image

В Ужгороді відреставрують внутрішні розписи та унікальний іконостас греко-католицького Кафедральному собору

В Ужгороді відреставрують внутрішні розписи та унікальний іконостас у Хрестовоздвиженському греко-католицькому кафедральному соборі. Джерелом фінансування реставраційних робіт є гроші єпархії та гранту Європейського Союзу – Програми Європейського Інструменту Сусідства «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна» 2014-2020 років.

Цей грантовий проект має назву HUSKROUA/1702/3.1/0130 «Реставрація спільної історичної та культурної спадщини Словаччини та України». У сусідів реконструюють Урбанову вежу. Це визначна пам’ятка, одна з найстаріших будівель словацького міста Кошице.

«Це проект, який фінансуєтся у більшій часті Європейським Союзом з бюджетом 1 мільйон 50 тисяч євро, - коментує Євген Лукша, менеджер проекту ЄС «Реставрація спільної історичної та культурної спадщини». -- Виконується у партнерстві двома організаціями. Головну роль у проекті грає Громадська організація з міста Кошиці, яка має назву «Перли готіцкой цести». У Закарпатській області виступає управління Мукачівської греко-католицької єпархії, загальна кошторисна вартість української частини робіт становить близько 450 тисяч євро.

Хрестовоздвиженський собор в Ужгороді – це пам’ятка архітектури національного значення. Головна святиня Мукачівської греко-католицької єпархії та резиденція єпископів. Храм є однією з найбільш ранніх пам’яток барокового мистецтва в Україні. Зводити його почали ще в 1640-му році. Проект Європейського Союзу передбачає реставрацію настінних фресок та склепіння центральної нави, відновлення іконостасу, датованого кінцем 18 століття.

Владика Мілан Шашік, єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії каже, що це дуже великий проект. «На який ми самі би не були спроможні за жодних обставин. Тому я вдячний тим, які виписали цей тендер. Протягом 245 років було багато різних втручань до цього собору. Перебудовані вежі, розпис мінявся. І зараз потрібно відновити те, що можна відновити».

У храмі є цілий комплекс живопису відомих митців Йосипа Бокшая та Фердинанда Видри. Група українських науковців вже провела у соборі комплексне дослідження й підготувала реставраційний проект. Тут різний стан збереження унікальних і надзвичайно цінних зображень. На реставрацію вони чекають вже давно. Іконостас вкритий поталлю та почорнів. Частину різьблених елементів вже втрачено, їх треба відновлювати. Місцями живопис дуже пошкоджений, фарба зі стін і стелі відпадає. Йде її розшарування.

Менеджери проекту оголосили тендерні торги. Заявки від підрядників, що здатні фахово відреставрувати собор, приймають до 24 квітня. Після оголошення переможця, до роботи можна приступати одразу. У храмі вже встановили риштування. За якістю робіт пильно стежитиме наглядова рада. Підрядник має впоратися за два роки.

У храмі у попередні роки вже відреставрували святилище. Теж за гроші Євросоюзу. Оновлена й резиденція єпископа. Після внутрішньої реставрації Хрестовоздвиженський греко-католицький собор вражатиме свої первісним виглядом.

Михайло Приймич, доктор мистецтвознавства, експерт проекту ЄС «Реставрація спільної історичної та культурної спадщини» зазначає, що після реставрації храм буде не тільки зовні візитівкою для нашого краю. А стане найбільшою пам’яткою живопису і різьблення кінця 18- початку 20 століття.

Та мета проекту – не тільки врятувати живопис. Оновлений храм допоможе у розвитку релігійно-культурного туризму. Проектом заплановано підготувати й надрукувати кишенькову книжку для туристів і паломників. Про історію і реставрацію іконостасу собору. Це допоможе популяризувати пам’ятку архітектури. Під час реставраційних робіт Хрестовоздвиженський собор функціонуватиме. Фахівці не працюватимуть під час служби і не заважатимуть вірникам відвідувати храм.

zakarpattya.net.ua

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Тел.: +38 095 308 8778

    mail.prozak@gmail.com