image

В Ужгороді за європейські кошти покращать логістичну інфраструктуру

Прикордонний Ужгород домінує в Україні по кількості транспортних засобів на душу населення і велика кількість автомобілів на вулицях міста створює проблеми не лише самим водіям автомобілів, але й пішоходам і особливо велосипедистам.

Вже давно визріло питання вирішення проблеми синхронізації автомобільного, велосипедного та пішохідного руху. Потрібно зробити так, щоб всі могли вільно рухатися і безперешкодно та швидко добиратися.

Власне так і виникла ідея отримання гранту з європейських фондів разом з іноземними партнерами. Завдяки співпраці з Агентством сталого розвитку Карпатського регіону «ФОРЗА» Ужгородська міська рада отримала можливість розширити співробітництво у рамках проекту «SUMCITYNET: міста за покращення доступності і кліматично-сталу міську мобільність» та реалізувати спільний грантовий проект у партнерстві з Агенцією регіонального розвитку міста Жешув (Польща), неурядовою організацією «Білоруське транспортне об’єднання» та виконавчим комітетом міської ради Пінська (Білорусь). «Варто зазначити, що це перший проект Ужгорода з білоруськими партнерами, раніше були тільки двосторонні грантові проекти українсько-польського партнерства», - повідомили в Ужгородській міськраді.

Днями в Ужгороді відбулося підписання партнерської угоди, у зустрічі взяли участь Ужгородський міський голова Богдан Андріїв, його заступник Олександр Білак, директор Центру європейських проектів у Варшаві Лешек Буллєр, голова ГО «ФОРЗА» Леся Лойко, менеджер Програми транскордонного співробітництва «Польща-Білорусь-Україна 2014-2020» Лоліта Гедо, менеджер Програми транскордонного співробітництва «Польща-Білорусь-Україна» (Львів) Василь Хім’як.

Загальний бюджет проекту - 539 тис. євро. «Саме цей проект сприятиме розробці в Ужгороді Плану сталої міської мобільності. Це сучасний документ, яким користується багато міст Європи. Мета – щоб міський простір розподілявся рівномірно між автомобілістами, велосипедистами й пішоходами», - повідомили в міськраді Ужгорода.

Звичано, для ралізації задуманого потрібно буде провести ряд консультацій, семінарів, зустрічей з партнерами і все це враховано в проекті. І вже потім настане практична частина. «Так, у рамках проекту в Ужгороді встановлять 7 інформаційно-туристичних панелей, зроблять реконструкцію дорожніх перетинів з додатковим мощенням для людей з вадами зору, тротуарні виїмки для людей з труднощами рухливості, буде збудовано 2 криті велосипедні стоянки та 5 парклетів, встановлять 27 камер відеонагляду», - повідомили в міськраді.

Проект фінансується з фондів Програми транскордонного співробітництва «Польща-Білорусь-Україна 2014-2020».

Програма транскордонного співробітництва (ТКС) Польща-Білорусь-Україна вже 15 років підтримує процеси розвитку на прикордонній території Польщі, Білорусі та України шляхом фінансування різноманітних проектів. Усі проекти, що фінансуються у рамках Програми Польща-Білорусь-Україна, є некомерційними та сприяють поліпшенню якості життя мешканців східної Польщі та Західної України і Білорусі. Всі проекти, що фінансуються у рамках Програми, демонструють сильний транскордонний ефект не лише завдяки партнерству між інституціями цих трьох країн, але насамперед  завдяки результатам діяльності та позитивному впливу цих проектів на прикордонні  території.

До речі, перший період Програми було реалізовано в 2004-2006 роках. На той час бюджет складаву 45,8 млн. євро і було профінансовано 167 проектів, спрямованих на розвиток прикордонних територій.

На другому етапі Програми 2007-2013 було суттєво збільшено бюджет до 170 млн. євро, що дало змогу реалізувати 117 проектів. Тобто, проектів було менше, а коштів більше, що дало змогу зробити проекти більш масштабними.

У програмному періоді 2014-2020 Програма діє у рамках Європейського інструменту сусідства (ЄІС). За розміром бюджету Програма Польща-Білорусь-Україна є найбільшою програмою ЄІС ТКС на кордонах ЄС - 165 млн. євро буде виділено з програми на проекти, спрямовані на захист та промоцію культурної та природної спадщини прикордонних територій, транспортну інфраструктуру регіонів, вдосконалення інфраструктури та роботи пунктів перетину кордону, а також розвиток служб охорони здоров'я та громадської безпеки.

Відбувся вже підсумок першого етапу конкурсів і саме в першому етапі проект, який реалізовуватиметься і в Ужгороді, переміг.

Конкурс охоплював усі чотири тематичні цілі Програми («Спадщина», «Доступність», «Безпека» та «Кордони») та всі пріоритети. 112,40 мільйонів євро було виділено для фінансування проектів у рамках конкурсу. Сума гранту для одного проекту становила від 100 000 до 2 500 000 євро.

«Ужгородський» проект проходив у розділі «Доступність», на який було виділено майже 32% від всього фінансування програми.

І що цікаво, Спільний технічний секретаріат перевірив біля 750 концептуальних записок та понад 380 повних форм заявок. Вони включали всі тематичні цілі Програми. І приємно, що з тих небагатьох проектів, які перемогли в конкурсі, був і наш.

Хочеться також відмітити, що велику роль в підготовці проекту взяло Агентство сприяння сталому розвитку Карпатського регіону “Форза” (м. Ужгород).  Це Агентство у нас вже десять років допомагає в підготовці та реалізації багатьох проектів і всі вони були успішними. Тому немає сумніву, що і реалізація цього проекту буде вдалою і зробить наш Ужгород ще більш адаптованим для безперешкодного та комфортного пересування.

Ксенія Сентімреї, Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com