image

Що приховує в собі "Карбід" Андрія Любки

Коли кажуть, що це роман про контрабанду, то це не зовсім правильно. Це роман про трагедію ідеаліста, і вже по-друге - це, можливо, роман про контрабанду, пояснює автор. 

 

Нову книжку він презентував у обласній бібліотеці в Ужгороді 17 вересня. Модерувала зустріч голова літклубу при УжНУ "Читаємо разом" Іванка Когутич

"Карбід" - це другий роман Андрія Любки. Перший був у 2010 році і називався "Рідність". "Тоді в мені спрацював внутрішній цензор", - жартує Андрій про те, що не видав його. 

"Карбід" був створений за 2014 - початок 2015 року. Це остання чи перша за довгий час книжка, яку Любка написав в Ужгороді. Відтак роман можна вважати закарпатським. "Добре бути закарпатським письменником, бо нічого не треба вигадувати - весь зоопарк у тебе на очах", - жартує Андрій.

Дія твору відбувається з травня по липень 2015 року у місті Ведмедів. Мер міста Золтан Барток -  один із улюблених персонажів Андрія Любки у книжці. Саме він допомагає головному герою роману - Тису маскувати тунель для контрабанди на головній площі міста під виглядом фонтану дружби. 

У романі описані 100 способів контрабанди. Однак найскладнішим був розділ про лікарку, де описана ферма здачі крові, зізнався Андрій. Для того, щоб написати цю частину, він прочитав 8 книг. 

Мукачівські події сприяли як піару, так і антипіару "Карбіду". Бо насправді книжка - не про контрабанду. Хоча в Любки вже запитували, як він встиг так швидко написати роман після подій у Мукачеві 11 липня. 

Письменник під час презентації в бібліотеці пояснив і головну інтригу - про  що ж цей роман.  Редактор роману - письменник Олександр Бойченко переконував Любку, що потрібно залишати для читача певні таємниці. До того ж, тексті теж є підказка для уважного читача - один раз тут згаданий Вольтер і його "Кандід". 

Після Форуму видавців у Львові, всіх презентацій Андрій оприлюднив післямову "Карбід або песимізм", у якій частково пояснює ідею роману. "Це віддзеркалення "Кандіда або Оптимізму" Вольтера. Це стилізація під роман 18 століття. Переді мною стояли два виклики: написати просту смішну історію про Тиса, який вирішив копати тунель в Європу, друге - зробити травестію на "Кандіда" Вольтера", - розповів Любка. І різні люди сприйняли цей твір по-різному. До прикладу, письменник, журналіст і драматург Олександр Гаврош сприйняв роман як пригодницький, а професор, письменник, журналіст Сергій Федака навпаки - побачив у ньому стилізацію під 18 століття. 

Герої твору мають чимало прототипів, зокрема, серед політиків, але вони себе навряд чи впізнають, бо не читають книг, стверджує Андрій Любка. "Якщо впізнаєте когось, то передайте їм", - пожартував письменник і зізнався, що його наступна книжка буде "крутитися" навколо Овідія. 

"Карбід" не такий ліричний, як "Спати з жінками", і не такий роковий, як "Сорок баксів", але допитливий читач знайде в ньому відповіді на важливі запитання. Крім того, роман легкий і жартівливий, тож чудово проведений час із цією книжкою вам забезпечено!)

 

 

Наталія Каралкіна, ProZak.info

фото Ольги Брайляк

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com