image

Закарпатець став упорядником книги відомого чеха про дерев'яні храми

Закарпатський науковець Михайло Сирохман став упорядником книги чеха Флоріана Запетала "Дерев'яні церкви Закарпаття". В альбомі представлено найповнішу збірку світлин дерев'яних церков Закарпаття, зроблених чеським дослідником Флоріаном Заплеталом у 1919–1925 роках, коли край входив до складу Чехословаччини.

Про це повідомляє спільнота у Фейсбуці  Дерев'яні храми України

Заплетал розумів архітектурну та історичну цінність цих стародавніх пам'яток, першим почав планомірно фіксувати їх на фотографіях, а також докладати зусиль для їхнього збереження. Деякі церкви вже втрачені й дійшли до нас лише на його світлинах.
Фотографії для альбому надав учень Заплетала, спадкоємець його архіву, академік, проф. Микола Мушинка (Пряшів, Словаччина). Йому належить також вступна стаття, присвячена життю та діяльності чеського дослідника.

Заплетал не був дослідником архітектури, кабінетним вченим - він був державним службовцем і громадським діячем; але коли він потрапив на Закарпаття, тоді - Підкарпатську Русь, то першим перейнявся станом старовинним дерев'яних церківець, які у ті часи ніхто ще не цінував як пам'ятки. Він почав писати про це у пресі, а згодом саме завдяки його ідеї 5 старих церков було врятовано від розбирання місцевими мешканцями: чехи викупили їх за хороші гроші, яких вистачило на побудову нових мурованих храмів, а дерев'яні церкви перевезли до Чехії, де вони в чудовому стані стоять і дотепер. У книзі про невгамовну активність Заплетала написано детально, зокрема, там наводяться уривки з його листів дружині, якій він надсилав своєрідний щоденник подорожей.

Читайте також:

Гід дерев’яними церквами Великоберезнянщини. Частина 2. 

Гід дерев’яними церквами Великоберезнянщини. Частина 1. 

Дерев'яні церкви Закарпаття на старих фото

Спільнота Дерев'яні храми України опублікувала фрагмент з книги:

"Довідавшись, що мешканці Обави збираються зруйнувати стару дерев’яну церкву і на її місці побудувати нову, цегляну, Заплетал негайно опублікував у чеській пресі гострий протест, в якому підкреслював: “Своєрідна дерев’яна церква в Обаві нині має, очевидно, поступитися місцем банальній мурованій споруді. Така сама сумна доля чекає на імпозантну шелестівську церкву біля Мукачева... Цей вандалізм історія колись запише на наш рахунок... Важко бачити, як мало досі надається в нас справжнього значення цим питанням... У нас
зникає споруда за спорудою. Так мало збереглося з колись багатої дерев’яної церковної архітектури південнокарпатських русинів. Світова війна жорстоко обійшлася з їхніми пам’ятками, чому ж сьогодні безкарно дозволено так безцеремонно, на шкоду культурній і мистецькій історії ставитися до тих небагатьох, які ще маємо? На Підкарпатській Русі після війни зникла церква 1580 року в Ізі, біля Хусту в Марамороші, в Таламаші біля Волівця. Спотворено зовнішній вигляд церкви в Ялинках, небезпека загрожує дерев’яній церкві в Никльовій... Це сумне явище, страшенно сумне. А повернення до кращого не видно. Що на це скаже колись історія?”

Невдовзі у Львові розпочнеться Форум видавців, на якому можна буде придбати книгу. 

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com