image

На 5-річчя у Календарі дерев'яних церков Закарпаття розмістили готичні храми (ФОТО)

Вийшов друком 5-й Календар дерев'яних храмів Закарпаття", який присвячений готичним храмам нашого краю.

Про це написав у соцмережах Юрій Криливець.

"Календарю "Дерев'яні храми Закарпаття" - 5 років. Вже п'ять років в Закарпатті випускають календар присвячений дерев'яним храмам Закарпаття. Кожного року вибирається одна тема, що та к чи інакше пов’язана з дерев'яними церквами. Сьогодні це готичні мотиви в архітектурі дерев'яних церков Закарпаття. Хочеться щиро подякувати не байдужим громадянам, директорам потужних підприємств і представникам малого бізнесу за фінансову підтримку цього видання. Важливо що 90% з них підтримують проект з першого року випуску. Вже традиційно, що календар не потрапляє в роздрібну торгівлю, а розсилається в громадські та урядові організації, що можуть будь яким чином сприяти збереженню дерев’яних храмів у всіх регіонах України. В цьому, як і минулих роках, календар буде надіслано Президенту та Голові Верховної Ради України з проханням повісити календар у своїй приймальні. Частину календарів буде передано командиру 128 окремої Закарпатської гірсько-піхотної бригади для бійців що боронять наші кордони на сході України", - написав Криливець.

Сьогодні в Закарпатті нараховується 110 дерев’яних церков, 43 храми з яких збудовано в першій половині ХХ ст. Цікавими з архітектурної точки зору є близько 100 дзвіниць, 33 з яких внесено до списку пам’яток історико-культурної архітектури.
Розрізняють 5 архітектурних стилів дерев’яних храмів Закарпаття:
бойківський, лемківський, гуцульський, бароковий та готичний, а також два підстилі ─ середньогуцульський та стиль "ампір". В межах стилів розрізняють кілька варіантів.
Своєрідним явищем є три церкви в стилі „ампір” у верхоріччі річки Тересви (північна частина колишнього комітату Мараморош), що походять від так званих "Saalkirche".
Церкви готичного стилю, збудовані з дубу, мають височезний готичний шпиль; вони дещо архаїчні. Розташовані такі храми у долині річки Тиса. У цілому, закарпатські готичні церкви багато чим подібні до готичних храмів і дзвіниць румунського й угорського Потисся.
На противагу замкнутим структурам ренесансу, бароко — це відмова від звичних форм. Для цього стилю характерні великі розміри, розмах, розкіш в оздоблені внутрішніх приміщень храмів. Купол перед вівтарем великих розмірів, сильно освітлений. Головний неф значно розширений та затемнений.

Читайте також: Закарпатці самі знищують унікальні дерев'яні храми Закарпаття

Дерев'яні храми Закарпаття на старих історичних фотографіях

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com