image

У Закарпатті зникає найтаємничніший замок України

Покритий таємницею Невицький замок фактично неможливо зберегти

Як свідчить Вікіпедія, Невицький замок уперше згадується на початку XIV ст. як опорна база місцевого феодального бунту проти королівської влади Карла Роберта Анжу. У XIV ст. замок переходить до володінь роду графів Другетів, які будують на місці дерев'яного замку кам'яний. 
Історія Невицького замку починається приблизно у XII столітті. У березні 1241 року монголо-татари ввірвалися в Угорщину через Верецький перевал, зруйнували укріплення в Невицькому. В другій половині XIII століття його знову відновили. Саме на межі XIII—XIV століть на місці круглої башти будується новий чотирикутний донжон, а біля нього колодязь для збору дощової води завглибшки 4,5 м.

Нова епоха в історії замку розпочинається в 1328 році, коли Карл Роберт передає його спочатку в тимчасове, а з 1333 року в постійне володіння князів Другетів. Дарчу грамоту Другетам у 1343 році підтверджує новий угорський король Людвік I Великий. З того часу і аж до моменту загибелі фортеці в середині XVII століття саме Другети володіли замком.
До середини XV століття Невицький замок тільки номінально вважався центром домінії — володінь Другетів на Ужанщині. Тут вони тримали лише власного каштеляна. Ситуація змінилася, коли 1440 року в Угорщині розпочалася громадянська війна, і Другети знов стали помітними фігурами в політичному житті країни. Постійні військові сутички, поширення вогнепальної зброї змушують князів частково перебудувати і значно укріпити Невицький, єдиний на Ужанщині, замок.
Перебудова була викликана суворою необхідністю, адже археологи знаходять в об'єктах середини XV століття величезні кам'яні гарматні ядра діаметром до 25 см. Поширення вогнепальної зброї вимагало додаткового зміцнення замкових стін, в першу чергу зі східної, найдоступнішої сторони, та побудови додаткової лінії укріплень. Для меншої вразливості від вогнепальної зброї зовнішня кам'яна стіна була зроблена нижчою. Додаткові ускладнення для наступаючого ворога створювала висунута на південь триповерхова вежа, що була з'єднана з центральним замковим двориком двоповерховою критою галереєю завдовжки 35 м. Бійниці південної башти та галереї контролювали дерев'яний міст, який був перекинутий через рів перед другою захисною лінією і вів у другий замковий дворик.
У 1644 році під час релігійних воєн трансільванський князь Юрій І Ракоці зруйнував замок.

Що ж було потім. За Угорської влади замок був під захистом. Він був доглянутий, тут висадили сад. Більше того, на території замку були оглядові вежі і навіть заклад харчування.

6d32450-12540664-1112523145426075-6042540378962970223-n L_-34409902

Після окупації області комуністами замок ще тривалий час був оглянутим, нижче під замком побудували міжнародний туристичний молодіжний табір "Верховина".

У 70-х роках на його території відбувся навіть концерт легендарного віолончеліста Мстислава Ростроповича.

Але згодом замок почав занепадати.

За незалежності України він швидко руйнується. Було знищено дахи на вежах, частково падали стіни. 

Згодом виявилося, що замок  не перебуває під охороною держави, а є в комунальній власності села Кам'яниця. 

Час від часу групи волонтерів вичищають Невицький замок від сміття і намагаються підкріплювати мури. Створено також групи в соцмережах, у яких закарпатці збирають ідеї, як можна врятувати унікальний замок.

Цього всього замало. Потрібна комплексна державна програма. Насправді, саме Невицький замок називають найтаємничнішим замком України. І є цікавий матеріал про візуальну реконструкцію замку, тобто, можна побачити, яким він був, коли діяв.

GONevyCastle

За офіційною археологією, вхід в замок був біля башти барбакан, та охоронявся ним вздовж збудованої для цього галереї. Тут й є найбільша помилка археологів, які стверджують, що вхід в замок був через підйомний міст. Аргументи такої конструкції не витримують жодної критики, - стверджують деякі дослідники замку.
Підйомний міст, можливо й справді був, але задовго до появи башти барбакана з галереєю, в часи близько 14-15 століття, хоч й самі сліди, не є переконливими що там міг бути міст. Висічені в скелі поглиблення для опор, на місці уявного мосту, відстань між якими навіть менше метра, не могли бути надійною опорою для конструкцій мосту. Крім того, при моделюванні в 3D підйомного мосту, виявились інші перешкоди, які унеможливлювали вільний рух перекладин мосту. Занадто великими повинні були бути перекладини, які в свою чергу не могли підійматись вище 45 градусів, через безпосередню близькість до даху галереї. Висічена в скелі яма, яка за сучасною версією слугувала місцем спуску урівноважуючого вантажу, цілком могла зберегтись з інших, ранішніх конструкцій замку ще до появи барбакану й галереї.

В своєму остаточному вигляді, в Невицького замку не могло бути ніяких підвісних мостів. Та й замок не використовувався для життя знатних сімей, щоб так ускладнювати конструкцію. Навіщо будувати Барбакан й галерею для захисту мосту й підступу до входу, якщо сам вхід можна ще надійніше зберегти, провівши його через саму башту барбакан й галерею?

NevyCastleVhd

Сам вхід в барбакан збудований з боку крутого схилу гори, що ще більше ускладнювало штурм входу таранами й іншими знаряддями, особливо у випадку розібраних дерев'яних конструкцій під час тривоги. Сучасна археологія твердить, що сучасний вхід в барбакан був прорублений вже в 19 столітті для оглядового майданчика, проте незрозуміло що тоді роблять там менші отвори в барбакані з боку крутого схилу. Такий напрям бійниць з того боку вказує на одне: вхід в невицький замок в часи його розквіту, був не через підйомний міст, а з другого поверху башти барбакана й проходив через галарею.

NevyCastleVal

На це й сьогодні вказують характерні масивні кам'яні стовпи, які хоч й були побудовані в 60-их роках при реставрації, але за словами тих реставраторів, вони були побудовані на залишках старіших стовпів. Ці залишки навіть тепер виглядають з під коріння дерев навпроти напівкруглої башти.
Невицький Замок має ще багато таємниць, але на сьогодні одна з них розкрита.

А ось 3D реконструкція Невицького замку.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com