image

Календар русинів Закарпаття 1934 року агітував за "русское слово"

"А. В. Духнович завещал нам не забывать свой русский род и оставатся его сыном. О-во им. А.В. Духновича идет по заветам славного будителя и его национальные и культуные идеалы воплощать в наше времья", - йдеться у статті "Русского народного календаря на год 1934". 

Вже за мовою статті можна побачити проросійську орієнтацію тодішніх русинів. У публікації "Что такое О-во им. А. В. Духновича" наголошується, що Чехословаччина дозволяла карпаторосам проводити активну діяльність. 

Документи надав нам історик і краєзнавець Йосип Кобаль. У попередньому матеріалі він розповідав, що закарпатські «будителі»,  - будили не до русинської, як багато хто помилково вважає, а до російської самосвідомості. Стаття в "Календарі" є підтвердженням цьому. 

У матеріалі також йдеться про те, що в Підкарпатській Русі й Чехословавчині на той час було 300 читалень, 18 Руських народних будинків, 36 оркестрів, 56 хорів, 177 театральних гуртків, 244 бібліотеки, 2124 члени центрального Общества і 18 тисяч членів читалень. 

Наприкінці статті автори агітують за відкриття читалень імені Духновича, а також закликають любити руське слово, берегти руський звичай і пишатися руським іменем. 

 • Про нас

  Prozak - Інформаційний антидепресант

  Редактор сайту - Костянтин Шевченко

  Тел.: +38 095 308 8778

  Ужгород, вул. Белінського, 24

  mail.prozak@gmail.com