image

Іздрик привіз до Ужгорода книгу-довідник, написану під час експерименту

 

Ужгород став п’ятим містом, у якому відбулася презентація нової книги відомого письменника Юрія Іздрика «Summa», яку він написав у співавторстві з журналісткою Євгенією Нестерович. 

Літературно-дискусійний вечір та презентація нової книжки відбулися у центрі розвитку та мистецтв «Небо». Супроводжував авторів президент Міжнародної літературної корпорації MERIDIAN CZERNOWITZ Святослав Померанцев.

Іздрик вже на початку вечора зізнався, презентувати нову книжку важко: зачитувати фрагменти немає сенсу, бо це зафіксована усна бесіда, яка триває і під час презентації.

Власне бажання писати він пояснює у такий спосіб: «У кожного чоловіка є етапи в житті, зумовлені гормональним балансом й інстинктами. Посадити дерево, побудувати дім, народити сина – загальновідомі істини. Чоловік – це дуже смішне створіння, жінка є центром життя людського. Це ідеальне творіння антропоцентричного космосу. Чоловік – це дівайс, який після використання робиться непотрібним. На певному етапі у чоловіка виникає бажання написати книгу. Якщо це йому вдасться зробити, він дійде до стадії ,коли захоче проповідувати. Ось я живу так довго, що в мене виникло таке бажання».

Книга «Summa» є, по суті, дуже довгим інтерв’ю, записаним Євгенією Нестерович спільно з Юрієм Іздриком протягом трьох тижнів, які вони провели на резиденції, наданій MERIDIAN CZERNOWITZ.

Сам Іздрик розповідає, що його книга є довідником для тих, хто випадково потрапив на цю планету. «Зрозуміло, що це напівенциклопедичні судження, напівстьобні. Другий корпус – це вирощування різних рослин, різні суміші з них. Це не просто запис розмов, вибраних фрагментів. Ми пробували укласти структурну цілісність і це вдалося», - вважає письменник.

Основний корпус записаний у Чернівцях, хоча були й тези, які додавали вже після написання. Книжка зберегла оповідний стиль вільної мови.

Євгенія зізналася, що з самого початку зрозуміла, скільки буде багато зайвої роботи з цією книгою, бо можна одразу записувати те, що чуєш. «Але Іздрик писати не хотів, він хотів оповідати. І те, що розповідав, мотивувало мене записати це. Я думаю, що це вияв моєї літературної профдеформації – таке інтерв’ю з письменником», - зазначає Нестерович.

У тому, що ти говориш, і що воно буде записано, є певний кайф, додав Іздрик.

Журналістці неодноразово доводилося записувати інтерв’ю, тож вона знає різні типи людей: «Насправді це цікаво зі стилістичної точки зору спостерігати те, як людина змінює позу оповідача. Багатьох це ступорить і людина починає заїкатися під час запису. У випадку з Іздриком це працювало зворотно. Він формулював своє мовлення як оповідь. І було цікаво спостерігати, як в режимі онлайн створюється текст».

Під час презентації в Ужгороді Іздрик зізнався, що найбільше любить розповідати про те, як вони з Нестерович мешкали три тижні у резиденції. «Я звик жити сам, а тут ще Женя, яка мені подобається. Перед цією резиденцією вона дуже хитро вийшла заміж. Все було дуже класно, і справді йшла робота, і мені моя роль самця нас тільки втілювалася, що я про інше й не думав, але боротьба з Фройдистськими поняттями велася. У певний момент я перестав бачити в ній жінку зовсім», - розповів письменник.

Євгенія зазначила, що у певний момент відчула себе піддослідною, тому що Іздрик живе сам і говорив, що після трьох тижнів співжиття вони перестануть спілкуватися. Але він дуже делікатно дослідував жінку й присутність когось іншого у своєму просторі, тому проект вдався.

Процес створення книги Іздрик і Нестерович називають екзистенційним експериментом. У певні моменти навіть шкодували, що немає того, хто знімає кіно, бо під час розмови все було дуже кінематографічно.

Нестерович зізналася, що проект триває. Бо навіть після завершення книги під час кожної зустрічі з Іздриком вона мала з собою диктофон, аби не шкодувати про незаписане. Тож цілком можливо, що  «Summa» матиме продовження.

 

 

Наталія Каралкіна

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Тел.: +38 095 308 8778

    mail.prozak@gmail.com