енергоменеджменту, до якого підключено усі бюджетні установи й ведеться щоденний моніторинг їх енергоспоживання в режимі онлайн. У 2017 році розпочато розробку основного документу у сфері енергетичної політики міста - Плану дій зі сталого енергетичного розвитку міста та клімату (ПДСЕРіК) до 2030 року. На сьогодні цей документ вже є готовим до винесення його на розгляд сесії Ужгородської міської ради. В його розробці брали участь не тільки досвідченні експерти, але й робоча група, куди міською радою були запрошені усі зацікавлені сторони, зокрема і представник нашої організації ГО "Екосфера". ПДСЕРіК пройшов усі процедури громадського обговорення, і, маю надію, буде дієвим інструментом у досягненні поставленої мети - скороченні викидів парникових газів на 30 % до 2030 року.

Механізм Угоди мерів є добровільною ініціативою і вимагає активної роботи від міської влади. Водночас він розкриває перед міською владою нові можливості, зокрема у пошуку коштів для модернізації тих секторів, про які я згадувала вище: бюджетна сфера, сфера житла, сфера обслуговування, муніципальне освітлення та транспорт. Для добросовісних та відповідальних підписантів Угоди мерів (тобто тих, які виконують взяті на себе зобов'язання) відкриваються двері європейських структурних фондів та банків для довгострокових дешевих кредитів та грантів. Наприклад, експерти підрахували, що для досягнення цілей у 3020 році Ужгороду потрібно 100 мільйонів євро і з них лише 12-15 мільйонів місто виділить зі свого бюджету.

Всі інші кошти будуть залучені через гранти та кредити, а також це будуть кошти самих містян (коли мова йдиме про дольову участь у модернізації власного житла). Так, у рамках Днів сталої Енергії ми - ГО "Екосфера" - разом з міською радою запланували перші семінари для голів ОСББ для інформування про конкретні механізми отримання кредитних та грантових коштів через новий європейський механізм IQ-Energy. До речі, Дні сталої Енергії у місті, відповідно до вимог Угоди мерів, також повинні проводитись щороку. Це повинні бути різні освітні та інформаційні заходи для дітей, молоді, ОСББ, експертів, пересічних громадян. ГО "Екосфера" є активною зацікавленою стороною Ужгородської міської ради у цій діяльності і ми беремо активіну участь, як у плануванні, так й у проведенні Днів сталої енергії міста", - розповіла нашому виданню експерт-еколог ГО «Екосфера» Оксана Станкевич-Волосянчук.

До речі, Дні сталої енергії в Ужгороді пройшли дуже активно. Це були і публічні акції про енергозберігаючі технології на площі Театральній. І акції з екоосвіти для дітей.

1528125785_34385724_1033517953477415_4057000557041156096_o-kopiya 164009

Ужгород готовий виконати всі свої зобов’язання щодо європейської ініціативи енергозбереження та покращення якості життя.

Ксенія Сентімреї, Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com