image

В Ужгороді відновлять історичний гуртожиток Алумнеум, який був побудований ще в 1883 році

Це можна сміливо назвати соціальним проектом греко-католицької єпархії

Як ми повідомляли,  в Ужгороді виник конфлікт навколо будівлі по вулиці Капітульній, 18, де наразі знаходяться деякі аудиторії юридичного факультету УжНУ та друкарня "Говерла".

Ректорат університету поширив офіційну заяву, у якій звинуватив владу міста за те, що вона без обговорення намагається відбирати будівлі, які використовуються університетом.

У свою чергу, мерія також поширила пояснення з цього приводу: університет використовує багато будівель, які йому були передані з комунальної власності міста і влада міста жодних претензій не має. Але що стосується будівлі на Капітульній, 18, то передати її від університету у власність греко-католицької єпархії розпорядився ще в лютому тодішній голова Закарпатської ОДА, бо ця будівля була збудована греко-католицькою єпархією і відібрана комуністами у 1955 році. 

Згодом відбулася тристороння зустріч ректора УжНУ Володимира Смоланки, єпископа Мукачівської греко-католицької єпархії Мілана Шашіка та мера Ужгорода Богдана Андріїва. На цій зустріч було досягнуто компроміс - будівлю передадуть греко-католикам, ал вони збудують там гуртожиток для студентів університету. 

У Мукачівській греко-католицькій єпархії повідомили, що їм неприємна ця ситуація і з цього приводу свій коментар надав єпископ Мілан Шашік. Шашік повідомив, що ще раніше обговорював питання передачі будівлі від університету до греко-католицької громади і ректор УжНУ Володимир Смоланка погодився передати будівлю. Більше того, він пообіцяв клопотати перед мерією щодо передачі будівлі, що підтверджується листом від 3 квітня цього року. І тоді ж ще було домовлено, що єпархія реанімує в цій будівлі історичний гуртожиток "Алумнеум" (від латинського алумнус - учень), у якому будуть проживати студенти УжНУ.

Тому Мілану Шашіку незрозуміла була поява офіційної заяви ректорату УжНУ з протестом щодо передачі гуртожитку, адже все ж було обговорено і погоджено напередодні.

Та добре, що домовленість таки досягнута. Бо історія цього гуртожитку доволі цікава та водночас сумна. Гуртожиток "Алумнеум" був побудований ще в 1883 році і у ньому жили понад 80 студентів Ужгородської греко-католицької гімназії, які приїжджали на навчання з усієї області. Після захоплення Закарпаття комуністами-сталіністами у 1945-му році, почалося жорстке переслідування греко-католиків. 

У першу чергу комуністи відразу ж у 1945-му році забрали від греко-католицької єпархії замок і тоді до будівлі гуртожитку "Алумнеум" із замку перебралася Ужгородська духовна семінарія. Але переслідування та репресії тривали і зрештою "совєти" ліквідували Мукачівську греко-католицьку єпархію, а будівлю відібрали в державну власність. Від 1955 року її передали тодішньому університету.

Зараз будівля в дуже занедбаному стані. Університет не здатен віднайти кошти на її реконструкцію. Тепер тут знаходяться невеличкі занедбані аудиторії, а також склади та  напівзруйнована друкарня. Будівля напіврозвалена. І це в самому серці історичного Ужгорода.

Наразі греко-католицька єпархія має наміри провести в будівлі радикальну реконструкцію. Єпархія не проти того, щоб тут був гуртожиток для студентів УжНУ, бо греко-католицька церква займається і соціальними проектами. Греко-католики обіцяють зробити тут комфортні кімнати для студентів. Від цього виграє не лише університет, а й все місто, бо будівля стане його черговою прикрасою. 

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com