image

Дивовижні книги Середньовіччя

6 прикладів нестандартних старовинних примірників.

В епоху Пізнього Середньовіччя книга вважалася більшою мірою показником високого соціального статусу власника. Кожен екземпляр виготовлявся вручну і прирівнювався практично до твору мистецтва. А якщо книга була ще і нестандартною, то цінність її збільшувалася в рази. У цьому огляді представлені приклади унікальних старовинних книг, які дивують не змістом, а своїм зовнішнім виглядом.

 

Пісенник в формі серця

Середньовічний пісняр Chansonnier de Jean de Montchenu, 1475 рік.

16708213_1599286050100589_7989445885347459039_n

У пізньому Середньовіччі були популярні книжечки, які мають форму серця. Часто вони були наповнені не релігійним, а розважальним змістом. Йдеться про пісенники у вигляді сердечок.

 

Кодекс Ротундусом

Кодекс Ротундусом – мініатюрний часослов 15 століття.

2-5

Цей мініатюрний шедевр під назвою Кодекс Ротундусом датується 1480 роком. Це часослов, написаний на латині і французькою мовою. Він виконаний в нестандартній округлій формі. Діаметр книжечки становить всього 9 см, а довжина корінця – 3 см. На 266 сторінках невідомий автор зобразив 30 унікальних заголовних букв. Зараз цей шедевр 15 століття знаходиться в міській бібліотеці німецького міста Хільдесхайм.

 

Поясна книга

Поясна книга, датована 1 589 роком.

3-3

Поясна книга називалася так, тому що її носили на поясі. Шматок шкіри служив продовженням книги і затикався за ремінь або пояс людини. Причому книга висіла вниз головою, тому читати її можна було, не знімаючи з пояса. Подібні книги були популярними в 15-16 століттях в Німеччині і Нідерландах.

 

Двостороння книга «дозадо»

Двостороння книга 16 або 17 століття.

4-4

Подібні двосторонні книги використовувалися в 16-17 ст. Їх незвичайну палітурку називали «dos-a-dos» ( «дозаду»). Такий спосіб часто застосовувався при створенні Старого і Нового Завітів.

 

Книга, яку можна читати шістьма різними способами

5-3

Ця книга є більш складною формою попередньої. Її можна читати шістьма різними способами, наприклад відкривати з правого боку, або з лівого, в залежності від того, які задіяні петлі. Книга була створена в Німеччині у 16 столітті. Вона містить релігійні тексти минулого, в тому числі і «Малий катехізис» Мартіна Лютера. Зараз книга зберігається в бібліотеці Strängnäs (Швеція).

 

Книга на «ніжці»

Дитяча абетка 17 століття.

6-2

У 17 столітті книги важили більше, ніж зараз. Дитяча абетка була листком, вкладеним в рамку на ніжці. Таким чином, дитина могла затискати деревинку між ніг і піднімати абетку на необхідну відстань перед очима.

 • Про нас

  Prozak - Інформаційний антидепресант

  Редактор сайту - Костянтин Шевченко

  Тел.: +38 095 308 8778

  Ужгород, вул. Белінського, 24

  mail.prozak@gmail.com