image

Чому Середнянський замок не можна передавати на баланс Середнянської селищної ради

Заступник голови Закарпатської ОДА Олег Коцюба відвідав Середнянський замок і там його переконували, що замок потрібно передати на баланс Середнянської селищної ради

Місцеві кажуть, що утримують замок від повного занепаду за власні кошти, але потрібно передати на баланс селищної ради, щоб це робилося офіційно, бо наразі балансоутримувач замку не визначений.

Повідомлення прес-служби Закарпатської ОДА було трошки завуальоване, мовляв, дійсно потрібно щось робити, бо замок є національної історичною пам'яткою і навіть має відповідний охоронний номер 195-Н, але насправді не охороняється і може взагалі бути розтягнений на каміння для потреб місцевих дворогосподарств. 

Тим не менше, у прес-релізі не було сказано, що замок варто передати саме на баланс селищної ради.

Влада області повинна зрозуміти, що може повторитися та сама історія, як і з Невицьким замком, який тривалий час був на балансі сільради, яка просто фізично не мала відповідних коштів, щоб його утримувати.

Закінчилося мало не ультимативною передачею замку на баланс облради і лише зараз були віднайдені кошти на його реконструкцію.

Можливо, у Емеріха Крицького, який є селищним головою Середнього, є свої плани щодо замку. Крицький відомий екс-регіонал і за часів губернаторства регіонала Олександра Ледиди був проект відновлення Середнянського замку, але цей проект був виключно комерційним, бо мова йшла не так про замок, як побудову навколо нього відповідної туристичної інфраструктури із зонами відпочинку та ресторанами. 

Проект був перспективним і не був реалізованим лише через те, що влада помінялася.

Тим не менше, зараз обласна влада мала б знову ж таки проявити ініціативу і передати Середнянський замок га баланс області, а потім розробити проект реконструкції замку та благоустрою території, щоб там дійсно зробити популярну туристичну точку. Разом з винними підвалами це може бути дуже перспективний туристичний проект, який не просто покращить імідж області, але й принесе певні фінансові дивіденди. 

Варто нагадати, що Середнянський замок хоч і перебуває в плачевному стані, але він має унікальну історію. Це єдиний замок, побудований у романському стилі. 

Власне, це не так замок, як сторожова вежа.  Середнянський замок був характерною для Західної Європи ХІІ століття збудований на кошти Фруа де Барманьє у 1146 році оборонною спорудою у вигляді башти донжону (башти останньої оборони). Такі башти були дозорними і не призначеними для тривалого проживання. Але якщо була необхідність, вони могли стати потужними пунктами оборони, бо мали добру зону огляду й з неї можна було вести круговий обстріл. Крім того, такі башти мали кругову систему валів і ровів. Ці складові мав і Середнянський замок, - йдеться у Вікіпедії.

Саме орден тамплієрів мав право на видобуток солотвинської солі і постачання в Європу. І ця сторожова вежа була побудована тамплієрами.

За свою історію замок часто міняв господарів і лише на початку 18 століття, коли він перейшов до роду Габсбургів, він перестав утримуватися і доглядатися. 

За радянські часи та за часи незалежності України замок розбирався місцевим населенням на приватні потреби. І ось зараз він може отримати шанс на реконструкцію. 

Василь Коваль для Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Тел.: +38 095 308 8778

    mail.prozak@gmail.com