image

Курков, Чапай, Рошко і Шолтес розповідали в УжНУ про літературу

 

Сьогодні в Ужгородському національному університеті відбулася зустріч із письменниками, які завітали на Закарпаття у рамках туру «Закарпатські діалоги». Митці спілкувалися про сучасний літературний процес в Україні, а також розповідали про власний шлях у творчості. 

Літератор і журналіст із Коломиї Артем Чапай зазначив, що ідея написати першу книгу виникла у нього після поїздки Латинською Америкою. Затим їздив Україною і вже остаточно вирішив писати художню літературу. Кожна книга, яку писав, потрапляла у топ-5 ВВС.

Закарпатець Банді Шолтес зізнався, що йому  дивно стояти в УжНУ перед аудиторією, бо в цій аудиторії сидів близько 20 років тому. «Писанина і заняття літературою почалися ще в школі, університеті. Як і багато початківців, я не надавав особливого значення тому, що пишу. Це було захоплення і спосіб комунікації з друзями, переосмислення того, що відбувається. Після університету я працював за кордоном, потім журналістом. Текстів накопичувалося. Я жив з друзями, ми веселилися, гуляли. Потім вирішив укласти все, зібрати докупи, бо назбиралося багато текстів», - розповів Банді.

Його третій роман "T-SHIRTОЛОГИЯ" приніс авторові справжню славу  Це роман про рок-н-рол, секс і алкоголь, якщо дуже коротко, зазначає Шолтес. Це перший в Україні художній роман, побудований на перекличці між текстом й ілюстраціями. У ньому є 265 футболок, пов’язаних пунктиром. Текст перекликається з футболками.

«У 13 років я почув, що радянські письменники не ходять на роботу і вирішив стати письменником», - розповів Андрій Курков. Затим розсилав свої тексти по світу. На 1000 листів які надіслав, отримав 600 письмових відмов від видавництв, яким пропонував свої тексти.  

На роман «Пікнік на льоду» отримав схвальну відповідь від Швейцарії. Затим швейцарська компанія придбала права на всі твори.

«Мені дуже подобається бути професійним письменником. Я став ним з 37 років. Сьогодні заробляю на книжках, їжджу за ними по світу, близько 6-7 місяців на рік. Інколи я представляв книжки, іноді вони мене», - зазначив Курков і додав, що письменник - це спосіб життя. Однак у літературі важливо пам’ятати і про те, що успішна книжка – не завжди найкраща.

Курков переконаний, що найбільше серед письменників журналістів, філологів і викладачів. Серед них і закарпатець Михайло Рошко – відомий викладач, письменник, журналіст.

«Я завжди мріяв буи письменником і ніколи не хотів бути викладачем. Почав писати після армії, яку відбував в Угорщині у 1982 році. Це були часи жахливої дідівщини. Коли був там, думав, що приїду й обов’язково про це напишу. Й написав про це. У цьому творі хотів показати не стільки чорнуху, а про психологію дідівщини, те, чи можна цьому протистояти», - розповів Рошко.

Другу книжку написав про містичні історії, побудовану на закарпатському фольклорі. За цю книгу отримав премію ім. М. Потушняка. Затим були «Ревнощі з того світу», збірка «Джинсове покоління» та інші книги. Сьогодні Рошко пише новий роман, але розповідати про нього не схотів, аби не зурочити.

Під час зустрічі в УжНУ письменники читали власні твори й відповідали на запитання  студентів.

А вчора в обласній бібліотеці письменники вручили нагороду переможцям конкурсу малої прози «Гірські горизонти», ініційованого у рамках туру «Закарпатські діалоги», а також провели майстер-клас для.

Відтак переможцями конкурсу стали: І місце – Тімея Шрек, ІІ місце – Юлія Совинська, ІІІ місце – Тарас Ващук, Валерія Зенинець і Христина Турецька. Крім того, визначено п’ятьох фіналістів: Юлія Сільцер, Юрій Марина, Олена Шваб, Тетяна Гичка, Степан Ткачук.

Цього ж дня відомі письменники провели майстер-клас для молодих літераторів  у приміщенні обласного осередку Національної спілки письменників України за участі його очільника Василя Густі, крайових письменників Олександра Гавроша та Сергія Федаки. 

 

Наталія Каралкіна

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com