Перший переможний бій куруців відбувся не там, де встановлено пам'ятник

Перший переможний бій куруців відбувся не там, де встановлено пам'ятник

У XVIII столітті територію сучасного Закарпаття охопила національно-визвольна війна угорського народу під проводом  князя Ференца II Ракоці( 1703-1711), яка сьогодні увіковічена у назвах вулиць, площ,  установ, на пам’ятних дошках і в пам’ятниках. Одним з таких є пам’ятник з птахом Турулом у  селищі Вилок, що на Виноградівщині.  Загальнопринято вважати, що тут відбулася  перша переможна битва  повстанців-куруців з урядовими угорсько-німецькими загонами та їх переправа через річку Тису. Але офіційне трактування цього пам'ятника не зовсім відповідає історичним джерелам...
Відео дня: Дитяча залізниця в Ужгороді півстоліття тому

Відео дня: Дитяча залізниця в Ужгороді півстоліття тому

24 серпня в Ужгороді відбулося відкриття оновленої залізниці. Хто завітав на станцію "Молодіжна" цього дня, бачив на власні очі ажіотаж навколо потягу. Ми вирішили пригадати, якою була ця залізниця у свої кращі роки, коли приймала делегації дітей з-за кордону і з радістю показувала їм Ужгород.  
Таємна радіостанція та війна розвідок на Закарпатті у 1944 році

Таємна радіостанція та війна розвідок на Закарпатті у 1944 році

  8 травня 1944 року в Лондоні між Чехословаччиною та Радянським Союзом було підписано угоду, в якій досить однозначно констатувалося, що як тільки певна частина території ЧСР перестане бути зоною військових операцій, чехословацька влада там повинна отримати повну виконавчу цивільну владу. 
Що писав про русинів краєзнавець П. Сова 70 років тому

Що писав про русинів краєзнавець П. Сова 70 років тому

23 серпня 1947 року у газеті "Закарпатская Украина" було опубліковано статтю краєзнавця, на той час директора Закарпатського обласного історико-краєзнавчого музею Петра Сови, який підписував себе П. Сова-Гмитров - "Фашистские лакеи под маской "жрецов чистой науки" (О "Подкарпатском обществе наук"). Один із чергових матеріалів про велич і могутність СРСР і Сталіна зокрема, а також радість від возз'єднання Закарпаття із Радянською Україною можна було би не брати до уваги, як і сотні інших подібних текстів, однак матеріал варто прочитати, тому що в центрі його уваги - потужна на той час русинська організація "Подкарпатское общество наук". Та й автор статті - непроста постать цього періоду, тож його ставлення до питання русинства теж цікаве. 
Скільки насправді років лисичівській Гаморі

Скільки насправді років лисичівській Гаморі

Цими вихідними у Лисичові відбувся щорічний фестиваль "Гамора". І хоча дійство відбулося скромно, навіть чимало журналістів не знали про фестиваль, історія давньої кузні вартує того, аби дослджувати її й на сучасному етапі. Існує твердження, що вік водяної кузні в Лисичеві складає більше 300 років. Це невелике дослідження покликане відкрити деякі цікаві факти про кузню та розвіяти черговий міф про Гамору, яка перейшла під покровительство Гефеста тільки в середині XIX століття.
  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com