image

Як європейці допомагають розвивати національний природний парк «Зачарований край»

Наймолодший національний природній парк на Закарпатті реалізовує проекти за європейські гранти

Національний природний парк "Зачарований край" в Іршавському районі ще зовсім молодий. Його було створено Указом Президента України від 21.05.2009р. Загальна площа - 6101,0 га.

Тепер парк є природоохоронною, рекреаційною, культурно-освітньою, науково-дослідною установою загальнодержавного значення i входить до складу природно-заповiдного фонду України. Тут немає ні полювання, ні вирубок лісів.

Парк – дійсно чарівний. Найбільшою вершиною парку є гора Бужора висота якої становить 1085 м. Тут розташована більша частина водозбірної території однієї з приток найбільшої річки Закарпаття Тиси – р. Боржава, значні площі займають водно-болотні угіддя, збереглися букові праліси, багате біологічне різноманіття, значна історико-культурна спадщина, сформувалися унікальні скельні ландшафти.

unnamed (6)

На території парку знаходяться унікальні природні об’єкти:

Оліготрофне сфагнове болото "Чорне багно" - ботаніко-гідрологічна пам’ятка природи загальнодержавного значення, що є найглибшим торфовим болотом Українських Карпат (глибина майже 7м), має виражену опуклу поверхню і займає площу 15 гектарів;

"Зачарована долина" - геологічний заказник місцевого значення площею 150 гектарів, який відзначається своєрідними рідкісними формами скельного рельєфу. Тут у результаті водно-повітряної ерозії виникли оригінальні кам’яні утвори висотою до 100 м. Окремі з них мають назви Стрімчак, Кам’яна Смерека, Кам’яний Верблюд, Руїни Замку, Тронний камінь, тощо;

Букові праліси – спонтанно сформовані екосистеми, в яких представлені різні вікові групи та фази розвитку деревостану, рештки незайманих господарським впливом природних лісів, площа яких складає 568,3 гектара, з яких 451,5 га зростають у заповідній зоні.

Встановлено, що на території парку зростають 165 видів рослин та мешкає 58 видів тварин, з яких 29 видів рослин і 38 видів тварин занесені до Червоної книги України.

На веб-сторінці нацпарку визначені його завдання, серед яких:

-          збереження цінних природних та історико-культурних комплексів i об’єктів, що знаходяться на його території;

-          створення умов для організованого туризму, відпочинку та інших видів рекреаційної дiяльностi в природних умовах з додержанням режиму охорони заповідних природних комплексів та об’єктів;

-          проведення наукових досліджень природних комплексів та їх змін в умовах рекреаційного використання, розробка наукових рекомендацій з питань охорони навколишнього природного середовища та ефективного використання природних ресурсів;

-          проведення екологічної освiтньо-виховної роботи тощо.

Звичайно, що для реалізації цих завдань потрібні були певні ресурси. У керівництва парку виникла ідея створення спеціальних маршрутів до природних об’єктів і, відповідно, ці маршрути потрібно було промаркувати. Також потрібно було створити інформаційні стенди, створити умови для навчальних процесів, тощо. Щоб якось реалізувати ці завдання, було вирішено взяти участь у конкурсі європейських грантів. Зупинилися на грантах Норвезького фонду транскордонної співпраці Словаччина-Україна.

Як нам розповів провідний інженер екологічно-рекреаційної охорони парку «Зачарований край» Євген Гіга, загальна сума проекту була 900 тисяч євро, а доля в цьому проекті нацпарку «Зачарований край» була 35 тисяч євро. Саме на ці кошти було створено інформаційні стенди, проведено маркування маршрутів, обладнано навчальний клас з інтерактивними дошками.

unnamed (5)

-          Євгене, що вдалося зробити за грантові кошти?

-          Тепер туристи можуть легко орієнтуватися в парку. У нас промарковані маршрути до унікальний об’єктів, є стенди з інофрмацією. При цьому не лише інформаційно-навчальні, але й стенди із застереженнями. Ну і зараз у нас є обладнаний інтерактивними дошками клас, де проводимо екологічні уроки для дітей.

unnamed (4)

-          Чи не замала доля із загальної суми проекту припала саме на «Зачарований край»?

-          Ви знаєте, це взагалі був наш перший подібний досвід участі в грантових проектах. Наш нацпарк ще зовсім молодий і ми раді, що вже взяли участь у словацько-українському проекті. Це значна допомога. Більшість коштів отримали наші партнери по проекту організація "Кошицькі ліси". У них в проекті було будівництво маршрутів та альтанок і багато чого. Ми ж поки зосередилися на інформаційній роботі. З року в рік у нас все більше туристів і багато туристів приїжджають із-за кордону і приємно, коли вони можуть спокійно орієнтуватися у нашому нацпарку, де створено багато інформаційних стендів, що дублюються англійською мовою. Я вважаю, що це був прекрасний урок і тепер ми маємо намір брати участь в інших європейських грантових програмах.

unnamed (3)

-          У новоствореному за грантові кошти освітньому класі проходять навчання діти. Чи не потрібно для занять з дітьми мати педагогічні навички.

-          Обов’язково. Також за допомоги європейців я особисто пройшов у Словаччині курси за напрямом “Лісова педагогіка». У цьому є особливість і я радий, що маю такий специфічний досвід роботи з дітьми.

-          Чи думали вже над тим, щоб податися на нові проекти?

-          Звичайно. У нас тут унікальна природа, рідкісні рослини, дикі тварини, птахи, комахи. Все потребує вивчення і дослідження. Наразі ми встановили цілодобову фотофіксацію біля нори сімейства лисиці і досліджуємо життя цієї родини. Це дуже цікаво. Я радий також, що ми співпрацюємо з організацією по захисту птахів і саме з ними маємо намір подати чергові проекти. Одним словом, ідей багато і це прекрасно, коли за допомогою європейських грантів ми можемо досліджувати та оберігати рідну природу.

-    Сама співпраця зі словацькими партнерами дала додатковий досвід? Як у них оберігають природу?

-    Це не просто досвід. Це своєрідний орієнтир того, як потрібно працювати, розуміння того, які закони повинні бути, щоб оберігати природу і власне ліс, флору та фауну. Мені подобається те, як там проводиться освітня робота з населенням, як змалку діток вчать любити природу і берегти її. Саме це і ми намагаємося робити тут у нас. І робимо великі кроки в цьому освітньому напрямку.

На завершення хочемо сказати, що нещодавно стало відомо про наміри уряду розширити територію національного природного парку «Зачарований край» ще на понад 4 тисячі гектарів. І це прекрасна новина. Хотілося б також, щоб місцева влада докладалася до розвитку туристично-рекреаційної сфери у цих місцях. Не хочеться говорити про неприємне, але і співробітники національного парку і місцеві мешканці розповідали, що туризм тут можна розвивати в рази краще, але є одна проблема - дороги. Обласна влада ініціювала першочерговість будівництва та ремонту доріг саме до туристично привабливих місць. Безперечно, що у цьому списку є і прекрасний "Зачарований край". 

Роман Сливич для Prozak info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com